Restrykcje duchowieństwa/kapłaństwa

Z Limes Mundi
Skocz do: nawigacja, szukaj

UWAGA!

Przy nazwach niektórych cech/restrykcji znajdują się gwiazdki- jedna lub dwie:

* - Cecha dostępna tylko za zgodą MG. Skontaktuj się ze swoim MG jeżeli chcesz nadać tę cechę swojej postaci.

** - Cecha nadprzyrodzona. Dostępna tylko za zgodą MG. Skontaktuj się ze swoim MG jeżeli chcesz nadać tę cechę swojej postaci.

Restrykcje dla duchowieństwa dotyczą chrześcijan.

Restrykcje dla kapłaństwa dotyczą pogan.


Autoagresja

[tylko dla kapłanów]

To kim teraz jesteś nigdy nie zależało od Ciebie. Choć pojorie przyjmujesz swój los nienawidzisz jego i siebie.

Efekt: Tęsknota za normalnym życiem jest tak silna, że zawsze po spełnieniu kapłańskich obowiązków, kaleczysz swoje ciało, jakbyś dzięki temu, mógł ukarać je za swoją odmienność. Musisz zadbać o odpowiednią charakteryzację.

Dręczenia diabelskie *

[tylko dla duchowieństwa; nie można łączyć z cechą "Świętość"]

Już od jakiegoś czasu podlegasz brutalnym atakom diabelskich sił, chcących złamać w Tobie wolę oddania Bogu. Biada Ci jeśli się im uda.

Efekt: Ataki mogą mieć różne formy – od doznawania brutalnej siły, po zdarzenia niepozwalające skupić myśli czy normalnie żyć.

Ekstaza

Wchodzisz w stany religijne tak głęboko, że tracisz nad sobą kontrolę, padasz na ziemie, modlisz się nieznanymi językami, zachowuje się w sposób ogólnie niezrozumiały.

Efekt: W zależności od religii Twoje zachowanie może wywołać różne reakcje wśród postronnych widzów.

Fanatyzm

Przejawiasz wyjątkowe oddanie swojej wierze. Nie zniesiesz choćby cienia kpiny z Boga/bogów, a kontakt z innymi wierzeniami wywołuje Twoją agresję.

Efekt: Jesteś zafiksowany na punkcie swej wiary i za wszelką cenę będziesz starał się narzucić ją innym. Innowierców uznajesz za bezrozumne bydło i ignorantów. Stoisz murem za dogmatami, a wszelkie czynności religijne wykonujesz do przesady.

Kochliwa Krew *

Mimo oddania sprawom wyższym, pragnienia cielesne nie dają Ci spokoju. Pożądasz ich ponad wszystko i nie możesz im się oprzeć.

Efekt: Nawet jeśli to wbrew Twoim przysięgom lub wierze ulegniesz za każdym razem, gdy ktoś spróbuje Cie uwieść.

Ludek wasz żebraczy

[tylko dla duchowieństwa]

Wyrzekłeś się wszelkich dóbr doczesnych. Ponadto nie możesz oprzeć się ostrej krytyce nadmiernego przepychu czy konsumpcji.

Efekt: Postać nie może posiadać żadnego majątku, chodzi w łachmanach i odmawia wszelkich darów innych niż jedzenie, czy picie.

Męczennik z wyboru

[tylko dla duchowieństwa]

Św. Szczepana ukamienowano, Św. Wita ugotowano we wrzącym oleju, Św Wawrzyńca przypiekano żywym ogniem, Św. Bartłomieja Apostoła żywcem obdarto ze skóry, a Ty co?! 40 lat na karku i nic! Masz jeden prosty życiowy cel. Represjami, nawoływaniem, nudzeniem i prowokowaniem pogan zamierzasz zmusić ich do wiary, nawet jeśli Cie za to zabiją.

Efekt: Godzisz się na to, że Twoja postać zginie w czasie gry, a w jej trakcie musisz zrobić wszystko by sobie na to zasłużyć.

Papocezarysta

[tylko dla duchowieństwa]

Nigdy nie uznałeś zakończenia sporu o inwestyturę i jesteś głęboko przeświadczony o wyższości władzy duchowej nad świecką. Wszelka władza ziemska pochodzi od Boga i Papież może ja w każdej chwili odebrać.

Efekt: Z tego względu popadasz w ustawiczne konflikty z możnymi, którym na każdym kroku starasz się dyktować co mają robić i myśleć. Nie uznajesz też ich samodzielności i bez względu na ich pozycję względem Twojej osoby, wymagasz od nich posłuszeństwa kościołowi. To TY masz rację w tej dyskusji.

Przeklęty przez boga *

[tylko dla kapłanów; nie można łączyć z cechą "Błogosławiony przez Perkunasa"]

Wplątawszy się w sprawy bogów naraziłeś się któremuś z nich. Od tamtej pory czujesz, że jesteś celem jego mściwych ataków.

Efekt: Jeśli do końca gry nie uda Ci się uzyskać jego przebaczenia, zabawa się skończy i spotka Cię prawdziwa kara.

Pyszałek

[tylko dla kapłanów]

Bogowie spośród wszystkich wybrali Ciebie. Ciebie. Jesteś więc przeznaczony do wielkich czynów i reprezentowania bogów. Twoje życie samo w sobie powinno więc być świętością, a wierni winni Ci są posłuszeństwo i cześć.

Efekt: Nigdy nie zrobisz dla nich nic za darmo i bez odpowiednio długo trwających błagań, a zignorowanie Cię poczytasz sobie jako zniewagę.

Rozbuchane ambicje

Słudzy boży powinni reprezentować go/ich w każdej dziedzinie życia, nieprawdaż? Zwłaszcza gdy w grę w chodzą ważkie sprawy – pieniądz i władza.

Efekt: Nie zważając na dobro wiernych i zrozumienie możnych, pchasz się zawsze tam gdzie podejmowane są znaczące decyzje i starasz się ugrać dla siebie jak najwięcej. Tylko czekać, aż ktoś postanowi strącić Cię z góry, na którą z takim mozołem się wdrapujesz. Pół biedy jeśli będzie to człowiek.

Strach

[tylko dla kapłanów]

Onegdaj dane Ci było zobaczyć straszliwą moc bogów. Mimo, że było to już dawno temu, strach związany z miejscem owych zajść nie może Cię opuścić.

Efekt: Są takie miejsca, do których nawet się nie zbliżysz, a zaciągnięty tam siłą popadasz w histerię i robisz wszystko, by się stamtąd oddalić.

Stygmatyzm

[tylko dla duchowieństwa; wymaga cechy "Świętość"]

Bóg wyróżnił Cię stygmatami na rękach i stopach.

Efekt: Poruszasz się utykając i nie może nosić w dłoniach nic ciężkiego. Z trudem utrzymujesz pióro czy Hostię.

Suspensa

[tylko dla duchowieństwa]

Popełniłeś kiedyś czyn tak zły, że odsunięto Cię od kapłańskiej posługi. Olbrzymia hańba.

Efekt: Nie możesz udzielać sakramentów.

Symonia *

[tylko dla duchowieństwa]

Miejsce wśród duchowieństwa zostało przez Ciebie kupione. Ponadto chętnie kupczysz odpustami i udzielasz sakramentów za pieniądze.

Efekt: Drżysz, że ktoś się o tym nie dowie, co wydaje się bardzo prawdopodobne. .

Wypaczenie

[tylko dla kapłanów]

Po latach rozmyślań nad naturą bogów, uznałeś, że prawdy przekazywane Ci niegdyś, są płytkie i byle jakie. Postanowiłeś więc samodzielnie ulepszyć wiarę i jej praktykowanie.

Efekt: Wszelkie odprawiane przez Ciebie modły, zwyczaje i rytuały obfitują w dodatkowe i prawdopodobnie niepotrzebne praktyki, których pragniesz nauczyć wiernych.

Znienawidzony przez ludzi

[tylko dla kapłanów]

W czasie któregoś z rytuałów lub pochopnego kontaktu z bogunem, coś poszło nie tak. Zginęli niewinni ludzie.

Efekt: Lud Cię nienawidzi, Twoim imieniem straszy się dzieci i nikt z miejscowych nie zechce mieć z Tobą nic wspólnego.

Zwątpienie

[tylko dla duchowieństwa]

Choć inni widzą w Tobie ostoję wiary, w rzeczywistości Twój kontakt z Bogiem ustał już dawno temu, o ile kiedykolwiek go miałeś. Wciąż poszukujesz swego miejsca w Kościele, zazdrościsz innym oddania i nie możesz się uporać z wyrzutami sumienia. Czujesz się źle ze swym powołaniem i to się nie zmieni jeśli nie podejmiesz stanowczych kroków.

Efekt: Wszelkie błogosławieństwa czy sakramenty udzielane przez Ciebie nie mają najmniejszego efektu (natychmiast po ich udzieleniu musisz poinformować o tym MG).