Poligon 2: Różnice pomiędzy wersjami

Z Limes Mundi
Skocz do: nawigacja, szukaj
(Podstawowe zasady gry)
 
(Nie pokazano 48 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
:<blockquote>''Znany świat to dzicz. Wszędzie rozciągają się gęste bory – niedostępne knieje pełne dziwnych stworów, zmór, utopców i bogunów. To tu są bramy do innych miejsc, miejsc pełnych mocy, żywych legend i zapomnianych bóstw. Niejeden podróżnik, wszedłszy w las, utknął w borze, w którym nie sposób umrzeć, rozciągającym się w nieskończoność, skazany na wieczną wędrówkę pośród żywiołów i legend. Po stuleciach tułaczki zapomina się, że było się kiedyś człowiekiem... Rozproszone pośród dziczy napotykamy z rzadka miejsca pełne ludzi, wyrastające wśród lasów zamki, osady, grody i  miasta. Ludzie zbierają się w tych miejscach, szukając schronienia przed dziczą, jej dziwnymi bogami i kapryśnymi mocami rządzącymi światem – Śmiercią, Zmierzchem, Brzaskiem, Wiecznym Borem, Władzą, a ostatnio także Karnawałem i Postem. W takim świecie przyjdzie Ci żyć, świecie pełnym koszmarów i groźnego piękna dziczy. W takim świecie koniec jest zawsze bliski. Wielu ucieka się do wiary w Syna Bożego i Miłosiernego Boga, inni bronią Starych Praw lub prastarych bogów, jeszcze inni wierzą tylko w oręż. Oto granica znanego świata – oto Limes Mundi.''</blockquote>
+
__BEZSPISU__
 +
{{DISPLAYTITLE:Limes Mundi}}
  
 +
{| class="wikitable" style="border-style: solid; border-color:red; border-width: 4px; text-align:center; font-size:125%; color:red" width="100%"
 +
| colspan=2 | '''UWAGA!<br/>To jest poligon eksperymentalny.
 +
|}
  
Podręcznik jest podzielony na następujące rozdziały:
 
# '''Świat i Stronnictwa''' – tu poznasz świat gry i występujące w nim postaci. Możesz dowiedzieć się o nich więcej z krótkich dodatków dla graczy.
 
# '''Mechanika''' – tu dowiesz się jak funkcjonować w świecie.
 
# '''Tworzenie postaci i rejestracja''' – tu dowiesz się, jak stworzyć postać i zarejestrować się na Limes Mundi. Polecamy zapoznanie się z przygotowanymi przez nas postaciami prezentowanymi na forum w wątku 'dramatis personae' ([http://forum.limesmundi.larp.pl/viewforum.php?f=5 link])
 
 
 
==Świat i stronnictwa==
 
===Mityczna Europa i Historyczna Europa===
 
Oto podręcznik do terenowej gry fabularnej, osadzonej w Mitycznej Europie. Świat, w którym przyjdzie Ci żyć, jest światem historycznym z założeniem, że prawie wszystko, w co wierzyli ówcześni około roku 1300, jest prawdą. Nie możesz mieć wątpliwości, że Bóg, diabły i anioły istnieją równolegle ze smokami, słowiańskimi bogami i wszelkimi duchami leśnymi. My dzisiaj możemy w to nie wierzyć, ale w Mitycznej Europie takie rzeczy nie podlegają dyskusji. Wiadomo, że choroby są wywoływane przez brak balansu pomiędzy humorami w ciele, mięso pozostawione samo sobie po jakimś czasie spontanicznie zamienia się w larwy much, a zmieszanie potu ludzkiego ze zbożem rodzi myszy. Empirycznie dowiedzione. W tej grze masz okazję wczuć się w taką mentalność i żyć w takim zadziwiającym świecie, być może rozbudzić w sobie fascynację tym okresem, a na pewno stwierdzić, że jest inny, niż to, czego uczono o średniowieczu w szkole.
 
 
Gra osadzona jest w realiach historycznych, ale nie znaczy to, że każdy gracz musi dokładnie znać historię i realia epoki. Ten podręcznik i dodatki dla graczy powiedzą Ci wszystko, co jest potrzebne, abyś mógł/mogła zacząć grać w tym świecie. Dla uczestników nieznających prawie wcale historii i mentalności średniowiecza proponujemy stworzenie na początek podstawowej, archetypicznej postaci. W grze funkcjonuje system mentorski, poprzez który gracze specjalnie przygotowani i obeznani z epoką wprowadzają bardziej początkujących w formy zachowania i sposoby myślenia, charakterystyczne dla średniowiecza. Jeśli więc martwisz się koniecznością odgrywania kwiecistej mowy rycerza, zostań najpierw giermkiem, a Twój mistrz w grze nauczy Cię wszystkiego, czego potrzebujesz, aby móc samodzielnie funkcjonować w świecie gry. Na LARPie bardzo ważny jest klimat, dlatego stawiamy duży nacisk na odgrywanie i zanurzenie w świecie, ale ponieważ wiemy, że tamten sposób myślenia i mówienia jest nam dziś obcy, zapewniamy wsparcie w tym względzie wewnątrz gry. Do tego przedstawiamy w podręczniku propozycje książek, gier, stron internetowych i filmów, które pomogą Wam zapoznać się z klimatem, zwłaszcza jeśli nie masz ochoty brnąć przez opracowania historyczne i kroniki epoki.
 
 
Zakładamy, że wiesz, czym jest LARP. Jeżeli jesteś kompletnie zielony/zielona w tej materii, przed przeczytaniem tego tekstu najpierw zapoznaj się z artykułem o LARPach (Life Action Role Playing) na Wikipedii, inaczej całość może wydawać się nader konfundująca i absurdalna. Serio.
 
 
Fabuła rozgrywa się na terenach północno-wschodniej Europy – od Wielkopolski na zachodzie poprzez ziemie Zakonu Krzyżackiego aż do Rygi na północy. Wschodnie granice to Litwa i Ukraina, ale w przyszłych odsłonach być może wyruszymy nawet na stepy. Na terenie gry każdy kawałek ziemi będzie odpowiadał którejś z historycznych krain – w ten sposób postacie mogą podróżować podczas gry od Rygi do Wilna, a czas w świecie gry traktujemy abstrakcyjnie.
 
 
====Sugerowane źródła inspiracji do klimatu====
 
'''System RPG "Ars Magica"''' (piąta edycja) był podstawą do powstania Limes Mundi;
 
 
'''Historia''': polecamy `Krucjaty Północne` Eryka Christiansena na dobry początek;
 
 
'''Gry i książki''': Warhammer w Kislevie, Pieśń Lodu i Ognia, Władca Pierścieni, Krzyżacy Sienkiewicza, świat Neila Gaimana, Gothic 1 i 2, Wiedźmin;
 
 
'''Filmy''': Labirynt Fauna, Sekret księgi z Kells, Gra o Tron, Trzynasty wojownik, Siódma pieczęć, Braterstwo wilków, Merlin, Mgły Avalonu, Gormenghast, Excalibur.
 
 
===Limes Mundi: Wojna Postu z Karnawałem===
 
Druga gra rozpoczyna się latem 1301 roku, dokładnie w rok po zdarzeniach, które wielu z Was miało okazję obserwować pod Rygą. Po niesamowitych przywidzeniach mieszkańców miasta, nazywanych przez ludzi lasu powrotem starych bóstw, wielu zastanawiało się co tak naprawdę widzieli. Po niesamowitej nocy przesilenia letniego, w czasie której większość mieszkańców miasta wymaszerowała za mury pod pobliski kurhan, wszyscy obudzili się z mocnym bólem głowy i wspomnieniamiprzedziwnych snów. W niejasnych obrazach tych nocnych majaków niektórzy wspominali mężczyznę dzierżącego skrzynię, który zamykał w niej wiszącą w powietrzu groźbę. Część z tych, którzy byli tej przedziwnej nocy obecni na kurhanie zaginęła na pewien czas. Jedni w owych dniach zadbali o dodatkową spowiedź, drudzy odnawiali stare rytuały ku chwale bogów przyrody, inni zaś topili niezrozumienie w mocnym i podłym alkoholu lub wracali do codziennego kieratu.
 
 
Tym razem wydarzenia, w których będziecie brali udział toczyć się będą na południe od Rygi (a więc bliżej terenów Zakonnych), w części Litwy zwanej Samogitią. Pan Tiesenhausen, który pojął był małżonkę roku poprzedniego, sprasza do wsi gości na spóźnioną zabawę weselną. W związku z tym radosnym wydarzeniem, w okolice zjedzie się rodzina, goście, służba, kupcy, interesanci wszelkiej maści i proweniencji, poznani po drodze druhowie, ciekawscy, nieproszeni kuzyni i adwersarze - słowem wszyscy liczący na okazję do zabawy lub potencjalnej bitki, choć na czas wesela ogłoszono zawieszenie broni, którego strzec maja przedstawiciele władzy. Niewykluczone, że takie zgromadzenie możnych, ale i biedoty ściągnie do wsi złodziejaszków z połowy Litwy.
 
 
Wesele uświetni również obecność władz kościelnych, które następnego dnia mają ponoć beatyfikować poległego rok wcześniej męczeńską śmiercią biskupa Dorpatu. Kościół z tego względu przymknie nawet oko na towarzyszący weselu turniej rycerski. Odbędą się również potyczki dla plebejuszy, gdzie miejscowi woje powalczą o trzodę chlewną i insze dobrodziejstwa. Kto zaś beztrosce w zabawie chciałby się oddać w pełni, niechaj trzyma się blisko ognia i od dziczy boru stroni. Ten bowiem, bardziej nawet niźli pod Rygą, dziwny jest i nieprzyjazny.
 
 
===Nieśmiertelny Świat===
 
====O różnicy pomiędzy poganami a chrześcijanami====
 
Niepojęta i dzika moc Wiecznego Lasu znajduje się stale na wyciągnięcie ręki. Wystarczy wyjść przez bramę miejską albo poza obręb wsi, aby stanąć twarzą w twarz ze światem starych bogów, niepojętym i nie znającym człowieka. Strzygi, Zmory, Zdusze, Żarptaki, Bazyliszki, Zwierzokształtni i poganie panują wszędzie tam, gdzie miecze i krzyże chrześcijańskich panów nie sięgają. Przeciętny chrześcijanin, gdy spotka się z nieznanym, szybko się przeżegna i pobiegnie do najbliższej kaplicy zdrowaśki odmawiać. Oczywiście często przy okazji zrobi znaki i odmówi pod nosem zaklęcia znane jeszcze z czasów, gdy jego przodkowie modlili się do drzew, a które babka jego odmawiała za każdym razem, gdy poza zagrodę wychodziła. Zresztą – kaplica, do której biegnie nasz chrześcijanin, stoi tam, gdzie kiedyś stało święte drzewo... ale nieliczni spośród śmiertelnych to jeszcze pamiętają. To, co teologowie nazywają zabobonem, jest po prostu starym, sprawdzonym sposobem utrzymywania dobrych, sąsiedzkich stosunków z nieśmiertelnymi.
 
 
Średniowieczny chrześcijanin znajduje się gdzieś pomiędzy wiarą w Jedynego Boga a pogańskim wielbieniem przedmiotów, istot i miejsc, ku załamaniu nerwowemu teologów i mimo tysiąca lat panowania chrześcijaństwa. Wiara we Wszechmocnego jest dla większości ludzi mało konkretna i potrzebne są namacalne dowody cudów (relikty) oraz pośrednicy, czyli Święci od konkretów - nie wypada przecież obciążać Najwyższego takimi drobnymi sprawami, jak na przykład zagubiony sierp.
 
 
Dla teologów, jak i dla większości zwykłych chrześcijan i pogan, fakt istnienia Stwórcy jest niezaprzeczalny. Różnice pojawiają się w interpretacji intencji i natury Najwyższego oraz celowości i sensowności świata. Dla ludzi wszelkie istoty nieśmiertelne wydają się niepojęte, dziwne, potężne i często kapryśne, poczynając od samego Stwórcy, poprzez anioły, demony i wszystko inne pomiędzy Bogiem a człowiekiem. Pytanie, co jest bezpieczniejsze – oddawanie czci tylko Stwórcy, czy wszystkim jego kreacjom? Wszak wręcz nabożną cześć trzeba oddać także Seniorowi, Cesarzowi i Patriarchom – wszyscy przecież władają światem jako boscy pomazańcy... Czym się różni heros od Syna Bożego oprócz tego, że ten drugi ma szczęście po prostu być pierworodnym synem Najwyższego (a nie jakiegoś pomniejszego bóstwa), co go czyni dziedzicem Królestwa Niebieskiego? Oddajcie Bogu co boskie, a Cesarzowi co cesarskie... a i o Matce Boskiej nie zapominając! Nic dziwnego, że prosty człowiek jest dziś taki zagubiony.
 
 
====O naturze nieśmiertelnych====
 
Kim tak naprawdę są nieśmiertelni? Dla pogan są bogami i bóstwami, duchami i mistycznym znaczeniem miejsc, czynów i wydarzeń. Niektórzy są dla nich opiekunami, inni potężnymi, lecz kapryśnymi istotami, które trzeba przebłagać.
 
 
Dla większości chrześcijańskich teologów są jednak diabłami, sługami Złego, których trzeba przegnać. Dla uczonych natomiast nieśmiertelni są istotami pół-materialnymi, które żyją własnym życiem i dla których świat śmiertelnych istot to kuriozum, pełne sprzeczności i bezsensu.
 
 
Pośród uczonych nazw na takie istoty jest wiele – jednak w słowiańskich językach nazywa się je Bogunami. Teologiczna definicja tych istot mówi, że jest to każda istota duchowa nie będąca aniołem ani zmarłym człowiekiem. Czasem upadłe anioły podszywają się pod Boguny, udając bóstwa pogańskie i wykorzystując ludzką łatwowierność, ale dla większości Bogunów ludzkość i świat śmiertelny są po prostu obojętne. Zdarzają się też istoty przyjazne ludziom – kilka nawet nawróciło się na chrześcijaństwo, taka na przykład Brigit z Irlandii, która przed nadejściem Św. Patryka miała własną świątynię wiecznego ognia, a która dziś jest znana jako Św. Brygida... i też jest strażniczką świętego ognia, tym razem w klasztorze Brygidek.
 
 
====Nieśmiertelna krew w żyłach ludzkich====
 
Krew nieśmiertelna nie ma prawa mieszać się z krwią śmiertelników – takie przykazy znały wszystkie ludy ziemi od niepamiętnych czasów. Jednak zawsze, czy to poprzez grzechy ludzi albo machinacje nieśmiertelnych, łamano to święte prawo. Krew nieśmiertelnych oraz idąca z nią moc i wiedza, gdziekolwiek nie mieszała się z krwią ludzką, przynosiła nieszczęście i niszczyła boski porządek świata. Jak powiada tajemnicza księga Henocha oraz pierwsza księga Pentateuch, ludzkość poprzez związki kobiet z nieśmiertelnymi poznała tajemnice, jakich nigdy nie miała poznać – ogień, żelazo, magię, wiedzę i fragmenty mocy samego stwórcy. Ile w tym prawdy, trudno stwierdzić. Prawdą jest, że wszędzie na świecie rodzą się co i raz ludzie z dziwnymi zdolnościami. Każdy kiedyś spotkał taką osobę – dzieci wiedzące zawsze, gdy dorośli kłamią, śniące o dziwnych, odległych miejscach, znające prawdy o świecie, których nie powinny w tak młodym wieku znać. Zdarzają się także starsze osoby posiadające dar widzenia, które z szaleństwem w oczach spoglądają na to, w czym inni nie widzą nic nadzwyczajnego, nie mówiąc już o wiedźmach wyjaśniających sny, kapłanach i kapłankach, z którymi zwykli ludzie na co dzień starają się nie przebywać. Unikają ich gdyż towarzystwo tych dziwnych Obdarzonych wywołuje zawsze strach, nienawiść lub smutek. Mąci w głowie i do złego popycha. Pośród chrześcijan słyszy się plotki o czarownikach i nieziemskich istotach, które przybywają odebrać takie dzieci rodzicom i zanieść je do swoich nieziemskich królestw. Co bardziej odważni szemrzą, że sam Patriarcha Rzymu utworzył tajny zakon szukający takich obdarzonych. Pośród pogan prawda o Obdarzonych jest bardziej jawna – osoby, o których znaki mówią, że ich los z bogami jest związany, są oddawane do świątyń na inicjacje. Można się tylko zastanawiać czy bardziej przez poszanowanie tradycji, czy ze strachu przed życiem w ich towarzystwie.
 
 
===Stronnictwa Śmiertelników w Inflantach===
 
Poniżej znajdziesz informacje o funkcjonujących w świecie stronnictwach. Aby dowiedzieć się o nich więcej ściągnij odpowiedni dodatek dla gracza.
 
 
====Zakon Szpitalników Najświętszej Marii Panny Narodu Niemieckiego (Krzyżacy)====
 
Zaproszeni przez Księcia Konrada Mazowieckiego do walki z poganami, obdarzeni Ziemią Chełmińską zbrojni mnisi reguły Św. Augustyna, w krótkim czasie podbili Prusów i utworzyli zalążek nowego imperium. To niegdyś efemeryczne państwo, rządzone przez germańskich mnichów-rycerzy jest dziś potęgą na skalę światową. Będąc wspieranym przez Cesarza Rzymskiego i ciągły napływ zachodnich krzyżowców Zakon jest największą potęgą militarną na wschodzie, zagrażającą ziemiom pogańskim i egzekwującą hegemonię wśród sąsiednich państw chrześcijańskich. Jednak na terenach Zakonu trwa wojna domowa. W Liwonii (po polsku Inflanty) mieszczanie z Rygi sprzymierzyli się z pogańskim księciem Vitenesem przeciwko zakonnym komturom i w bitwie pod Turaidą kilka lat temu rozgromili armię północną Zakonu. Zginęło w niej ponad 60 braci zakonnych wraz z Liwońskim Landsmeistrem Zakonu, Brunonem, oraz liczni półbracia i knechtowie. Zaraz po tym Kniaź Vitenes wkroczył do Rygi i zniszczył doszczętnie krzyżacki zamek - nie trzeba tu dodawać, że bramy miasta zostały otwarte przez ryskich mieszczan. Ale to nie jedyne złe wieści dla Zakonu. Po utracie Akki w Ziemi Świętej baza Zakonu została przeniesiona do Wenecji, skąd Hochmeister dyryguje działaniami braci. Jednak jego pozycja słabnie z dnia na dzień, zwłaszcza od czasu, gdy król Francji Filip (zwany Pięknisiem) postanowił odbudować potęgę Franków w Świecie Chrześcijańskim.
 
Postacie Zakonu są głównie nastawione na walkę, podbój i agresywną politykę w imię Jedynego Boga. Nie muszą się martwić o ekwipunek ani żywność, jako że wszystko, czego potrzebują, jest im dostarczane przez logistyków zakonnych – jedyne, co ich obchodzi, to wojna i modlitwa.
 
 
:''Decydując się na grę dowolną postacią w szeregach Zakonu Krzyżackiego koniecznie pobierz i przeczytaj dodatek – Organizacja Zakonu Krzyżackiego.''
 
 
====Wielkie Księstwo Litewskie====
 
Większość pogańskich plemion jest dziś podbita, ochrzczona siłą i poddana Zakonowi. Wielu Bałtów zrezygnowało z dalszego oporu i przyjęło chrześcijaństwo, zwłaszcza po serii katastrofalnych powstań ostatnich lat. Nie wszyscy jednak godzą się ze swoim losem – ostatnie zwycięstwa Kniazia Vitenesa w Liwonii wznowiły ducha bojowego pośród leśnych plemion Prusów, Letgalów, Kuronów, Selonów, Samogitów i Liwów..
 
 
Stają się oni nie tylko wojownikami i medykami oddanymi sprawie. Charakteryzuje ich bowiem niezwykła umiejętność korzystania z naturalnego dla nich otoczenia lasu. Czyni to z nich niebezpiecznych i skutecznych buntowników gotowych poświęcać życie w imię obrony starych bogów i ich praw.
 
 
:''Decydując się na grę jakąkolwiek pogańską postacią koniecznie pobierz i przeczytaj dodatek Wielkie Księstwo Litewskie.''
 
 
====Inflanccy buntownicy====
 
W niepewnym sojuszu z Litwinami pozostaje miasto Ryga i duża część świeckiej szlachty z Liwonii. Sytuacja wojny domowej w Liwonii jest tak zagmatwana, że potrzeba by osobnej książki, aby ją wyjaśnić. Mówiąc krótko, mieszczanie ryscy mają dość panoszenia się Krzyżaków na ich terenach (a zwłaszcza ich poborców podatkowych) i sprzymierzyli się z lokalną, germańską szlachtą, tworząc tajne bractwo Hirserów. Poza nimi pośród buntowników inflanckich znajdziesz typowych mieszkańców miast, wsi i dworów: kupców, szpiegów, żebraków, włóczęgów i rzemieślników zrzeszonych pod jednym sztandarem niechęci do Zakonu..
 
 
:''Decydując się na grę jakąkolwiek postacią „miejską”, niechętną Zakonowi, koniecznie pobierz i przeczytaj dodatek – Buntownicy Inflanccy.''
 
 
====Neutralne stronnictwa====
 
Poza powyższymi stronnictwami Litwę zamieszkuje lub odwiedza coraz liczniejsze grono interesantów ze wschodnich i południowych Księstw europejskich, szukających w tych stronach wsparcia militarnego lub szansy na zarobek. Do tego gościńce, osady i miasta pełne są ciekawych świata rdzennych i napływowych wojowników, nierzadko nawet wysoko urodzonych, którzy opuścili dom rodzinny by szukać chwały. Takową rozgłaszają trubadurzy i podróżnicy przemierzający kraj z południa na północ. Opisywane przez nich bitwy widzieli także liczni domorośli medycy praktykujący wiedzę na pokonanych nieszczęśnikach. Innym udaje się rozpocząć studia na nielicznych uniwersytetach, choć umysły nieprzywykłe do nauki często kierują swoje myśli na powrót w stronę prac rzemieślniczych wykonywanych w ich rodzinach z dziada pradziada.
 
 
:''Jeśli chcesz zagrać jakakolwiek postacią wypełniającą kolorową mozaikę średniowiecznej różnorodności bez wcześniejszego popierania stronnictw, koniecznie pobierz i przeczytaj dodatek Stronnictwa Neutralne.''
 
 
 
==Mechanika==
 
===Zasada nr 1. Nie Będziesz Dupkiem===
 
Tak naprawdę to wszystkie zasady LARPowania można ująć w jednym, fundamentalnym stwierdzeniu: `nie będziesz dupkiem`. Jest to cudowne i eleganckie ujęcie całej idei. Wszystkie działania uczestników powinny być podporządkowane tej zasadzie. Przybywamy na grę, aby się dobrze bawić i umożliwić wszystkim dobrą zabawę. Dalsze zasady są tylko aneksem do Zasady Nr 1.
 
 
===Zasada nr 2. Drama ponad Mechaniką===
 
Jeśli w którymkolwiek momencie mechanika przeszkadza w odgrywaniu postaci albo działa wbrew Zasadzie nr 1, należy mechanikę ignorować i po grze poinformować MG, co przeszkadzało w grze.
 
 
===PAX===
 
Jak w każdej dobrej grze, każdy grający ma słowo klucz, które nakazuje przerwać zabawę natychmiast, niezależnie co się dzieje. Jeśli którakolwiek osoba zakrzyknie podczas gry `PAX!`, wszyscy w zasięgu słuchu muszą natychmiast przerwać grę i zamarznąć w ruchu. Zatrzymujący grę musi wyjaśnić wszystkim, dlaczego wstrzymał rozgrywkę. Tej zasady należy używać przede wszystkim w razie jakiegoś realnego niebezpieczeństwa (ktoś ma napad paniki, padaczki, złamie rękę itp.).
 
 
:''Zasady PAX należy bezwzględnie przestrzegać i pod żadnym pozorem nie wolno jej nadużywać.''
 
 
===Podział Ról===
 
Wśród uczestników funkcjonuje następujący podział ról:
 
 
====Mistrzowie Gry (MG)====
 
Każdy MG wciela się w jedną z poniższych mocy. Na odsłonie Limes Mundi 2013 towarzyszyć Wam będzie:
 
 
'''Śmierć''' – Ponury Żniwiarz obecny wszędzie tam, gdzie toczy się walka i rozprzestrzenia choroba.
 
 
'''Zmierzch''' – niezbadana rzeczywistość, do której trafiają na męki nierozważni czarownicy.
 
 
'''Brzask''' – siła pomagająca początkującym graczom zrozumieć rzeczywistość i odnaleźć się w świecie. Bór – otacza opieką swoich mieszkańców i działa wszędzie tam gdzie wiara w starych bogów jeszcze nie umarła.
 
 
'''Władza''' – rządzi światem śmiertelnych i wszelkimi ich namiętnościami.
 
 
'''Post i Karnawał''' – zaprowadza wojnę między Wami i w Was samych.
 
 
Od indywidualnego uznania MG zależy, jako kto Ci się objawi. Może bowiem odsłonić swoją twarz jako ten tajemniczy osobnik z zadaniem w `typowej karczmie`, kapitan najemników ze zleceniem, chciwy bankier głodny spłaty długu, czy nawet jako szczególne miejsce albo wydarzenie. Może również swoją twarz przed Tobą zasłonić maską – wiedz, że objawia Ci się wtedy jako ucieleśnienie mocy. W każdym z tych przypadków zaczyna się dla Ciebie przygoda. Technicznie rzecz ujmując załóż proszę, że MG jest narratorem wydarzeń i traktowany powinien być jak powietrze tak długo, aż nie podejmie interakcji z Tobą lub Ty jej nie zainicjujesz. W innych wypadkach staraj się nie zwracać na niego uwagi i grać zakładając jego nieobecność.
 
 
====Organizatorzy (Org)====
 
Do Organizatorów należą wszyscy Ci dobrzy ludzie, którzy pomogli przy realizacji projektu.
 
 
====Postaci specjalne====
 
Zwyczajni gracze, którzy znają dokładniej niektóre wątki i pomagają MG w rozwijaniu fabuły, albo przy tworzeniu klimatu podczas gry. Postacią specjalną może zostać taki gracz, który lubi grać sam i umie zorganizować grę innym.
 
 
====Mentorzy====
 
Mentorem może zostać każdy gracz. Każdy mentor jest specjalistą w jakiejś dziedzinie – może to być uczenie rzeczywistych umiejętności podczas gry, albo konkretna wiedza o heraldyce czy etykiecie dworskiej. Mentorzy pomagają innym graczom wczuć się w klimat, uczą jak odgrywać używanie zdobytych umiejętności. Mentorem może być na przykład mistrz ceremonii w zamku, rycerz uczący giermka, wędrowny kapłan nauczający o wierze, mistrz gildii chroniący wiedzę swojego cechu, nauczyciel tańca, albo nawet stary, doświadczony sługa rodu. Mentor uczący konkretnych umiejętności może odmówić nauki, jeśli uzna, że gracz nie zasłużył na nią, np. oszukując, albo jest już za dużo tej konkretnej umiejętności w grze. Mentor może też odmówić zatwierdzenia umiejętności, jeśli gracz jej nie odgrywa w świecie gry. Nie chodzi oczywiście o to, by wszyscy stali się nagle doskonałymi aktorami, ale każdy gracz powinien przyłożyć się do odgrywania postaci tak dobrze, jak tylko potrafi.
 
 
:''Jeśli jesteś w czymś dobry i chcesz zostać mentorem na Limes Mundi, zgłoś to podczas rejestracji.''
 
 
====Arbitrzy====
 
Wszelkie drobne niejasności i sprzeczki o zasady czy uczciwość należy rozstrzygać poprzez arbitrów. Jeśli podczas gry coś jest nie tak, zawołaj arbitra i przedstaw problem. Arbiter ma prawo egzekwować LARPową sprawiedliwość, rekwirować niebezpieczną broń i jest sędzią w sporach. Poza tym arbitrzy, tak jak mentorzy, mogą być normalnymi graczami. Arbitrzy zostaną przedstawieni przed grą do wiadomości wszystkich graczy.
 
 
:''Jeśli masz głowę do zasad i chcesz zostać arbitrem na Limes Mundi, zgłoś to podczas rejestracji.''
 
 
====Bohaterowie Graczy====
 
Postaci odgrywane przez graczy.
 
 
===Punkty Dekadencji===
 
Ci z graczy, którzy wyróżnią się szczególną dbałością o wizualny i empiryczny klimat gry nagradzani będą pamiątkową sesją zdjęciową. Przykładowe elementy, za które przyznawane są punkty:
 
*W obozie nie ma żadnych widocznych nowoczesnych elementów, a namioty są odpowiednio stylizowane. Gracz lub ich grupa ma przygotowane jedzenie dla innych, które może sprzedawać za LARPowe pieniądze lub korzystać z niego w trakcie gry.
 
*Jedzenie jest odpowiednie do klimatu (zacząć od chleba ze smalcem, grochu, fasoli, soczewicy, ciasta; żadnych ziemniaków, plastiku, gotowych dań, puszek itp.)
 
*Godna zastawa (żadnego plastiku), strój, broń, etc.
 
*Miód pitny dla zmęczonych MG; Miód pitny w ogóle.
 
*Ornamenty wszelakiej maści.
 
 
Wasza inicjatywa będzie mile widziana i zauważana. Zachęcamy do wspólnego tworzenia realistycznego klimatu Limes Mundi.
 
 
===Gracz i Postać===
 
Istnieje jedno fundamentalne rozróżnienie, o którym nigdy nie powinno się zapomnieć – gracz i postać. Gracz to osoba ludzka odgrywająca rolę postaci. Postać to fikcyjna istota ze świata gry, odgrywana przez gracza. Jeżeli ktoś pomyli jedno z drugim, zacznie się obrażać na przegraną postaci, jakby go to dotknęło osobiście, a wszelkie emocje z gry będzie przenosić pomiędzy światem rzeczywistym a światem gry. Podstawowym kryterium, czy nadajesz się do LARPa, jest zdolność odróżniania siebie od swojej postaci.
 
 
===Karta Postaci===
 
Każda postać w grze ma swoją własną duszę, reprezentowaną przez Kartę Postaci (patrz załącznik Karta Postaci). Podczas gry musisz ją mieć zawsze przy sobie – jeśli ją zgubisz, oznacza to, że Twoja postać nie ma duszy i będzie błąkać się po lasach i bagnach jako upiór, póki nie znajdzie swojej duszy, albo nie zdecydujesz się stworzyć nowej postaci.
 
 
Karta Postaci służy graczom, aby notować na niej historię postaci, aktualne zadania, przynależność, posiadane zdolności oraz streszczenie zasad. Nikt nie ma prawa bez zezwolenia zaglądać w cudzą Kartę Postaci, chyba że jest to MG albo postać rzucająca odpowiednie zaklęcie czy używająca odpowiedniej zdolności (np. przesłuchiwanie, picie).
 
 
Na odwrocie zamieściliśmy spis najważniejszych zasad, ale liczymy, że zapoznacie się z ich całością.
 
 
===Gra i Poza Grą===
 
Podczas gry wszystkie mówione słowa i działania podejmowane przez gracza są traktowane jako `W Grze` - zakłada się, że czyni je postać. Bacz na to, co mówisz, bo zostanie to użyte przeciwko Tobie i wystrzegaj się słów, jakich Twoja postać by nie użyła. Jeżeli jest coś, co musi być powiedziane przez gracza `Poza Grą`, należy to wyraźnie zaznaczyć. Najczęstszym tego użyciem będzie wyjaśnianie efektów zaklęć i zdolności postaci. Na przykład: Czarownik rzuca przed walką zaklęcie na towarzysza. Macha dłońmi, mamrocze mistycznie pod nosem, po czym przywiązuje sznurek do nadgarstka towarzysza i mówi:
 
 
 
"Niech Twa skóra stanie się jak drewno. Poza grą: broń obuchowa nie działa na Ciebie, póki będę trzymał drugi koniec sznurka albo nie otrzymam rany. Wracając: Nie oddalaj się ode mnie, bo czar pryśnie."
 
 
 
Ten wzór mówienia ''`Poza Grą`'' i ''`Wracając:`'' należy ograniczyć do minimum dla płynności rozgrywki i wszelkie interakcje utrzymać w miarę możliwości `W Grze`.
 
 
===Języki i pismo===
 
Każda postać posiada jeden język rodzimy wpisywany na Kartę Postaci za darmo. Dodatkowo niektóre cechy pochodzenia i zdolności pozwalają postaciom uczyć się dodatkowych języków. Podczas gry domyślnie wszystkie postacie mówią w czymś w rodzaju Lingua Franca, czyli języku powszechnym, będącym mieszanką niemieckiego, słowiańskiego, łaciny i języków lokalnych. Jeśli dwoje graczy chce porozumieć się w języku, który tylko oni znają, muszą to zadeklarować innym graczom i nikt, kto nie zna tego języka, nie może podsłuchiwać. Jest to bardzo przydatne np. wewnątrz obozu jenieckiego albo w zamku, gdzie ściany mają uszy.
 
 
Domyślnie każda postać jest niepiśmienna - pismo dla takich to takie straszne, magiczne i mistyczne robaczki świętojańskie. Aby nauczyć się pisać i czytać w danym języku, postać najpierw musi zdobyć umiejętność Piśmienny danego alfabetu. W większości przypadków nauka języków literackich (łacina, greka, arabski, hebrajski) wiąże się z nauką pisania i czytania w danym alfabecie.
 
 
===Miłość, emocje, romans i czochranie===
 
Zakochanie i romanse między postaciami są jak najbardziej mile widziane (i jak się okazało częste) podczas gry – gramy w końcu w epoce, w której wychwalanie cnót (i niecnót) pięknych pań jest na porządku dziennym, a wielcy rycerze potrafią umrzeć ze wzruszenia (dość powszechna to śmierć, jeśli wierzyć trubadurom). Wszelkie emocje w Limes Mundi powinno się odgrywać intensywnie i teatralnie, z naszego punktu widzenia wręcz przesadnie. Przeciwnie niż w dzisiejszej kulturze intensywne odczuwanie i okazywanie całej gamy emocji jest kulturowo akceptowane, a nawet wymagane. Wzruszony rycerz powinien płakać, wściekła dama tłuc talerze i misy. Seks między postaciami jest jak najbardziej możliwy, a jest on odgrywany przez masaż głowy (popularnie zwany czochraniem), zajęcie tyleż intymne, co zwykle niegroźne w skutkach. Jeżeli ktoś nakryje kochanków podczas czochrania, należy to stosownie odegrać.
 
 
Postacie żeńskie będące dziewicami muszą mieć '''czerwoną podwiązkę'''. Jest to niezwykle ważne dla postaci szlacheckich oraz daje ochronę przed czarami. W momencie wyczochrania takiej dziewicy, ta musi oddać podwiązkę kochankowi.
 
 
:''Jeżeli masz partnera, proszę omówcie przed grą kwestię czochrania.''
 
 
===Przepijanie oraz alkohol podczas gry===
 
:''`Co, ze mną się nie napijesz!?`''
 
 
Wszelki alkohol przynoszony na grę należy oznaczyć jako własny (albo wspólny) i złożyć na przechowanie w karczmie. Podczas gry można za LARPowe pieniądze takowy trunek kupić u karczmarza. Można także przepijać do innych postaci – dwie postacie siadają i piją po porcji trunku, po czym grają w kamień-papier-nożyce. Przegrana postać jest ciężko pijana przez kilka minut – powinna to stosownie odegrać albo wypłakując się w ramię zwycięzcy, albo zaśpiewawszy jakąś pijacką pieśń, rozpocząwszy radosną burdę czy zatańczywszy na stole. Po odegraniu musi pokazać zwycięzcy jedną cechę startową ze swojej karty postaci, łącznie z opisem, albo opowiedzieć jakąś tajemnicę, której zażąda zwycięzca. Jeśli ktoś przegra trzy kolejki z daną postacią, musi pokazać całą kartę postaci zwycięzcy. In vino veritas.
 
 
Karczmarz może odmówić wydania alkoholu, jeśli uzna, że gracz jest zbyt pijany, albo nie ma 18 lat (mentalnie czy fizycznie).
 
 
===Przedmioty w grze===
 
Każda postać zaczyna grę z pewną ilością przedmiotów reprezentowanych przez '''Karty Przedmiotów (KP)'''. Wszystkie KP należy podczas gry trzymać razem z Kartą Postaci i po grze zwrócić je MG, który przechowa je do następnej rozgrywki. Jeśli ktoś pojmie jeńca, ten musi pokazać mu wszystkie posiadane KP. Każdy gracz powinien przygotować sobie przed grą przedmioty, które chce wprowadzić do gry. Są one traktowane jako nieistniejące, póki gracz nie otrzyma dla nich odpowiednich KP. Nie ma ograniczenia co do ilości posiadanych KP – zakładamy, że za każdym graczem biega taki Sancho z osiołkiem, który to wszystko dźwiga.
 
 
Uwaga: jeżeli np. przeszukując jeńca, zabierasz mu KP `Hełm`, a nie masz hełmu, zakładamy, że zdobyty hełm na Ciebie nie pasuje albo jest uszkodzony – możesz go jednak sprzedać po odpowiedniej cenie. Nie wolno zabierać od innych graczy fizycznych przedmiotów bez ich pozwolenia – KP wolno jednak rabować do woli. Jeżeli stracisz na przykład KP miecza, musisz ten miecz schować i nie możesz go używać do czasu zdobycia KP `Miecz`. Tak samo, jeśli sprzedasz amulet drugiej postaci, przekaż graczowi KP i jeśli nie chcesz wypożyczyć swojej reprezentacji amuletu, tamten gracz musi znaleźć sobie coś, co wygląda na amulet.
 
 
===Obdarzeni===
 
Jeżeli kiedykolwiek spotkasz postać w grze i dostrzeżesz przy jej włosach lub uszach ozdoby z '''ladaczniczoróżowych piór''', oznacza to, że Twoja postać spotkała kogoś nadzwyczaj odpychającego. Pióra te oznaczają, że dla Twojej postaci taki osobnik zdaje się kimś bardzo dziwnym i podejrzanym – nie ufasz takiej osobie z jakiegoś powodu. Widzisz w niej wszystko to, czego Twoja postać nie znosi w sobie samej – jeżeli Twoja postać jest skąpcem, napotkany osobnik wydaje się bardzo chciwym oszustem, który pragnie Twoich pieniędzy, jeżeli Twoja postać jest nadmiernie honorowym rycerzem, napotkany osobnik jest kimś, kto na pewno splamił swój honor i za grosz nie można takiej osobie ufać itp. '''W każdym wypadku należy to odpowiednio odegrać'''– Twoja postać nie wpadnie w szał, nie zaatakuje takiej osoby bez powodu, ale raczej pogardliwie, a nawet z odrobiną strachu odmówi takiej osobie pomocy, albo zażąda za pomoc podwójnej ceny. Jak najszybciej będziesz chciał się usunąć z kontaktu z takim osobnikiem.
 
Nie wolno nosić ladaczniczoróżowego koloru bez zezwolenia MG.
 
 
===Walka===
 
''"Jeśli wydaje Ci się, że Twoja broń jest za krótka, zrób krok do przodu."''
 
 
Walka w grze odbywa się przy pomocy uświęconej tradycją broni otulinowej lub specjalnej LARPowej broni lateksowej. Przypominamy, że otulina to nie jest papier toaletowy – przed grą będzie inspekcja broni. Otulić należy także tarcze. '''Pod warunkiem obopólnej zgody graczy, walka działa na zasadzie warunkowego pełnego kontaktu''', co oznacza, że dozwolone są wszelkie chwyty zapaśnicze, przewracanie i popychanie, ale tylko w przypadku, gdy jesteśmy pewni, że nie zrobimy przeciwnikowi krzywdy, zwłaszcza atakując kogoś młodszego, drobniejszego, gorzej uzbrojonego, w okularach itp. To bardzo delikatna zasada, dlatego każdy gracz musi mieć wyczucie. Do tego obowiązuje zasada „no pain” - „bez bólu”. Jeśli nie chcesz, aby np. ktoś Cię rzucił na ziemię, w momencie, gdy się do tego przymierza, krzyknij: „bez bólu”. Przeciwnik musi Cię wtedy puścić, ale Ty powinieneś/powinnaś położyć się na ziemi, tak, jakby on Tobą naprawdę rzucił - skutek fabularny w świecie musi być. Jeśli nie chcesz skorzystać z zasady „bez bólu” i chcesz bronić się przed położeniem na ziemi, możesz to zrobić, ale bierzesz tym samym na siebie odpowiedzialność za ewentualne urazy czy obtłuczenia. Osoby ewidentnie przeginające w walce lub niehonorujące zasady „bez bólu” (patrz zasada nr 1) będą lądować w loszku dla ochłonięcia, a w razie uporczywego łamania zasady nr 1 (np. przez okładanie otulinowcem niewalczącej, bezbronnej postaci) będą usuwane z gry. W razie jakichkolwiek problemów każdy z graczy może, a nawet powinien, zgłosić się do najbliższego arbitra lub MG.
 
 
====Strefy ataku bronią otulinową====
 
Strefy dozwolone do ataku bronią otulinową to tułów (bez krocza), ręce (bez dłoni) i nogi (bez stóp). Ataki należy wykonywać tak, aby cios był zarówno bezpieczny, jak i miał odpowiedni zamach – nikt nie weźmie `klepnięcia` czubkiem miecza za udany cios. Gdy któryś z walczących zostanie trafiony, musi zadecydować, czy cios rzeczywiście wyłączyłby go z akcji. Jeśli uzna, że atak był za słaby, przyjmujemy, że został lekko ranny – nie ma to wpływu na grę, ale należy to odegrać albo syknięciem z bólu, okrzykiem strachu i gniewu itp. Wszystkie trafienia w strefy niedozwolone są draśnięciami. Jeśli postać posiada „pancerne” rękawice, może chwytać ostrze przeciwnika.
 
 
====Zranienie====
 
W chwili, gdy gracz uzna, że trafienie w rzeczywistości wyłączyłoby go z akcji, musi odpowiednio to odegrać, czyli zawyć, zatoczyć się i paść efektownie na ziemię. Im bardziej dramatyczny upadek i okrzyk, tym lepiej. Gracz jest ranny – oznacza to, że do końca walki musi leżeć na ziemi, zwijać się z bólu, błagać o litość czy wołać o ratunek. W przypadku dużego zgiełku należy szybko wybiec z walki, aby nie ryzykować stratowania i paść na ziemię niedaleko pola bitwy. Przez 2 minuty od zranienia postać jest unieruchomiona – nie może nic robić oprócz wołania o pomoc. Po tym czasie może wstać i poruszać się tylko kuśtykając i podpierając swoją bronią. Ponowne zranienie powoduje kolejne unieruchomienie. Postać powinna udać się jak najszybciej do chirurga, który uleczy rany i przywróci postać do zdrowia.
 
 
====Branie jeńców====
 
Postać, której zwiąże się ręce, czy nogi, nie może ich rozwiązać (chyba że przy pomocy zdolności Mistrz Ucieczki). Supły należy robić lekkie, aby każdy w razie czego mógł je rozwiązać i nikt nie dostał gangreny. Prosimy tu o nietrzymanie graczy w niewoli za długo, aby nie zepsuć nikomu gry.
 
 
Jak widać zasady walki przygotowane są dla graczy uczciwych i dojrzałych, którzy rozumieją, że przegrana jest częścią dobrej gry.
 
 
====Śmierć postaci====
 
Zakładamy, że większość potyczek jest nastawiona na rabunek, branie jeńców i wymuszanie okupów, hołdów, mariaży etc. Umrzeć można na 3 sposoby:
 
 
# Gdy MG ogłosi przed bitwą zasadę „wojna totalna” - oznacza to, że konflikt doszedł do takiego punktu, gdzie nikt już nie myśli o braniu jeńców i okupie, ale tylko o wymordowaniu wroga. Podczas wojny totalnej wolno dobijać rannych – '''należy im wtedy zabrać Karty Postaci i oddać je MG''' – nie wszyscy zginą, ale okaleczeń będzie i tak sporo.
 
# Postać z cechą `zabójca` może dokonywać zabójstw na postaciach, '''na których zabicie MG wyraża zgodę'''. Zwykle wtedy upatrzona ofiara dostaje od opatrzności (MG) ostrzeżenie, że jej życie jest zagrożone.
 
# Gdy MG podejdzie do rannej postaci, może zadecydować o jej śmierci.
 
 
Zabicie czyjejś postaci dla samego tylko aktu bez zgody MG, traktowane będzie jako najordynarniejsze pogwałcenie zasady NIE BĄDŹ DUPKIEM! Limes Mundi jest LARPem wielodniowym, do którego niektórzy gracze przygotowują się przez wiele miesięcy. Przekreślenie możliwości dalszej gry dla takiej osoby jest świństwem, które będzie karane przez MG z najwyższą surowością!
 
 
====Pancerze i hełmy====
 
Sprzęt obronny należy wzorować na historycznych pancerzach z tego okresu (max. AD 1350). Może być wykonany ze skóry, wytworów skóropodobnych, przeszywanej wełny lub metalu. Zakładam, że gracze niebędący w bractwach będą raczej używać lekkich pancerzy, jako że metalowe pancerze są zwykle drogie. Często spotykane hełmy plebejskie to kapaliny, spangenhelmy, łebki wszelakiej maści i popularne na wschodzie szyszaki. Hełmy rycerskie to tradycyjnie wielkie hełmy garnczkowe, ale świadome mody rycerstwo nosi dziś jakże eleganckie bascinety.
 
 
Pancerze dzielimy na dwie kategorie:
 
*'''Skórzane''' – skóry i wełniane przeszywanice. Te pancerze powalają zignorować jedno zranienie. Mechanika: trafiony krzyknij „pancerz” i walcz dalej. Kolejne trafienie powoduje przegraną (nie śmierć). Jeśli trafienie zadano z okrzykiem „przebicie”, Twoja zbroja nie chroni Cie przed zranieniem – walka jest przegrana – upadnij, a po 2 minutach zacznij szukać pomocy medycznej.
 
*'''Metalowe''' – kolczugi i zbroje płytowe. Pozwalają na zaabsorbowanie dwóch ciosów przez pancerz oraz chronią przed pierwszą próbą przebicia (w obu przypadkach krzyknij „pancerz”).
 
 
Oba rodzaje pancerza działają oczywiście tylko w miejscach, w których się znajdują.
 
 
===Broń===
 
Lista dostępnego w grze sprzętu wraz z wymiarami:
 
 
====Broń Plebejska====
 
*'''Nóż'''
 
 
Kij o długości max. 20 cm i całe `ostrze` wykonane z otuliny, aby można było nim bezpiecznie pchać. Podstawowa broń, którą każdy powinien posiadać. Całość z ostrzem nie powinna mieć więcej, niż 30 cm długości.
 
 
*'''Kij'''
 
 
Kij od miotły owinięty otuliną z miejscem pozostawionym na uchwyt, nie wolno nim wykonywać pchnięć, całość max. 90 cm.
 
 
*'''Włócznia''' [Przebicie jeśli używana dwuręcznie]
 
 
Jedna z najbardziej efektywnych broni plebejskich – jest to w efekcie nóż założony na długi kij. Używana jedno, lub dwuręcznie i wyłącznie do pchnięć. Całość powinna być mieć 150-200 cm. Włóczniami można rzucać na krótką odległość.
 
 
*'''Topory, Młoty i Maczugi''' [Przebicie]
 
 
Jest to kij długości max. 80 cm i cała główka wykonana z otuliny owiniętej srebrną taśmą klejącą. Nie można tym wykonywać pchnięć. Jeżeli chcesz mieć maczugę, wykonaj z otuliny `ząbki` na głowie broni, przedstawiające gwoździe lub kamienie wystające z kija.
 
 
*'''Berdysz''' [Przebicie]
 
 
Jest to okrutnie efektywna, dwuręczna broń przeciwko opancerzonym przeciwnikom. Wykonanie: topór na kiju o długości 80-150 cm.
 
 
*'''Halabarda''' [Przebicie]
 
 
Topór połączony z włócznią, jedna z najlepszych broni piechoty. Jest bronią dwuręczną i w przeciwieństwie do włóczni nie można nią rzucać. Długość 150-200 cm.
 
 
*'''Proca'''
 
 
Starożytna i bardzo zabójcza broń we wprawnych rękach. Jest to skórzany pas długości około 150 cm, którym miota się pociski – pocisk musi być cały otulony i nie cięższy od 150 gram.
 
 
*'''Łuki'''
 
 
Nie mogą mieć naciągu większego od 20 kg i muszą używać specjalnej, otulonej amunicji.
 
 
*'''Kusze''' [Przebicie]
 
 
Naciąg max. 20 kg + otulona amunicja. Najlepsza broń piechoty. Chrześcijanie zachodni mają zakaz używania kusz przeciwko innym chrześcijanom, pod groźbą ekskomuniki
 
 
====Broń szlachecka====
 
*'''Sztylety i Mizerykordie''' [Przebicie tylko przy pchnięciach]
 
 
Długi nóż służący do pchnięć i dobijania przeciwników. Ostrze powinno być długie, cienkie i posiadać małą gardę. Długość maksymalna to 50cm.
 
 
*'''Buzdygany, Morgenszterny, Nadziaki, Czekany i insze Obuszki''' [Przebicie]
 
 
Pięknie ornamentowana broń wykonana w całości z metalu. Jest to kij o maksymalnej długości 100cm z otulinową głową na końcu, różną w zależności od typu. Całość powinna być ornamentowana i srebrna.
 
 
*'''Miecz''' [Przebicie tylko w pchnięciach]
 
 
Miecz to wyjątkowa broń - mimo że występuje powszechnie w filmach i na rycinach, była to broń przede wszystkim dla elity ze względu na koszt produkcji i nigdy nie było jej wiele. Po mieczach będzie oczekiwane, żeby były porządnie wykonane – nie wystarczy wziąć kij i owinąć go otuliną. Miecz musi być płaski, jedno lub dwusieczny, posiadać gardę, jednoręczną rękojeść oraz przeciwwagę w postaci głowni. Taśma klejąca na ostrzu musi być srebrna. Czubek ostrza powinien być wykonany wyłącznie z otuliny, aby móc bezpiecznie wykonywać nim pchnięcia. Całość nie powinna być dłuższa od 110cm. W tym okresie nie używa się mieczy dwuręcznych, a miecze półtoraręczne należą do rzadkości.
 
 
====Tarcze====
 
Tarczę wykonujemy z grubej sklejki i malujemy na odpowiedni kolor. Brzegi muszą być zabezpieczone otuliną. Herby i symbolika mile widziane.
 
 
*'''Puklerz'''
 
Popularny pośród podróżników jako garnek, nocnik, podgłówek i broń, puklerz jest idealny do parowania ataków i w połączeniu z krótkim mieczem lub sztyletem potrafi tworzyć mordercze kombinacje. Jest to mała tarcza, często wypukła, mocowana na przedramieniu.
 
 
*'''Tarcza Rycerska'''
 
 
Jest to spora, wypukła tarcza o trójkątnym kształcie, używana głównie przez zachodnie rycerstwo.
 
 
*'''Łezka'''
 
 
Jedna z najpowszechniejszych tarcz o kształcie łzy.
 
 
*'''Pawęż, Pavisa'''
 
 
Używana dziś głównie przez arbalesterów rzymskich pawęż to duża, prostokątna, ciężka tarcza piechoty, mało przydatna w otwartej walce.
 
 
*'''Okrągła'''
 
 
Okrągłe tarcze, często wyposażone w umbo, wykorzystywane są przez lekką piechotę do walki w lasach i na ciasnych przestrzeniach.
 
 
===Umiejętności===
 
System istniejących umiejętności jest ograniczony do minimum według zasady '''„what you roleplay is what you get” – „co odegrasz, to masz”'''. To oznacza, że większość tego, co postacie mogłyby zrobić w świecie, nie jest ujęte według zasad i jeśli podczas gry gracz zadecyduje, że np. jego postać, będąc złodziejem, powinna być w stanie otworzyć imaginarny zamek do drzwi, może to zrobić, pod warunkiem, że to odegra. Tak samo technicznie nie ma umiejętności typu `perswazja` - jeżeli kogoś przekonasz w grze do jakiejś idei, to można powiedzieć, że masz takową umiejętność.
 
 
Specyficzne zdolności z mechaniką zostały wprowadzone tylko tam, gdzie jest to konieczne dla rozgrywki. Zdolności z poniższej listy należy traktować jako specjalizacje - jeżeli Twoja postać zaczyna grę z jedną taką zdolnością, oznacza to, że jest naprawdę dobrze przeszkolona w danej dziedzinie.
 
 
Podczas każdej gry Twoja postać może nauczyć się '''jednej''' umiejętności od innej postaci (mentora). Trzeba oczywiście najpierw postać mentora do tego przekonać.
 
 
Posiadanie umiejętności opisanych poniżej nie jest niezbędne dla każdej postaci. Z powodzeniem można grać bez nich, jest to nawet łatwiejsze, bo wymaga jedynie odegrania swoich działań, a nie opisywania efektu danej umiejętności innej postaci, która jej doświadcza.
 
 
====Umiejętności wojenne====
 
*'''Ogłuszenie'''
 
 
Klepnij lekko przeciwnika w kark przy pomocy obuszka albo dłoni i powiedz „ogłuszenie”, a postać traci przytomność na 30 sekund.
 
 
====Umiejętności medyczne====
 
*'''Medycyna'''
 
 
Postać ma obszerną wiedzę na temat chorób i wie, jak je leczyć – do tego musi negocjować ze Śmiercią, czy poziom wiedzy wystarczy na stworzenie lekarstwa przy chorobach grożących śmiercią (np. gruźlica). Jeżeli ma maskę z dziobem może ignorować panującą zarazę.
 
 
*'''Opatrywanie ran'''
 
 
Postać zna się na opatrywaniu ran i udzielaniu niezbędnej pomocy w chwili zagrożenia życia. Aby udzielić pomocy rannej postaci, należy obwiązać ranę bandażem i eskortować postać do cyrulika. Jeżeli ranny napotka Śmierć, ma opatrzoną ranę i towarzyszy mu postać ze zdolnością opatrywania ran, MG obniży efekty zranienia, a szansa na śmierć postaci będzie bardzo niska.
 
 
*'''Cyrulik''' [tylko z opatrywaniem ran]
 
 
Postać odbyła przeszkolenie w zakresie chirurgii polowej (zszyć czerwone z czerwonym, żółte z żółtym...). Należy mieć przy sobie zestaw paskudnie wyglądających i okrwawionych narzędzi chirurgicznych. Chirurg może przywrócić ranną postać do zdrowia po 1 minucie efektownego i głośnego odgrywania operacji – potem postać musi odbyć pięciominutową rekonwalescencję, po której wraca do zdrowia. Prosimy o efektowne odgrywanie i psychopatycznie profesjonalny uśmiech ze strony chirurga.
 
 
====Umiejętności Dziczy====
 
 
*'''Kryjówka w borze'''
 
 
Postać wie, jak zniknąć w borze. Gracz może przy pomocy czerwonego sznura (maksymalna długość 12 kroków) obwiązać teren pokryty gęstymi zaroślami, oznaczając w ten sposób kryjówkę. Nikt nie może bez zezwolenia postaci w środku wejść do kryjówki – należy kryjówkę traktować jak nieprzebytą gęstwinę. Postacie na zewnątrz mogą się domyślać, że gdzieś w gęstwinie jest kryjówka, ale nie mogą tam wejść, ani prowadzić jakichkolwiek interakcji z postaciami w środku. Postaci pogańskie mogą dodatkowo złożyć ofiarę (inwencja twórcza mile widziana) i wznieść modły do duchów lasu. Jeśli usłyszy je MG Bór będzie dodatkowo strzegł wyznawców i póki przy nich zostanie, kryjówka jest nie do wytropienia.
 
 
Postać posiadająca zdolność Tropienia może odsłonić kryjówkę. Musi głośno zadeklarować ukrytym postaciom, że zaczyna tropić. Musi zacząć odgrywać tropienie i trzy razy okrążyć kryjówkę, rozpoczynając z odległości około 12 kroków i za każdym okrążeniem zbliżać się do celu, po czym dotknąć dłonią sznura oznaczającego kryjówkę – w tym momencie kryjówka jest odsłaniana. W każdej innej sytuacji jeżeli postacie ze środka kryjówki zaatakują te na zewnątrz, kryjówka również jest odsłaniana.
 
 
*'''Tropienie'''
 
 
Postać jest w stanie wytropić postacie używające zdolności Ukrywania w lesie – musi do tego klimatycznie odegrać tropienie celu, po czym może zaatakować ukrywającą się postać. Postać może także odsłaniać Kryjówki w borze (patrz wyżej).
 
 
*'''Ukrywanie w lesie'''
 
 
Postać wie, jak znikać w obrębie lasu. Aby aktywować tą umiejętność, postać musi posiadać odpowiednie ubranie w kolorze lasu (płaszcz z kapturem najlepiej). Należy przycupnąć w jakimś osłoniętym miejscu wewnątrz lasu, zasłonić głowę kapturem i przykryć się płaszczem, po czym skrzyżować dłonie na piersiach. Taka postać staje się niewidzialna dla innych postaci – wszyscy powinni ją traktować, jakby jej tam nie było. Inne postaci mogą się domyślać, że ktoś jest w pobliżu, albo że coś jest nie tak, ale poza tym nie mogą nic zrobić, chyba że posiadają zdolność Tropienie.
 
 
Postać ukrywająca się nie może się ruszać. Jeżeli się poruszy, użyje jakiejkolwiek zdolności, albo kogoś zaatakuje, ukrycie jest dezaktywowane. Po dezaktywacji zdolności postać musi zejść z oczu wszystkim przeciwnikom, aby ponownie się ukryć.
 
 
*'''Ścieżki boru''' [tylko z Ukrywaniem w Lesie]
 
 
Korzystając ze zdolności ukrywania się w dziczy, postać może powoli pełzać nie tracąc ukrycia – wszelkie inne warunki ukrycia obowiązują.
 
 
*'''Polowanie'''
 
 
Postać żyje z polowania na dzikiego zwierza. Na początku LARPa otrzymuje pewną ilość skór zwierzęcych i mięsa w postaci Kart Przedmiotów, zależnie od jej poziomu polowania. Jeżeli posiada zdolność zakładania pułapek, ilość upolowanej zwierzyny jest mnożona przez 2.
 
 
Poza tym podczas gry można w lasach znaleźć karty dzikiego zwierza, które mogą być podnoszone tylko przez postacie posiadające umiejętność polowania i w następstwie jego odegrania. Taką kartę dzikiego zwierza można zamienić u MG na karty skór, futer i mięsa. Prawo do polowania uzyskują tylko niektórzy, gdyż w większości lasy są własnością możnych, nawet jeśli Ci nigdy ich nie odwiedzają z obawy przed czającymi się tam tajemnicami. MG Władza poinformuje Cię w czyim lesie polujesz i komu należny jest od Twoich łupów podatek. Polowanie bez zezwolenia lub uchylanie się od podatku traktowane będzie jako kłusownictwo i ujawnione z pewnością sprowadzi na Ciebie gniew właściciela.
 
 
*'''Wiedza o pułapkach'''
 
 
Postać wie, jak zakładać pułapki na zwierza i na ludzi. Powinna mieć ze sobą sznur i ułożyć go w pętlę o maksymalnej średnicy jednego metra. Jeżeli jakakolwiek postać wejdzie w pułapkę, należy krzyknąć „pułapka!”- postać wpada w nią i jest ranna. Bardzo dobre w kombinacji z Ukrywaniem się w Lesie. Pułapkę można zlikwidować przy pomocy włożenia w nią kija. Istnieje możliwość polowania też na MG Boru. Złapanie go (choć niełatwe) na pewno opłaci się śmiałkom, ale o charakterze upolowanej zdobyczy decyduje MG.
 
 
*'''Znajomość Ziemi'''
 
 
Postać zna jedną z ziem z terenu gry jak własną kieszeń. Przed każdą grą postać otrzymuje dokładne informacje o tej ziemi – co się dzieje, co się zmieniło i gdzie może być coś ciekawego. Postaci mieszczan i szlachty zamiast wiedzy otrzymują interesującą mapę.
 
 
====Umiejętności Łotrowskie====
 
*'''Kradzież'''
 
 
Postać jest wyszkolona w subtelnej sztuce złodziejstwa kieszonkowego. Gracz powinien wybrać sobie indywidualny dla niego mały przedmiot – szklana kulkę, , oznaczoną monetę, kolorowy kamyk czy coś innego. Należy zapisać przy wpisie zdolności na Kartę Postaci, jaki to jest przedmiot. Aby dokonać kradzieży, graczowi musi się udać niepostrzeżenie włożyć przedmiot do jednej z sakiewek czy kieszeni wybranej postaci, po czym powiedzieć Mistrzowi Żebraków lub MG Władzy, aby sprawdził kieszonkę. Jeśli Mistrz Żebraków znajdzie tam przedmiot, zabiera od postaci tyle Kart Przedmiotów / monet, ile zadeklarował złodziej, po czym po kryjomu oddaje je złodziejowi.
 
 
Należy być bardzo ostrożnym z używaniem tej zdolności – raz rozpoznany złodziei może szybko pożegnać się z zawodem., gdyż wszyscy będą go znali.
 
 
Alternatywnie, w przypadku nieobecności Mistrza Żebraków i MG, dowolny gracz może zażądać pokazania sakwy.
 
  
*'''Mądrość Ulicy'''
+
==Podstawowe zasady gry==
 +
[[Świat]] – tu poznasz założenia świata Limes Mundi.
  
Wewnątrz każdego miasta postać może zniknąć w tłumie. W grze wystarczy graczowi skrzyżować dłonie na piersiach i póki będzie je tak trzymać, postać pozostanie niewidzialna – wszyscy inni gracze powinni ją ignorować. Postać może się poruszać w ukryciu wewnątrz miasta.
+
[[Stronnictwa]] - tu poznasz występujące w nim stronnictwa. Możesz dowiedzieć się o nich więcej z krótkich dodatków dla graczy.
  
Może też oferować protekcję (niewidzialność) dwóm innym postaciom, jeśli te trzymają na jego ramionach dłonie. W ten sposób wszystkie postacie stają się niewidzialne. Dając protekcję, postać może uratować kogoś przed aresztowaniem, albo nawet wydobyć z wieży (patrz umiejętność Straże! Straże!).
+
[[Mechanika gry]] – tu dowiesz się jak funkcjonować w świecie.
  
*'''Mistrz Ucieczki'''
+
[[Tworzenie postaci]] - '''nieaktualne'''
  
Postać potrafi rozplątać każdy węzeł zrobiony przez inną postać według zasad brania jeńców (patrz Walka).
+
==Cechy i restrykcje==
 +
[[Cechy rycerskie/bojarskie]]
  
*'''Zabójca'''
+
[[Restrykcje rycerskie/bojarskie]]
  
Postać może dokonywać zabójstw na postaciach innych graczy. Aby dokonać zabójstwa, musi do tego mieć zgodę Śmierci (MG) – wyrywanie dusz żywych poza ich czasem jest zakazane. MG (opatrzność) ostrzega cel zabójstwa w postaci snu czy wizji i od tego momentu postać powinna się mieć na baczności – ataki zabójcy przeciwko celowi mogą być śmiertelne. W przypadku udanego zabójstwa morderca i ofiara muszą iść do Śmierci (MG) oddać Kartę Postaci ofiary.
+
[[Cechy duchowieństwa/kapłaństwa]]
  
MG musi wyrazić jednoznaczną zgodę na posiadanie tej umiejętności, podejmowaną po indywidualnym spotkaniu z graczem.
+
[[Restrykcje duchowieństwa/kapłaństwa]]
  
====Umiejętności Miejskie====
+
[[Cechy stanu trzeciego]]
*'''Przesłuchiwanie'''
 
  
Przesłuchując więźnia, możesz go torturować i wyciągnąć z niego każdą prawdę, nawet taką, której postać sama nie zna. Po 1 minucie efektownego odgrywania tortur oprawca gra z ofiarą w kamień-papier-nożyce: jeżeli jeniec wygra, nie udało się go złamać, jeśli oprawca wygrał, jeniec został złamany i musi szczerze odpowiedzieć na jedno pytanie oprawcy. Jednorazowo oprawca może torturować więźnia tylko 3 razy, po tym czasie jest zmęczony i musi 5 minut odpocząć. Ofiara, która trzy razy pod rząd wygrała z oprawcą, staje się odporna na wszelkie przesłuchiwania podczas tego uwięzienia – sugeruje się, aby ją wypuścić, albo zażądać okupu. Jeżeli oprawca wygrał trzy razy pod rząd z ofiarą, uzyskuje wgląd w jej duszę – może wtedy obejrzeć kartę postaci ofiary.
+
[[Restrykcje stanu trzeciego]]
  
Oprawca może podczas tortur okaleczyć postać – palec, kończynę, oko, ucho – postać otrzymuje wtedy cechę Okaleczenie (patrz restrykcje ogólne).
+
[[Cechy ogólne]]
 
 
*'''Straże! Straże!''' [miasto]
 
 
 
Wewnątrz wybranego miasta postać ma pod komendą oddział strażników, którzy mogą aresztować każdą postać (odstawić do wieży, rozbroić itd.). Ta zdolność nie działa na postacie korzystające ze zdolności Mądrość Ulicy. Twoi (imaginarni) strażnicy są jednak bardzo zabobonni i nigdy nosa poza miasto nie wystawią, a poza tym są tchórzami i jeśli na miasto zostanie przypuszczony szturm, uciekną do lochów i tam się schowają, pozostawiając obronę miasta bohaterom graczy.
 
 
 
====Wiedza====
 
*'''Język mówiony'''
 
 
 
Postać zna biegle dodatkowy język. Najczęściej spotykane języki to: germański (język kupców), słowiański, litewski (języki wschodu), bałtycki (język leśnych plemion), łacina (język uczonych).
 
 
 
*'''Piśmienny''' [Alfabet Łaciński, Grecki, Arabski, Hebrajski]
 
 
 
Postać nauczyła się pisać i czytać w danym alfabecie, co najczęściej idzie w parze z nauką danego języka. Podczas gry postać może czytać teksty napisane w znanym jej języku i piśmie. W chwili pisania tekstu w grze należy na nagłówku dopisać, jakim alfabetem i językiem jest napisany tekst.
 
 
 
===Glosariusz Okrzyków LARPowych===
 
{| class="wikitable" style="text-align:left"
 
! Okrzyk:
 
! Działanie:
 
|-
 
| PAX
 
| Zamrożenie gry (tylko w nagłych wypadkach).
 
|-
 
| Poza grą / Wracając
 
| Wyjaśnienie zasad/zaklęcia/umiejętności.
 
|-
 
| Pancerz
 
| Skórzany: niweluje jedno trafienie; Metalowy: niweluje dwa trafienia.
 
|-
 
| Przebicie
 
| Neguje skórzany pancerz i drugi punkt metalowego pancerza.
 
|-
 
| Ogłuszenie
 
| Neguje skórzany pancerz i drugi punkt metalowego pancerza.
 
|-
 
| Wojna Totalna
 
| Wolno dobijać postacie wrogów (ogłaszana wyłącznie przez MG).
 
|-
 
| Ranny
 
| Unieruchomienie na 2 minuty, potem można pełzać do cyrulika.
 
|}
 
 
 
 
 
==Tworzenie postaci i rejestracja==
 
Przybywając na Limes Mundi możesz wcielić się tak naprawdę w każdy rodzaj postaci z epoki – możliwości są ograniczone jedynie osadzeniem historyczno-mitycznym i Twoją wyobraźnią. Wszystkie postaci traktujemy jako osoby wyjątkowe, które w ten czy inny sposób mają wpływ na świat, dlatego kobiety nie muszą przejmować się ograniczeniami społeczno-kulturowymi. Ponieważ postaci graczy są osobami wyjątkowymi, nie powinno być problemu w tworzeniu, na przykład, kobiet-rycerzy czy studentek. Oczywiście, reszta świata powinna odgrywać stosownie zadziwienie istnieniem takiej osoby, nawet jeśli kobiet-rycerzy byłoby na LARPie kilkanaście. Trzeba też pamiętać, że podział ról wedle płci był w średniowieczu troszkę inny, niż my dziś to sobie wyobrażamy. Wbrew pozorom kobiety miały spory wpływ na świat – jest potwierdzone istnienie kobiet-płatnerzy w Paryżu, kobiet-trubadurów (w starofrancuskim „Trobairitz”), potężnych szlachcianek, jak na przykład zadziornej Alienor z Akwitanii, nie wspominając już o Joannie d`Arc.
 
 
 
Oprócz tego należy sobie wyobrazić całą resztę społeczeństwa tego świata – chłopów pracujących na polach i pijących w karczmach tanie piwo, mnichów modlących się w klasztorach, mieszczan, podróżników, pielgrzymów, dworzan etc.
 
 
 
W tym roku Limes Mundi nawiedzi Post i Karnawał. Wiąże się z tym nowa, obowiązkowa dla wszystkich cecha, której nie było na poprzedniej odsłonie. Każdy gracz na etapie tworzenia lub odnawiania postaci decyduje, po której ze stron (Postu czy Karnawału) stanie. Gracze lub frakcje wybierający szybkie tworzenie postaci mają z góry przypisaną stronę Postu lub Karnawału. Gacze którzy wybierają wersję zaawansowaną ustalają w porozumieniu z MG, która ze stron bardziej pasuje do ich koncepcji postaci.
 
 
 
 
 
'''UWAGA! Zasady funkcjonowania Postu i Karnawału opisane są w dodatku przygotowanym na tegoroczną odsłonę i są obowiązkowe dla każdego uczestnika.'''
 
 
 
 
 
Są dwa sposoby tworzenia postaci – '''szybki i zaawansowany'''. Pierwszy jest zalecany przede wszystkim dla początkujących graczy, graczy z małą ilością zasobów czasowych (praca, dziecko etc.) oraz dla osób nastawionych czysto na walkę. Poniżej znajdziesz przygotowane od razu do gry postaci. Wybierz odpowiadający Tobie archetyp i wejdź na stronę rejestracji postaci. Tam po prostu wybierz postać z archetypu i pasujące dla niej imię. Na podstawie cech startowych archetypicznych postaci musisz wymyślić krótką historię postaci, która posłuży MG do stworzenia dla Twojej postaci przygód – zaznacz w niej, jak w Twojej postaci wykształciły się dane cechy czy skąd i od kogo nauczyła się posiadanych umiejętności. Pamiętaj, że Twoja postać żyła już ładnych parę lat w świecie i jest z nim na wiele sposobów związana – masz rodzinę, przyjaciół, ulubione miejsca itp. - to wszystko powinno się składać na historię Twojej postaci. Zachęcamy też do wspólnego wybierania postaci w drużynie – możecie wtedy dobrać wzajemnie uzupełniające się umiejętności. Wtedy jednak powinniście wymyślić oprócz indywidualnej historii każdej postaci także historię drużyny – jak się poznaliście, jak długo już jesteście razem i co Was trzyma w drużynie. Im głębiej wejdziecie w postacie, tym bardziej satysfakcjonująca będzie gra, więc nie bójcie się puścić wodzy wyobraźni.
 
 
 
===Podstawowe Tworzenie Postaci===
 
===Zakon Szpitalników Najświętszej Marii Panny Narodu Niemieckiego (Krzyżacy)===
 
{| class="wikitable" style="text-align:left"
 
| width="100px" | '''Koncept:'''
 
| width="800px" | '''Brat Zakonny [Post]'''
 
|-
 
| Krew / PK
 
| Szlachecka / 4
 
|-
 
| Miejsce urodzenia
 
| Cesarstwo
 
|-
 
| Języki
 
| Germański, łacina
 
|-
 
| Wiara
 
| Katolicka
 
|-
 
| Cechy wrodzone
 
| Ród Rycerski + Bogobojność + Uparta Krew + Uczony w Piśmie
 
|-
 
| Restrykcje
 
| Przysięga (wobec Zakonu) + Bezlitosna Krew + Związana Krew (Zakon) + Śmiertelny Wróg (Poganie)
 
|-
 
| Umiejętności
 
| Piśmienny (łacina), Języki (łacina, germański)
 
|-
 
| Sprzęt
 
| Miecz, sztylet, tarcza, pancerz, tabard z rodowym herbem, biały płaszcz z czarnym krzyżem, różaniec
 
|}
 
 
 
{| class="wikitable" style="text-align:left"
 
| width="100px" | '''Koncept:'''
 
| width="800px" | '''Rycerz Półbrat [Post]'''
 
|-
 
| Krew / PK
 
| Szlachecka / 2
 
|-
 
| Miejsce urodzenia
 
| Cesarstwo
 
|-
 
| Języki
 
| Germański, łacina
 
|-
 
| Wiara
 
| Katolicka
 
|-
 
| Cechy wrodzone
 
| Ród Rycerski + Miecz Związany Krwią
 
|-
 
| Restrykcje
 
| Błędny Rycerz + Bezlitosna Krew
 
|-
 
| Umiejętności
 
| Języki (łacina, germański)
 
|-
 
| Sprzęt
 
| Miecz, sztylet, tarcza, pancerz, tabard z rodowym herbem, biały płaszcz z czarnym krzyżem
 
|}
 
 
 
{| class="wikitable" style="text-align:left"
 
| width="100px" | '''Koncept:'''
 
| width="800px" | '''Rycerz Pokutnik [Post]'''
 
|-
 
| Krew / PK
 
| Szlachecka / 2
 
|-
 
| Miejsce urodzenia
 
| Cesarstwo
 
|-
 
| Języki
 
| Germański, łacina
 
|-
 
| Wiara
 
| Katolicka
 
|-
 
| Cechy wrodzone
 
| Ród Rycerski + Bogobojność albo Śluby Szlacheckie
 
|-
 
| Restrykcje
 
| Groza Przeszłości + Przysięga (wobec Rodu lub Boga) albo Flagellacja
 
|-
 
| Umiejętności
 
| Języki (łacina, germański)
 
|-
 
| Sprzęt
 
| Miecz, tarcza, sztylet, tabard w barwach rodowych i z herbem, biały płaszcz z czarnym krzyżem, pancerz, różaniec
 
|}
 
  
{| class="wikitable" style="text-align:left"
+
[[Restrykcje ogólne]]
| width="100px" | '''Koncept:'''
 
| width="800px" | '''Szpitalnik [Post]'''
 
|-
 
| Krew / PK
 
| Szlachecka / 3
 
|-
 
| Miejsce urodzenia
 
| Cesarstwo
 
|-
 
| Języki
 
| Germański, łacina
 
|-
 
| Wiara
 
| Katolicka
 
|-
 
| Cechy wrodzone
 
| Bogobojność + Świętość + Uczony w Piśmie
 
|-
 
| Restrykcje
 
| Zaplątany Los + Słaba Głowa + Siódme Dziecko
 
|-
 
| Umiejętności
 
| Języki (łacina, germański), Opatrywanie Ran, Medycyna, Cyrulik
 
|-
 
| Sprzęt
 
| Miecz, czarny płaszcz z białym krzyżem, różaniec, woda święcona, przyrządy chirurgiczne, oleje do namaszczania
 
|}
 
  
{| class="wikitable" style="text-align:left"
+
==Dodatki==
| width="100px" | '''Koncept:'''
+
[[Dodatek: Wielkie Księstwo Litewskie|Wielkie Księstwo Litewskie]]
| width="800px" | '''Knecht Zakonny [Post]'''
 
|-
 
| Krew / PK
 
| Plebejska / 1
 
|-
 
| Miejsce urodzenia
 
| Królewiec, Ryga lub Malbork
 
|-
 
| Języki
 
| Germański
 
|-
 
| Wiara
 
| Katolicka
 
|-
 
| Cechy wrodzone
 
| Bogobojność
 
|-
 
| Restrykcje
 
| Przysięga (wobec Boga lub Zakonu)
 
|-
 
| Umiejętności
 
| Języki (germański)
 
|-
 
| Sprzęt
 
| Halabarda, pika lub broń obuchowa, tarcza, szary tabard z czarnym krzyżem na piersi, pancerz
 
|}
 
  
{| class="wikitable" style="text-align:left"
+
[[Dodatek: Żmudź|Żmudź]]
| width="100px" | '''Koncept:'''
 
| width="800px" | '''Piechota Leśna Zakonu [Post]'''
 
|-
 
| Krew / PK
 
| Plebejska / 1
 
|-
 
| Miejsce urodzenia
 
| Królewiec, Ryga lub Malbork
 
|-
 
| Języki
 
| Germański, bałtycki
 
|-
 
| Wiara
 
| Nawrócony lub ochrzczony siłą poganin
 
|-
 
| Cechy wrodzone
 
| Ludzie Lasów
 
|-
 
| Restrykcje
 
| Zabobonny lub Przysięga (wobec Zakonu)
 
|-
 
| Umiejętności
 
| Języki (germański, bałtycki), Znajomość Ziemi, Tropienie
 
|-
 
| Sprzęt
 
| Włócznia lub broń obuchowa, tarcza, szary tabard i płaszcz z czarnym krzyżem, pancerz
 
|}
 
  
===Wielkie Księstwo Litewskie===
+
[[Dodatek: Krzyżacy|Krzyżacy]]
{| class="wikitable" style="text-align:left"
 
| width="100px" | '''Koncept:'''
 
| width="800px" | '''Drużynowy Litewski [Karnawał]'''
 
|-
 
| Krew / PK
 
| Plebejska / 2
 
|-
 
| Miejsce urodzenia
 
| Litwa
 
|-
 
| Języki
 
| Wspólny
 
|-
 
| Wiara
 
| Pogaństwo
 
|-
 
| Cechy wrodzone
 
| Ludzie Lasów + Ojciec Kapitanem Najemników
 
|-
 
| Restrykcje
 
| Przysięga (wobec Kniazia) + Vendetta Rodowa
 
|-
 
| Umiejętności
 
| Znajomość Ziemi + jedna z umiejętności dziczy
 
|-
 
| Sprzęt
 
| Broń, tarcza, pancerz
 
|}
 
  
{| class="wikitable" style="text-align:left"
+
[[Dodatek: Inflantczycy|Inflantczycy]]
| width="100px" | '''Koncept:'''
 
| width="800px" | '''Plemienny Buntownik [Karnawał]'''
 
|-
 
| Krew / PK
 
| Plebejska / 2
 
|-
 
| Miejsce urodzenia
 
| Plemię Bałtów
 
|-
 
| Języki
 
| Wspólny
 
|-
 
| Wiara
 
| Siłą ochrzczony poganin
 
|-
 
| Cechy wrodzone
 
| Ludzie Lasów + Swój Pośród Swoich
 
|-
 
| Restrykcje
 
| Śmiertelny Wróg (Krzyżacy) + Silnie Związana Krew (plemię)
 
|-
 
| Umiejętności
 
| Znajomość Ziemi + jedna z umiejętności dziczy
 
|-
 
| Sprzęt
 
| Broń, pancerz, tarcza, bukłak pełen wina, pogański wisior
 
|}
 
  
{| class="wikitable" style="text-align:left"
+
[[Dodatek: Polowanie|Polowanie]]
| width="100px" | '''Koncept:'''
 
| width="800px" | '''Znachor [Post]'''
 
|-
 
| Krew / PK
 
| Plebejska / 2
 
|-
 
| Miejsce urodzenia
 
| Dowolne
 
|-
 
| Języki
 
| Wspólny
 
|-
 
| Wiara
 
| Dowolna
 
|-
 
| Cechy wrodzone
 
| Matka Wiedźma + Nauki u Wiedźmy
 
|-
 
| Restrykcje
 
| Zabobonny + Silnie Związana Krew albo Tchórz
 
|-
 
| Umiejętności
 
| Opatrywanie ran + Cyrulik + Medycyna
 
|-
 
| Sprzęt
 
| Napary, zioła, sprzęt chirurgiczny, amulety
 
|}
 
  
{| class="wikitable" style="text-align:left"
+
[[Dodatek: Zarządzanie ziemią|Zarządzanie ziemią]]
| width="100px" | '''Koncept:'''
 
| width="800px" | '''Kłusownik [Karnawał]'''
 
|-
 
| Krew / PK
 
| Plebejska / 1
 
|-
 
| Miejsce urodzenia
 
| Litwa
 
|-
 
| Języki
 
| Wspólny
 
|-
 
| Wiara
 
| Pogaństwo
 
|-
 
| Cechy wrodzone
 
| Ludzie Lasów
 
|-
 
| Restrykcje
 
| Dziecko Boru
 
|-
 
| Umiejętności
 
| Znajomość Ziemi + Kryjówka w Borze + Wiedza o pułapkach
 
|-
 
| Sprzęt
 
| Sznur, włócznia, nóż do oprawiania mięsa
 
|}
 
  
===Inflanccy buntownicy===
+
[[Dodatek: Polityka|Polityka]]
{| class="wikitable" style="text-align:left"
 
| width="100px" | '''Koncept:'''
 
| width="800px" | '''Rajtar Hirserów (germańska szlachta inflancka) [Karnawał]'''
 
|-
 
| Krew / PK
 
| Szlachecka / 2
 
|-
 
| Miejsce urodzenia
 
| Zamek w Inflantach
 
|-
 
| Języki
 
| Germański
 
|-
 
| Wiara
 
| Katolicka
 
|-
 
| Cechy wrodzone
 
| Ród Rycerski + Miecz Związany Krwią albo Ziemia
 
|-
 
| Restrykcje
 
| Śmiertelny Wróg, Vendetta rodowa
 
|-
 
| Umiejętności
 
| Języki (germański)
 
|-
 
| Sprzęt
 
| Miecz, strój szlachecki i tarcza z herbem, tabard, pancerz, sztylet
 
|}
 
  
{| class="wikitable" style="text-align:left"
+
[[Dodatek: Medycyna|Medycyna]]
| width="100px" | '''Koncept:'''
 
| width="800px" | '''Wysłannik Hanzy [Karnawał]'''
 
|-
 
| Krew / PK
 
| Plebejska / 1
 
|-
 
| Miejsce urodzenia
 
| Miasto Hanzatyckie (Kolonia, Hamburg, Brema, Gdańsk etc.)
 
|-
 
| Języki
 
| Germański, duński, łacina
 
|-
 
| Wiara
 
| Katolicka
 
|-
 
| Cechy wrodzone
 
| Ród Patrycjuszowski
 
|-
 
| Restrykcje
 
| Krewa Żądna Władzy
 
|-
 
| Umiejętności
 
| Piśmienny (łacina), Języki (germański, duński, łacina)
 
|-
 
| Sprzęt
 
| Potężna sakwa na pieniądze.
 
|}
 
  
{| class="wikitable" style="text-align:left"
+
[http://limesmundi.pl/files/lm_domy_mocy.pdf Domy mocy] (dodatek w pliku .pdf, wymaga hasła)
| width="100px" | '''Koncept:'''
 
| width="800px" | '''Strażnik [Post]'''
 
|-
 
| Krew / PK
 
| Plebejska / 2
 
|-
 
| Miejsce urodzenia
 
| Okolice Rygi
 
|-
 
| Języki
 
| Wspólny
 
|-
 
| Wiara
 
| Katolicka
 
|-
 
| Cechy wrodzone
 
| Dłużnik + Uparta Krew
 
|-
 
| Restrykcje
 
| Obsesja lub Paranoja + Dziecko Władzy
 
|-
 
| Umiejętności
 
| Straże, Straże!
 
|-
 
| Sprzęt
 
| Kusza, pika lub halabarda
 
|}
 
  
{| class="wikitable" style="text-align:left"
+
[http://limesmundi.pl/files/lm_domy_kaplanskie.pdf Domy kapłańskie] (dodatek w pliku .pdf, wymaga hasła)
| width="100px" | '''Koncept:'''
 
| width="800px" | '''Żebrak [Post]'''
 
|-
 
| Krew / PK
 
| Plebejska / 1
 
|-
 
| Miejsce urodzenia
 
| Okolice Rygi
 
|-
 
| Języki
 
| Wspólny
 
|-
 
| Wiara
 
| Katolicka
 
|-
 
| Cechy wrodzone
 
| Szczur Uliczny
 
|-
 
| Restrykcje
 
| Nędza lub Wszystko Stracone
 
|-
 
| Umiejętności
 
| Mądrość Ulicy
 
|-
 
| Sprzęt
 
| Misa żebracza, klaskanka lub inna żebracza kołatka
 
|}
 
  
===Stronnictwa neutralne===
+
[http://limesmundi.pl/files/lm_zielarstwo.pdf Zielarstwo] (dodatek w pliku .pdf, wymaga hasła)
{| class="wikitable" style="text-align:left"
 
| width="100px" | '''Koncept:'''
 
| width="800px" | '''Ubogi Rycerz [Post]'''
 
|-
 
| Krew / PK
 
| Szlachecka / 2
 
|-
 
| Miejsce urodzenia
 
| Cesarstwo lub Korona Polska
 
|-
 
| Języki
 
| Germański albo słowiański
 
|-
 
| Wiara
 
| Katolicka
 
|-
 
| Cechy wrodzone
 
| Ród Rycerski + Dziedzic lub Miecz Związany Krwią
 
|-
 
| Restrykcje
 
| Błędny Rycerz + Bezlitosna krew lub Vendetta Rodowa
 
|-
 
| Umiejętności
 
| Języki (do wyboru germański lub słowiański)
 
|-
 
| Sprzęt
 
| Miecz, strój szlachecki i tarcza z herbem, tabard, pancerz, sztylet
 
|}
 
  
{| class="wikitable" style="text-align:left"
+
[http://limesmundi.pl/files/lm_cyrulik.pdf Cyrulik] (dodatek w pliku .pdf, wymaga hasła)
| width="100px" | '''Koncept:'''
 
| width="800px" | '''Dworzanin/Dwórka [Post]'''
 
|-
 
| Krew / PK
 
| Szlachecka / 3
 
|-
 
| Miejsce urodzenia
 
| Dowolne
 
|-
 
| Języki
 
| Francuski, łacina
 
|-
 
| Wiara
 
| Katolicka
 
|-
 
| Cechy wrodzone
 
| Protekcja Możnego Pana + Uczony w Piśmie + Ziemia
 
|-
 
| Restrykcje
 
| Wybierz 3: Nowa Szlachta, Niechciane Małżeństwo, Dług Rodowy, lub Czas Ucieka
 
|-
 
| Umiejętności
 
| Piśmienny (alfabet łaciński), języki (łacina i francuski)
 
|-
 
| Sprzęt
 
| Strój szlachecki, tabard lub chusta, sztylet, trucizna
 
|}
 
  
{| class="wikitable" style="text-align:left"
+
[http://limesmundi.pl/files/lm_medycyna_rozszerzona.pdf Medycyna rozszerzona] (dodatek w pliku .pdf, wymaga hasła)
| width="100px" | '''Koncept:'''
 
| width="800px" | '''Drużynowy Polski [Karnawał]'''
 
|-
 
| Krew / PK
 
| Szlachecka / 2
 
|-
 
| Miejsce urodzenia
 
| Polska
 
|-
 
| Języki
 
| Polski
 
|-
 
| Wiara
 
| Jakże katolicka
 
|-
 
| Cechy wrodzone
 
| Ród Rycerski + Krew Rozrzedzona Trunkiem
 
|-
 
| Restrykcje
 
| Wybierz 2: Ambicja lub Kochliwa Krew lub Przyjaźń Dzbana lub Bezlitosna Krew
 
|-
 
| Umiejętności
 
| Języki (polski)
 
|-
 
| Sprzęt
 
| Miecz, strój szlachecki i tarcza z herbem, tabard, pancerz, sztylet
 
|}
 
  
{| class="wikitable" style="text-align:left"
+
==Dla graczy==
| width="100px" | '''Koncept:'''
+
[[Regulamin imprezy]]
| width="800px" | '''Samotny Giermek [Post]'''
 
|-
 
| Krew / PK
 
| Szlachecka / 1
 
|-
 
| Miejsce urodzenia
 
| Cesarstwo albo Korona Polska
 
|-
 
| Języki
 
| Germański albo słowiański
 
|-
 
| Wiara
 
| Katolicka
 
|-
 
| Cechy wrodzone
 
| Ród Rycerski
 
|-
 
| Restrykcje
 
| Samotny Giermek
 
|-
 
| Umiejętności
 
| Języki (do wyboru germański lub słowiański)
 
|-
 
| Sprzęt
 
| Miecz, tarcza, sztylet przeszywanica, strój szlachecki, tabard
 
|}
 
  
{| class="wikitable" style="text-align:left"
+
[[Udział osób niepełnoletnich]]
| width="100px" | '''Koncept:'''
 
| width="800px" | '''Raubritter [Karnawał]'''
 
|-
 
| Krew / PK
 
| Szlachecka / 2
 
|-
 
| Miejsce urodzenia
 
| Cesarstwo albo Korona Polska
 
|-
 
| Języki
 
| Germański albo słowiański
 
|-
 
| Wiara
 
| Katolicka
 
|-
 
| Cechy wrodzone
 
| Ród Rycerski lub Ziemia + Fortuna lub Krew Rozrzedzona Trunkiem
 
|-
 
| Restrykcje
 
| Bezlitosna Krew + Kochliwa Krew lub Infamia
 
|-
 
| Umiejętności
 
| Języki (do wyboru germański lub słowiański)
 
|-
 
| Sprzęt
 
| Miecz, strój szlachecki i tarcza z herbem, tabard, pancerz, sztylet
 
|}
 
  
{| class="wikitable" style="text-align:left"
+
[http://limesmundi.pl Strona internetowa Limes Mundi]
| width="100px" | '''Koncept:'''
 
| width="800px" | '''Trubadur / Trobairitz [Karnawał]'''
 
|-
 
| Krew / PK
 
| Plebejska / 1
 
|-
 
| Miejsce urodzenia
 
| Dowolne z zachodnich królestw, choć bardzo prawdopodobna Langwedocja
 
|-
 
| Języki
 
| Francuski
 
|-
 
| Wiara
 
| Katolicka albo Kataryzm
 
|-
 
| Cechy wrodzone
 
| Głos Pełen Mocy
 
|-
 
| Restrykcje
 
| Kochliwa Krew albo Herezja
 
|-
 
| Umiejętności
 
| Języki (francuski)
 
|-
 
| Sprzęt
 
| Instrumenty
 
|}
 
  
{| class="wikitable" style="text-align:left"
+
[http://forum.limesmundi.pl Forum Limes Mundi]
| width="100px" | '''Koncept:'''
 
| width="800px" | '''Żak [Karnawał]'''
 
|-
 
| Krew / PK
 
| Plebejska / 2
 
|-
 
| Miejsce urodzenia
 
| Dowolne z zachodnich królestw
 
|-
 
| Języki
 
| Włoski albo francuski + łacina
 
|-
 
| Wiara
 
| Katolicka + regularne sławienie Bachusa
 
|-
 
| Cechy wrodzone
 
| Uczony w Piśmie + Fortuna albo Krew Rozrzedzona Trunkiem
 
|-
 
| Restrykcje
 
| Przyjaźń Dzbana + Krew Hazardzisty albo Przekleństwo Venus
 
|-
 
| Umiejętności
 
| Piśmienny (alfabet łaciński), Języki (łacina i do wyboru włoski lub francuski)
 
|-
 
| Sprzęt
 
| Wino, kości do gry, pióro
 
|}
 
  
{| class="wikitable" style="text-align:left"
 
| width="100px" | '''Koncept:'''
 
| width="800px" | '''Routier [Post]'''
 
|-
 
| Krew / PK
 
| Plebejska / 1
 
|-
 
| Miejsce urodzenia
 
| Dowolne
 
|-
 
| Języki
 
| Wspólny
 
|-
 
| Wiara
 
| Dowolna
 
|-
 
| Cechy wrodzone
 
| Uparta Krew
 
|-
 
| Restrykcje
 
| Zbiegły chłop albo Nędza
 
|-
 
| Umiejętności
 
| -
 
|-
 
| Sprzęt
 
| Gwoździsta decha lub kij
 
|}
 
  
{| class="wikitable" style="text-align:left"
 
| width="100px" | '''Koncept:'''
 
| width="800px" | '''Sariant de Condotta/Żołnierz Kontraktowy  [Post]'''
 
|-
 
| Krew / PK
 
| Plebejska / 2
 
|-
 
| Miejsce urodzenia
 
| Dowolne
 
|-
 
| Języki
 
| Włoski
 
|-
 
| Wiara
 
| Dowolna
 
|-
 
| Cechy wrodzone
 
| Ojciec Kapitanem Najemników + Fortuna
 
|-
 
| Restrykcje
 
| Przysięga + Zabobony
 
|-
 
| Umiejętności
 
| Języki (włoski)
 
|-
 
| Sprzęt
 
| Broń wedle uznania, ew. tarcza
 
|}
 
  
{| class="wikitable" style="text-align:left"
 
| width="100px" | '''Koncept:'''
 
| width="800px" | '''Awanturnik / Poszukiwacz Przygód [Karnawał]'''
 
|-
 
| Krew / PK
 
| Plebejska / 3
 
|-
 
| Miejsce urodzenia
 
| Dowolne
 
|-
 
| Języki
 
| Wspólny
 
|-
 
| Wiara
 
| Dowolna
 
|-
 
| Cechy wrodzone
 
| Bękart (wychowany poza dworem) + Krew Przeznaczenia + Fortuna albo Krew rozrzedzona trunkiem
 
|-
 
| Restrykcje
 
| Kochliwa krew + Nadgorliwy anioł stróż + Bezlitosna krew albo Śmiertelny wróg
 
|-
 
| Umiejętności
 
| Kradzież
 
|-
 
| Sprzęt
 
| Broń obuchowa, mała sumka srebrniaków, tarcza, sztylet, zszabrowany sprzęt, bukłak pełen wina
 
|}
 
  
{| class="wikitable" style="text-align:left"
 
| width="100px" | '''Koncept:'''
 
| width="800px" | '''Cyrulik Polowy [Karnawał]'''
 
|-
 
| Krew / PK
 
| Plebejska / 2
 
|-
 
| Miejsce urodzenia
 
| Dowolne
 
|-
 
| Języki
 
| Germański lub słowiański + łacina
 
|-
 
| Wiara
 
| Katolicka lub judaizm
 
|-
 
| Cechy wrodzone
 
| Nauki u Żyda + Uczony w Piśmie
 
|-
 
| Restrykcje
 
| Wybierz 2: Psychopata lub Herezja [np. kryptojudaizm] oraz Przyjaźń Dzbana lub Kochliwa Krew
 
|-
 
| Umiejętności
 
| Piśmienny (alfabet łaciński), Języki (łacina i do wyboru germański lub słowiański), Opatrywanie ran, Cyrulik, Medycyna
 
|-
 
| Sprzęt
 
| Medyczny (wliczając piłę i okrwawioną siekierkę)
 
|}
 
  
{| class="wikitable" style="text-align:left"
 
| width="100px" | '''Koncept:'''
 
| width="800px" | '''Tułacz [Post]'''
 
|-
 
| Krew / PK
 
| Plebejska / 1
 
|-
 
| Miejsce urodzenia
 
| Dowolne
 
|-
 
| Języki
 
| Dowolne + 2 wynikające z umiejętności
 
|-
 
| Wiara
 
| Dowolna
 
|-
 
| Cechy wrodzone
 
| Obieżyświat
 
|-
 
| Restrykcje
 
| Banicja albo Groza Przeszłości
 
|-
 
| Umiejętności
 
| Języki (dwa do wyboru), Ukrywanie w Lesie
 
|-
 
| Sprzęt
 
| Kij
 
|}
 
  
{| class="wikitable" style="text-align:left"
 
| width="100px" | '''Koncept:'''
 
| width="800px" | '''Rzemieślnik [Post]'''
 
|-
 
| Krew / PK
 
| Plebejska / 2
 
|-
 
| Miejsce urodzenia
 
| Dowolne miasto
 
|-
 
| Języki
 
| Wspólny
 
|-
 
| Wiara
 
| Dowolna
 
|-
 
| Cechy wrodzone
 
| Swój Pośród Swoich + Ludzie Rzek lub Ludzie Morza
 
|-
 
| Restrykcje
 
| Wybierz 2: Dług, Nędza, Zabobonny
 
|-
 
| Umiejętności
 
| -
 
|-
 
| Sprzęt
 
| Narzędzia rzemieślnicze i wyroby na sprzedaż
 
|}
 
  
{| class="wikitable" style="text-align:left"
 
| width="100px" | '''Koncept:'''
 
| width="800px" | '''Oszust/Rzezimieszek [Karnawał]'''
 
|-
 
| Krew / PK
 
| Plebejska / 2
 
|-
 
| Miejsce urodzenia
 
| Dowolne miasto
 
|-
 
| Języki
 
| Wspólny
 
|-
 
| Wiara
 
| Mamona
 
|-
 
| Cechy wrodzone
 
| Szczur Uliczny + Lichwiarz albo Lepkie Palce
 
|-
 
| Restrykcje
 
| Tchórz + Groza Przeszłości
 
|-
 
| Umiejętności
 
| -
 
|-
 
| Sprzęt
 
| Talia kart lub kości
 
|}
 
  
----
+
<small>[[Poligon|1]] / [[Poligon 2|2]] / [http://www.textfixer.com/html/convert-word-to-html.php word>html] / [http://w-i-k-i.appspot.com/ html>wiki]</small>
Na poligonie bawi się: [[Użytkownik:Dymek|<span style="color:GreenYellow; font-size: 120%"><b>...:::dymek:::...</b></span>]]
 

Aktualna wersja na dzień 23:13, 31 sty 2015


UWAGA!
To jest poligon eksperymentalny.


Podstawowe zasady gry

Świat – tu poznasz założenia świata Limes Mundi.

Stronnictwa - tu poznasz występujące w nim stronnictwa. Możesz dowiedzieć się o nich więcej z krótkich dodatków dla graczy.

Mechanika gry – tu dowiesz się jak funkcjonować w świecie.

Tworzenie postaci - nieaktualne

Cechy i restrykcje

Cechy rycerskie/bojarskie

Restrykcje rycerskie/bojarskie

Cechy duchowieństwa/kapłaństwa

Restrykcje duchowieństwa/kapłaństwa

Cechy stanu trzeciego

Restrykcje stanu trzeciego

Cechy ogólne

Restrykcje ogólne

Dodatki

Wielkie Księstwo Litewskie

Żmudź

Krzyżacy

Inflantczycy

Polowanie

Zarządzanie ziemią

Polityka

Medycyna

Domy mocy (dodatek w pliku .pdf, wymaga hasła)

Domy kapłańskie (dodatek w pliku .pdf, wymaga hasła)

Zielarstwo (dodatek w pliku .pdf, wymaga hasła)

Cyrulik (dodatek w pliku .pdf, wymaga hasła)

Medycyna rozszerzona (dodatek w pliku .pdf, wymaga hasła)

Dla graczy

Regulamin imprezy

Udział osób niepełnoletnich

Strona internetowa Limes Mundi

Forum Limes Mundi





1 / 2 / word>html / html>wiki