Cechy

Z Limes Mundi
Skocz do: nawigacja, szukaj

UWAGA!

Przy nazwach niektórych cech znajdują się gwiazdki - jedna lub dwie:

* - Cecha dostępna tylko za zgodą MG. Skontaktuj się ze swoim MG jeżeli chcesz nadać tę cechę swojej postaci.

** - Cecha nadprzyrodzona. Dostępna tylko za zgodą MG. Skontaktuj się ze swoim MG jeżeli chcesz nadać tę cechę swojej postaci.

Spis treści

Ambicja

Kiedy coś postanowisz, nigdy nie zawrócisz z drogi. Masz ambitny cel ustalony z MG.

Asceta

[tylko dla stanu rycerskiego]

Święty Aleksy wsławił się tym, że pozwolił wylewać na siebie pomyje oraz zmarł z głodu na progu własnego domu. Podążając tym szlachetnym przykładem, pomimo bycia rycerzem, umartwiasz swe ciało przy każdej okazji. Odmawianie sobie posiłku, długie klęczenie przed mieczem, leżenie krzyżem czy biczowanie się na środku placu. Dla Ciebie to chleb powszedni i będziesz to wykonywał codziennie.

Autoagresja

[tylko dla kapłanów]

To kim teraz jesteś nigdy nie zależało od Ciebie. Choć pokornie przyjmujesz swój los nienawidzisz jego i siebie. Tęsknota za normalnym życiem jest tak silna, że zawsze po spełnieniu kapłańskich obowiązków, kaleczysz swoje ciało, jakbyś dzięki temu mógł ukarać je za swoją odmienność. Musisz zadbać o odpowiednią charakteryzację.

Bajkopisarz *

Nawet najbanalniejsze zdarzenia koloryzujesz do rangi wielkich przygód. Opowiadasz dużo i bez ustanku o tym co widziałeś, przeżyłeś lub zasłyszałeś. To silniejsze od Ciebie.

Banicja

Prawo żąda Twej krwi za coś, co może nawet jest Twoją zasługą, a cena za pochwycenie Cię jest niemała. Musisz się ukrywać albo jakoś udowodnić swą niewinność. Wybierając tą restrykcję zaczynasz grę z pozwoleniem na zabicie Twojej postaci.

Bawidamek

[tylko dla mężczyzn]

Od życia statecznego męża wolisz flirt i zabawy. Nigdy nie odpuścisz okazji do brylowania w damskim towarzystwie.

Bezpłodność *

Niekoniecznie od zawsze dotknięty jesteś tym przekleństwem, ale więcej dzieci mieć nie będziesz. Nie możesz posiadać naturalnego potomka, co czyni Cię nieciekawą partią. Dodatkowo ta przypadłość może stać się podstawą do unieważnienia zawartego małżeństwa.

Bękart

[tylko dla stanu rycerskiego]

Twoja krew choć błękitna rozrzedzona jest chłopską. Mimo iż Twój wysoko urodzony rodzic uznał Cię oficjalnie za swoje dziecko, nie masz pełni praw ani do jego nazwiska, ani do noszonego przez niego herbu. W oczach możnych zawsze będziesz kimś tylko trochę lepszym od zwykłego chłopa. Pamiętaj, że herb Twój musi być przecięty tzw. bastardzią pręgą (skośną, brązową linią).

Białe dłonie

[tylko dla stanu wyższego]

Nigdy w życiu nie pohańbiliście się fizyczną pracą. Z rana ubiera was parobek, posiłki przygotowują kucharki, karoce stajenni, drzwi otwierają odźwierni, a w szranki staje zaufany szampierz. Nawet kielich miodu podaje wam podczaszy. Ręka wasza nawykła do miękkiego atłasu, a nie do pługa, czy miecza. Sama myśl o pracy napawa was wstrętem. Nie możesz nosić ciężkiej broni (nic większego od noża), pancerzy, ani nic o dużych gabarytach, czy nadmiernej wadze. Co więcej proste czynności wokół Ciebie (nakładanie jadła, podnoszenie i podawanie przedmiotów) musi wykonywać sługa. Przynajmniej jednego sługę należy sobie załatwić przed grą. Musi to być realna osoba.

Błędny rycerz

[tylko dla stanu rycerskiego]

Cały czas pod nosem nucisz Pieśń o Rolandzie, a w wolnych chwilach upajasz się po raz kolejny historią króla Artura i rycerzy okrągłego stołu. Dworzanie nazwą Cię kiepem, giermkowie naiwniakiem, ale dla rycerzy jesteś honorowym i godnym panem. Nauki matki i ojca nie poszły na marne. Prawo rycerskie jest dla Ciebie święte i prędzej głowę pod miecz wystawisz, niż postąpisz nieprawo. Cechuje Cię pełne oddanie seniorowi, miłosierdzie względem wszystkich ludzi, zwłaszcza słabych, wdów i sierot, a walcząc dbasz, by przeciwnik miał takie same szanse jak Ty (np. jeśli traci tarczę, Ty odrzucasz swoją). Błędni rycerze nie żyją długo, ale umierają pięknie, a ich śmierć sławią pieśni. Nigdy nie zrobisz nic, co by splamiło Twoją reputację błędnego rycerza.

Bufon

[tylko dla stanu wyższego]

Puszysz się niemiłosiernie i pomiatasz ludźmi o niższym statusie społecznym. Nawet jeśli byliby równie bogaci, honorowi, czy utalentowani, są gorzej urodzeni więc niegodni Twojego spojrzenia. Przez całą grę musisz ignorować i okazywać niechęć osobom trzeciego stanu (za wyjątkiem duchownych tego pochodzenia).

Bywalec Wiecznego Lasu

[tylko dla kapłanów]

Zdarzyło Ci się bywać we Wiecznym Lesie i obcować z jego mieszkańcami. Przed grą znasz imiona i charakterystykę bogunów jakie możesz spotkać w borze. To że bywałeś we Wiecznym Lesie, nie oznacza, że wszystkim jego mieszkańcom to odpowiadało. Może się okazać, że komuś będzie zależało na tym byś nigdy tam nie powrócił.

Chciwość

Od zawsze trawiła Cię chęć posiadania więcej. To doprowadziło Cię tu gdzie jesteś, ale i popchnie jeszcze dalej. Nigdy nie będziesz miał dość dóbr, zaszczytów czy złota. Zadowolenie ze stanu posiadania nie jest Ci pisane.

Chorobliwa zazdrość

[tylko dla postaci pozostających w związkach]

Swoją ukochaną/ukochanego najchętniej zamknął byś/łaś w złotej klatce. Nie możesz uwolnić się od obsesyjnych myśli o zdradzie lub odejściu ukochanego/ej. Śledzisz każdy jego/jej krok i co rusz podejrzewasz najgorsze. Nie obywa się bez awantur.

Czas Ucieka

Już dwadzieścia kilka lat na karku, a tu jeszcze nie ma kandydata dla Ciebie? Rodzina naciska: godny mąż/żonka musi się pojawić, inaczej starą panną/bezżennym kawalerem zostaniesz, a to pośmiewisko i hańba.

Dar Mocy **

[UWAGA! Odmowa przyznania tej cechy nie podlega dyskusji.]

Ludzie nie darzą Cię sympatią. Było tak od zawsze. Widzą w Tobie same najgorsze cechy i to zawsze Ciebie obwinia się właściwie o wszystko. Ta niechęć ze strony ludzi już dawno nauczyła Cię zachowywać się wobec nich tak jak na to zasługują (szczegóły u MG).

Deus Vult

[obowiązkowe dla wszystkich członków zakonów rycerskich]

Postanowiłeś na trwałe powiązać swoje życie z Bogiem i na resztę swych dni wstąpiłeś do zakonu rycerskiego. Obowiązuje Cię surowa reguła zakonna oraz nakaz posłuszeństwa swoim przełożonym.

Dewocja

[tylko dla duchowieństwa]

Sługę Bożego można w Tobie poznać już z oddali. Od ilości medalików i zbożnych przedmiotów, aż się uginasz, a w torbie niezawodnie chowasz krew świętego Januarego, skrawek szaty błogosławionej Brygidy, czy belkę z drabiny, która przyśniła się Jakubowi. Musisz nosić na sobie ogromne ilości "świętych" przedmiotów i wciąż zbierać nowe. Wszystkich łajesz i upominasz, że nie są tak oddani Stworzycielowi jak Ty, a modłów dokonujesz wyłącznie jeżeli masz ku temu odpowiednio dużą grupę wiernych (czy raczej widownię - przynajmniej trzy osoby). Czy jednak za tym wszystkim stoi wiara? Twoja postawa może w końcu zwrócić uwagę innych duchownych, nawet mimo, że jesteś bardzo daleko Rzymu.

Dłużnik

Jesteś czyimś dłużnikiem (wierzyciela wybiera MG, a dług nie musi być finansowy).

Dobre rady Pana Ojca

Ojciec Twój dawno już ułożył Ci kompletny plan na życie i konsekwentnie go realizuje. On wytycza cele, Ty je spełniasz. Czy Ci się to podoba czy nie. Innego życia nie znasz i nie chcesz poznać.

Donosiciel

Już nie raz doniosłeś na tego czy tamtego jak wykrada zboże czy oszukuje na dziesięcinie. Dowiadując się o ciemnych, cudzych sprawkach od razu pójdziesz na skargę.

Dręczenia diabelskie *

[tylko dla chrześcijan]

Już od jakiegoś czasu podlegasz brutalnym atakom diabelskich sił, chcących złamać w Tobie wolę oddania Bogu. Biada Ci jeśli się im uda. Ataki mogą mieć różne formy – od doznawania brutalnej siły, po zdarzenia niepozwalające skupić myśli czy normalnie żyć.

Dusigrosz *

Mamona, słodka mamona. Każdy grosik ma dla Ciebie ogromną wagę, z każdym przedmiotem rozstajesz się z bólem, a wszyscy kramarze, z którymi przyszło Ci handlować rwali włosy z głowy ze złości. Na samą myśl, że ktoś mógłby Cię okraść serce podchodzi Ci do gardła. Bardzo trudno jest Ci rozstawać się z pieniędzmi. Zawsze będziesz też zawyżał cenę za swoje usługi, oraz targował podczas kupna.

Dusza moja pragnie postu, ciało karnawału

Skorzystasz z każdej okazji do zabawy lub udziału w obrzędach religijnych. Weźmiesz w nich udział z pełnym zaangażowaniem, niezależnie od innych działań czy interesów. W sytuacji spornej sam zdecyduj, ale wiedz że ta decyzja może nie przejść bez echa.

Dyskretny dar **

[tylko z cechą "Dar Mocy"]

W głębi serca wiesz, że jesteś inni niż wszyscy, ale na Twoje szczęście ludzie tego nie dostrzegają i traktują Cię zupełnie normalnie. (Nie możesz posiadać innych cech oznaczonych dwiema gwiazdkami).

Dziecko Boru

[dla postaci z korzeniami pogańskimi, do trzeciego pokolenia wstecz]

Nawet jeśli dziś mieszkasz w chałupie ze strzechą, albo kamiennym zamku, życie swoje zawdzięczasz lasom. Może sam się w nich wychowałeś, a może z ich dobrodziejstw korzystali Twoi rodzice albo dziadkowie? To nie istotne co dzieje się teraz, bo korzenie Twojej rodziny splotły się z korzeniami Boru na tyle silnie, że stanowicie jedno. Nawet jeśli nie chcesz już o tym pamiętać Bór dał Tobie lub Twoim przodkom życie, a teraz nadszedł czas rozliczenia.

Dziedzic/Dziedziczka

[tylko dla stanu wyższego]

Jesteś naprawdę blisko dziedziczenia wszystkiego, co Twa rodzina posiada, a Twoi rodzice już nie tego zdrowia. Czyni Cię to bardzo smacznym kąskiem na rynku matrymonialnym, jak i magnesem dla rodzinnych sztyletów.

Dziewictwo chrześcijanki

[tylko dla chrześcijanek]

Czystość kobiety jest często warunkiem małżeństwa oraz jej dobrej opinii. Noś zawsze czerwoną podwiązkę. Póki jesteś nietknięta żadne czary nie mają do Ciebie dostępu. Utrata cnoty przed ślubem narazi Cię na wiele zgubnych konsekwencji. Ponadto strzeż się wiedźm i czarowników – nie wiadomo bowiem do czego mogliby chcieć wykorzystać Twoje łzy, włosy czy krew...

Dziewictwo poganki

[tylko dla poganek]

Dziewictwo może utrudnić Ci zamążpójście. Noś zawsze czerwoną podwiązkę. Póki jesteś nietknięta żadne czary nie mają do Ciebie dostępu. Długie pozostawanie dziewicą sprowokuje do podejrzeń, że coś jest z Tobą nie tak. Skoro żaden nie chciał Cię wcześniej, Twój ukochany może nie chcieć ryzykować. Ponadto strzeż się wiedźm i czarowników – nie wiadomo bowiem do czego mogliby chcieć wykorzystać Twoje łzy, włosy czy krew...

Egoista

Los bliźniego jest Ci obojętny. To Ty jesteś na pierwszym miejscu i Twoje dobro jest najważniejsze. Życie z kimś takim to piekło.

Ekstaza

Wchodzisz w stany religijne tak głęboko, że tracisz nad sobą kontrolę, padasz na ziemie, modlisz się nieznanymi językami, zachowuje się w sposób ogólnie niezrozumiały. W zależności od religii Twoje zachowanie może wywołać różne reakcje wśród postronnych widzów.

Fanatyzm religijny

Przejawiasz wyjątkowe oddanie swojej wierze. Nie zniesiesz choćby cienia kpiny z Boga/bogów, a kontakt z innymi wierzeniami wywołuje Twoją agresję. Jesteś zafiksowany na punkcie swej wiary i za wszelką cenę będziesz starał się narzucić ją innym. Innowierców uznajesz za bezrozumne bydło i ignorantów. Stoisz murem za dogmatami, a wszelkie czynności religijne wykonujesz do przesady.

Fatalne zauroczenie

Jesteś obsesyjnie zakochany w kimś kto nie został dla Ciebie stworzony (szczegóły ustal z MG). Im bardziej obiekt Twoich westchnień odrzuca Twoje uczucia, tym bardziej dramatycznie oraz desperacko próbujesz zwrócić na siebie jego uwagę.

Felonia

[tylko dla stanu wyższego]

Ciężko zgrzeszyłeś przeciw swemu seniorowi nieposłuszeństwem bądź własnego wasala naraziłeś na szwank depcząc dane mu słowo i obietnice. Wiadomo powszechnie wśród możnych, żeś wiarołomca i nie warto wchodzić z Tobą w żadne ziemskie układy i nadania. Źle potraktowana przez Ciebie postać musi być obecna w trakcie gry.

Flagellacja

[tylko dla chrześcijan]

Skóra Twa poorana od haczyków Twojego bicza, Twoja dusza znajduje ukojenie tylko w bólu. Jesteś podziwiany przez plebs za oddanie Bogu, ale kler widzi w Tobie zagrożenie, że umiłowanie do bólu przerośnie umiłowanie Boga. Bractwa flagellantów są najczęściej uznawane za heretyckie, ale władza Patriarchy Rzymu rzadko dociera na Limes. Musisz się publicznie biczować przynajmniej trzy razy dziennie i przekonać choćby jednego grzesznika,

Fleja

Stronisz od wody jak pijany Żmudzin od swej wścieklej małżonki. Musisz mieć w widoczny sposób brudne ręce, twarz, strój, a także tłuste, potargane włosy. Przez całą grę. Jeśli się umyjesz (fabularnie) lub zostaniesz do tego zmuszony, zachorujesz. I to poważnie.

Furiat

To co jednemu wydaję się być drobiazgiem, Ciebie potrafi kompletnie wyprowadzić z równowagi. Zapominasz się wtedy w swym gniewie i nie łatwo jest Cię wówczas uspokoić. Omów szczegóły swojej przypadłość z MG.

Gadatliwość

Wyrażenie myśli nigdy nie przychodziło Ci szybko...Zawsze musisz mówić długo, szczegółowo i nie zawsze z sensem.

Garbus

Twoje życie nie należy do łatwych. Zawsze wytykany palcami i wyśmiewany. Może nawet na tym zarabiasz? Garb należy sobie przyprawić (chodzenie całą grę w pochylonej pozycji może być bardzo trudne i bolesne, ale nie jest niemożliwe).

Głód przez lata

Wiesz co to głód. Urodziłeś się głodny i żyłeś głodny przez całe swoje życie. Dodatkowo miałeś liczne rodzeństwo, które nie chciało się dzielić jedzeniem. Jak tylko widzisz jedzenie rzucasz się na nie walcząc i jedząc jakbyś nic od roku w ustach nie miał. Kradzież ze stołu i zbieranie okruchów, nawet jeśli jesteś zupełnie syty, są silniejsze od Ciebie.

Groza przeszłości *

Panicznie boisz się czegoś w wyniku jakiegoś straszliwego wydarzenia z przeszłości (ustalane z MG).

Grubas

[tylko dla stanu wyższego i duchowieństwa]

Jadła i napitku sobie nie żałujecie, do świętowania jesteście pierwsi, a i zbyt wiele chodzić też nie lubicie, toteż brzuszysko wyhodowaliście i obnosicie przed sobą. Szaty pękają w szwach, pierścienie piją w paluchy, a wierzchowca dawno zamieniliście już na kolasę, ale przecie to jeszcze nie powód żeby odmówić sobie smakołyków, prawda? Postać nie może szybko biegać (co najwyżej nieporadnie truchtać), a wysiłek fizyczny przyprawia ją o zadyszkę. Musi też nieustannie jeść. Ponadto wychudzeni chłopi nie będą przychylnie patrzeć na obżartego jegomościa. Należy się odpowiednio ucharakteryzować (np. wsadzić pod sukmanę poduchę, albo zwinięty koc).

Hańba

Albo z Twojej ręki, albo z ręki kogoś z rodziny, Twój ród został zhańbiony. Tobie przypadł honor zmazania hańby. Szczegóły do uzgodnienia z MG.

Heretyk *

[tylko dla chrześcijan]

Najprościej ujmując, postać odrzuca w mniejszej lub większej części "depozyt wiary" czyli podstawowe nauki Kościoła katolickiego na temat wiary i moralności. To co głosisz może ściągnąć na Ciebie złość Kościoła. Do najpowszechniejszych ruchów heretyckich jakie potencjalnie mogły zawitać na XIV wieczną Żmudź należeli: begardzi, katarzy oraz waldensi.

Hipochondryk

Jesteś przekonany, że katar na który zapadłeś zeszłej zimy niechybnie doprowadzi do Twej śmierci, a palec draśnięty przy śniadaniu sczernieje i odpadnie. To nie żarty, niejeden krzepki mąż zaniedbał sprawę swego zdrowia i choroba przedwcześnie zapędziła go do grobu. Boisz się wszelkich chorób i urazów fizycznych. Z najdrobniejszą nawet boleścią biegasz do medyka, upierając się, że umierasz. Kto wie? Może nawet masz rację? Ciężko znosisz ból, a efekty zarazy są dla Ciebie spotęgowane. Do tego nieustannie nękają Cię przynajmniej dwie, prawdopodobnie wymyślone, ale jakże uciążliwe dolegliwości fizyczne.

Homoseksualizm

Pożądasz osoby tej samej płci. Pamiętaj, wybierając tę cechę może spotkać Cię silny ostracyzm społeczny.

Imbecyl

Od dzieciństwa nie radziłeś sobie z nauką czy zbyt skomplikowanymi pracami. Opanowanie czytania i pisania jest dla Ciebie niemożliwe, podobnie jak jakiekolwiek obliczenia powyżej liczby 5. Imbecyl myśli w spowolniony sposób, nie rozumie aluzji i dowcipów, a także ciężko mu przystosować się do wymogów społeczeństwa. To nie typ wesołego głupka, a raczej wiecznie zamyślonego, spowolnionego niedojdy.

Intrygantka

[tylko dla kobiet]

Mącenie wody to coś co sprawia Ci prawdziwą przyjemność, zwłaszcza jeżeli dobrze na tym wychodzisz. Masz kilka informacji, które mogą Ci pomóc w zawiązaniu intryg. Nie przepuścisz okazji by uknuć coś zmyślnego, nawet jeśli niosłoby to ze sobą spore ryzyko.

Jąkała

[nie można łączyć z cechami i restrykcjami wymagającymi używania głosu]

Trudno się z Tobą porozumieć, trwa to długo i dla niektórych jest bardzo irytujące. Trudno znaleźć Ci żonę/męża. Nikt nie traktuje Ciebie i tego co mówisz poważnie. Należy przed grą wybrać sobie swój specyficzny sposób jąkania się.

Karzeł *

Los zakpił z Ciebie okrutnie, dając Ci tak nikczemne ciało. Nie ważne ile byś potrafił czy co mówił – ludzie i tak widzą w Tobie politowania godną pokrakę, często odpychającą lub śmieszną. Musisz poruszać się na kolanach (zalecamy ochraniać je specjalnymi podkładkami). Zakres Twoich podróży będzie bardzo ograniczony – chyba, że ktoś większość drogi będzie Cię niósł. Pytanie tylko czy zniesiesz to kolejne upokorzenie?

Kokietka

[tylko dla kobiet]

Kokieteria jest Twoja ulubioną suknią, którą najchętniej przywdziewasz. Gdy w pobliżu pojawi się jakiś urodziwy młodzieniec, albo posażny mąż, zaraz starasz się zrobić z niego swojego adoratora i wkupić w jego względy miłym słówkiem, zalotnym spojrzeniem, albo zostawioną niby przypadkiem chusteczką. Oczywiście wszystko to, by wyciągnąć od delikwenta to czego potrzebujesz...

Kolejna żona *

[tylko dla poganek, Twój mąż, oraz jego pozostałe żony muszą być obecni na larpie.]

Druga, trzecia, czwarta – nie ważne, Twoje zdanie nie ma żadnego znaczenia jeśli, jest inne niż tej pierwszej, która jest matką najstarszego syna. Możesz akceptować ten stan lub spróbować go zmienić.

Kolekcjoner

Posiadasz sporą kolekcję czegoś niecodziennego, albo bardzo cennego. Twój zbiór wymaga ciągłego powiększania. To silniejsze od Ciebie. (Co zbierasz ustal ze swoim MG).

Koneser

[tylko dla stanu wyższego]

Kochasz piękno i drogie przedmioty: kość słoniowa, jedwab, alabaster, srebro – nimi próbujesz karmić swą niesłabnącą żądzę. Obok kobiecych/męskich wdzięków też nie potrafisz przejść obojętnie. Z czasem miłość do piękna zmieniła się w obsesję. O ile coś Ci się spodoba, nie potrafisz sobie odmówić zachcianki. Wydasz na swój cel każdą sumę, niekiedy też posuwasz się o krok dalej...

Krew Boguna **

Jedno z Twoich rodziców jest bogunem. Nigdy nie byłeś w stanie znaleźć miejsca wśród ludzi, a i między bogunami go dla Ciebie nie ma. Co gorsza masz do bogunów dziwną słabość i nie potrafisz im odmówić.

Krew hazardzisty

Uwielbiasz ryzyko. Nigdy nie odmówisz gry w kości lub karty ani też wzięcia udziału w ryzykownym przedsięwzięciu. Im wyższa stawka, tym lepiej.

Krew księżycowa **

[niedostępne dla graczy z Darem Mocy]

Od dzieciństwa widziałeś więcej niż inni. Potrafisz dostrzec Moc w miejscach w których się ona kumuluje. Uważaj jednak, wiedza ta jest niebezpieczna i zwraca uwagę osób i istot, których lepiej unikać.

Krew niedźwiedzia *

[tylko dla Żmudzinów]

Powiadają, że Twoją matkę gdy była brzemienna zaatakował niedźwiedź i choć uszła z życiem, jego cząstka zachowała się w Tobie. Masz skłonność do niekontrolowanych wybuchów wściekłości i jesteś “dziki” w obyciu: warczysz i łapczywie się pożywiasz, (najchętniej surowym mięsem i miodem). Zdarza Ci się też popadać w szał, w czasie którego nie docierają do Ciebie żadne racjonalne argumenty i nic nie może Cię zatrzymać (o ataku szału decyduje MG). Osoby posiadające tą restrykcję bywają nad wyraz często widywani w towarzystwie kapłanów.

Krew zatruta nienawiścią

Jest ktoś lub coś czego nienawidzisz z całego serca i nie potrafisz tego ukryć.

Krew prawdy

Nie tylko brzydzisz się kłamstwem, ale też nigdy się nim nie kalasz. Nie wolno Ci kłamać, mówić półprawd i przemilczać niewygodnych faktów. Zapytany odpowiesz jak najbardziej zgodnie z prawdą, a nawet sprostujesz niejasności i dopowiesz co trzeba, by obraz sytuacji był pełen.

Kręte ścieżki posiadania

[wyłącznie i obowiązkowo dla właścicieli ziemskich posiadających więcej niż jedną ziemię]

Na jednej z Twoich ziem chłopi szemrają jakoby ta ziemia należała się komuś innemu. Prawdopodobnie wkrótce ktoś wyzwie Cię na pojedynek.

Ksenofob

[tylko dla Żmudzinów]

Mierzi Cię obecność obcych, ich zwyczaje stroje i język. Gardzisz obcymi i nie chcesz mieć z nimi nic wspólnego. Sprowokowany nie będziesz potrafił powstrzymać się od rękoczynów czy słownej agresji, a już na pewno nigdy przenigdy żadnemu nie pomożesz.

Ludek wasz żebraczy

[tylko dla duchowieństwa]

Wyrzekłeś się wszelkich dóbr doczesnych. Ponadto nie możesz oprzeć się ostrej krytyce nadmiernego przepychu czy konsumpcji. Postać nie może posiadać żadnego majątku, chodzi w łachmanach i odmawia wszelkich darów innych niż jedzenie, czy picie.

Lwica

[tylko dla kobiet]

Rodzina jest dla Ciebie wszystkim. Nie dasz skrzywdzić, ani nawet powiedzieć złego słowa o Twoich najbliższych. Na każdym kto ośmieli się podnieść rękę na Twoich krewnych wywrzesz słuszną pomstę.

Mąciwoda

Podejrzane typy wyczuwasz z daleka. A że nie masz dowodów na ich niecne postępki to samemu je stworzysz. Zresztą nie zaszkodzi przyspieszyć nieco biegu spraw i ponaopowiadać o nich to i owo. Jak ludzie zapędzą takich w kozi róg na pewno do wszystkiego się przyznają. Grunt by się działo.

Męczennik z wyboru

[tylko dla duchowieństwa]

Św. Szczepana ukamienowano, Św. Wita ugotowano we wrzącym oleju, Św Wawrzyńca przypiekano żywym ogniem, Św. Bartłomieja Apostoła żywcem obdarto ze skóry, a Ty co?! Czterdzieści lat na karku i nic! Masz jeden prosty życiowy cel. Represjami, nawoływaniem, nudzeniem i prowokowaniem pogan zamierzasz zmusić ich do wiary, nawet jeśli Cię za to zabiją. Godzisz się na to, że Twoja postać zginie w czasie gry, a w jej trakcie musisz zrobić wszystko by sobie na to zasłużyć.

Miłość

Posiadasz prawdziwą miłość, dla której bez chwili namysłu skoczysz w ogień. Nigdy nie zrobisz nic, co by miało jej zaszkodzić. Jeśli Twoja miłość umrze, Ty też umrzesz.

Misjonarz

[tylko dla duchowieństwa]

Wiesz, że Bóg powierzył Ci szczególną misję. Nie trafiłeś na Żmudź wyłącznie po to, by być duchowym wsparciem dla swych braci w wierze, ale by krzewić naukę Chrystusa pośród wszystkich, zwłaszcza tych błądzących po bezdrożach pogaństwa. Celem Twojego życia jest nawrócić choć jedną osobę tak, by publicznie wyrzekła się starej wiary, przyjęła chrzest i uczestniczyła w chrześcijańskich obrzędach z własnej, nieprzymuszonej woli.

Mizantrop *

[nie można łączyć z restrykcją "Ksenofob"]

Nie znosisz innych ludzi. Wolisz trzymać się z boku, jesteś opryskliwy i niesympatyczny, nie dbasz o konsekwencje swoich słów, co wiecznie wpędza Cię w kłopoty i konflikty.

Mizoandria *

[tylko dla kobiet; nie można łączyć z cechą "Miłość"]

Nienawidzisz mężczyzn, ich obecności, głosu, widoku, ich istnienia! I nie omieszkasz im tego okazać przy każdej możliwej sposobności. Niestety czasem wpadasz przez to w tarapaty. W czasie całej gry nie możesz wejść w żadne interesy czy układy z mężczyznami, a małżeństwo zawrzesz tylko pod przymusem..

Mizogin

[tylko dla mężczyzn; nie można łączyć z cechą "Miłość"]

Nienawidzisz kobiet, ich obecności, głosu, widoku, ich istnienia! I nie omieszkasz im tego okazać przy każdej możliwej sposobności. Niestety czasem wpadasz przez to w tarapaty. W czasie całej gry nie możesz się z żadną kobieta związać, ani wejść w żadne interesy czy układy. Ba! Ledwo z nimi rozmawiasz.

Mściwość

Zaleźć Ci za skórę to prawdziwy pech. Każdą krzywdę i obrazę dokładnie pamiętasz i odpłacasz winowajcy po stokroć, a nawet gdy już uzyskasz satysfakcję wciąż krzywo spoglądasz na adwersarza. Nie ma dla Ciebie różnicy, czy owym straszliwym grzechem było zabicie Twojego krewniaka, kradzież konia, czy rozlanie Ci trunku - musisz się zemścić. Zaczynasz grę już urażony.

Nadopiekuńczość

[tylko dla kobiet]

Nikt nie powinien się przemęczać, mniejsza o Ciebie.Wyręczasz wszystkich we wszystkim, wierząc że sama zrobisz to lepiej.

Nadwrażliwość

Muzyka, piękno, cudzy lub własny ból czy cierpienie, poruszają Cię do głębi. Twoje reakcje na nie są przesadne i jeszcze długo po emocjonalnych wydarzeniach czy doświadczeniach nie możesz się z nich otrząsnąć. Ku utrapieniu całego otoczenia.

Najmita

Przepychanki między bojarami czy życie błędnego rycerza nigdy nie była Ci w smak. Dlatego też wybrałeś trzecią drogę i zostałeś najemnikiem. Do końca odsłony musisz znaleźć pracę na kolejny rok albo nie wytrzymasz zimy.

Niemiec

[obowiązkowo dla postaci pochodzących z Cesarstwa Niemieckiego]

Masz przekonanie, że nikt nie jest bardziej powołany do nawracania pogan niż Ty i Twoi rodacy. Starania innych narodowości są w Twojej ocenie mniej efektywne, czemu już nie raz dałeś wyraz. Zawsze będziesz mówić o tym głośno – niech się uczą.

Niemowa

Życie bywa bardzo uciążliwe dla tych, którzy nie potrafią lub nie mogą mówić. Twoja postać milczy lub nie potrafi artykułować słów. Ustal to przed grą.

Niewolnik etykiety

[niedostępne dla stanu trzeciego i Żmudzinów]

Jesteś "przyrośnięty" do dworskich obyczajów. Na widok jedzenia palcami robi Ci się mdło, nie zasiądziesz do stołu przed swym seniorem czy rycerzem wyższym stanem, nawet toasty wznosisz w określonej kolejności. Poprawiasz wszystkich i każdego z osobna wymagając “dobrych manier”. Jeśli ich nie otrzymasz od kogo innego czuje się znieważony i np. odchodzisz od stołu.

Obsesja

Ty musisz, czemu nikt tego nie rozumie? Masz obsesję na ustalonym z MG punkcie – musisz stale wypełniać jej wymagania.

Oczy kota **

Od urodzenia Twoje źrenice przypominają kocie. Ten niecodzienny wygląd zawsze wpływał na relacje z otoczeniem i nie raz sprowadzał na Ciebie kłopoty. Szybko też zorientowałeś się, że widzisz to czego inni nie widzą gołym okiem. Przez całą grę musisz nosić odpowiednio wyglądające soczewki kontaktowe.

Ojcu wbrew

Od kiedy pamiętasz Ty i Twój ojciec zawsze mieliście rozbieżne zdania na temat Twojej przyszłości i ciążących na Tobie powinności. Czegokolwiek rodziciel by Ci nie nakazał, Ty zawsze musisz postąpić mu na przekór, by pokazać jaki to z Ciebie sobie Pan, taką już masz naturę.

Okaleczenie

Czegoś Ci brakuje – oka, palców, ręki, czy nogi. Musisz to odpowiednio zaznaczyć na stroju lub w zachowaniu. Jeśli okaleczenie przytrafi Ci się podczas gry – improwizuj.

Oręż związany krwią

[tylko dla stanu wyższego]

Dostałeś świetną broń od Twego ojca czy dziada. Jest to stary sprzęt, ale wytrzymały. Ma charakterystyczne oznaczenie (herb albo zdobienie) i wspaniałą historię. Sława tego oręża dotarła znacznie dalej niż Ty. Bacz jakich czynów nim dokonujesz i gdzie go zostawiasz, by hańbą siebie i przodka nie okryć.

Oszpecony

Masz w wyraźny sposób zdeformowaną twarz (blizny, poparzenia, przykurcze itp). Wymaga to naprawdę dobrej charakteryzacji (najlepiej ją skonsultować z MG). Jeśli MG zobaczy, że wybrałeś Oszpecenie, a nie przygotowałeś stosownej charakteryzacji lub jest ona bardziej zdobna niż odpychająca, przydzieli Ci obowiązkowo dwie inne restrykcje wedle własnego uznania.

Pakt z diabelską siłą

[tylko dla chrześcijan]

W zamian za usługi diabelskie zaprzedałeś duszę. Im bardziej straszliwe zło uczyniłeś, tym większą cenę musisz zapłacić. Co do ceny ostatecznej, okaże się w Dniu Sądu…

Pamiątka rodzinna *

Posiadasz przedmiot otrzymany w darze od kogoś bliskiego. Jego historia może Cię dogonić. Pamiętaj, aby przygotować rekwizyt na grę.

Panikarz *

Pojawienie się w pobliżu dzikiego zwierza, byle zjawisko meteorologiczne, czy nawet lekkie wahnięcia cen na lokalnym kramie, wszystko to wprowadza Cię w stan paniki. Ludzie nie zdają sobie sprawy jak poważna jest sytuacja, a jedyną osobą, która może ich przestrzec jesteś Ty.

Papocezarysta

[tylko dla duchowieństwa]

Nigdy nie uznałeś zakończenia sporu o inwestyturę i jesteś głęboko przeświadczony o wyższości władzy duchowej nad świecką. Wszelka władza ziemska pochodzi od Boga i Papież może ja w każdej chwili odebrać. Z tego względu popadasz w ustawiczne konflikty z możnymi, którym na każdym kroku starasz się dyktować co mają robić i myśleć. Nie uznajesz też ich samodzielności i bez względu na ich pozycję względem Twojej osoby, wymagasz od nich posłuszeństwa kościołowi. To TY masz rację w tej dyskusji.

Paranoja

Nie jesteś szaleńcem - a skąd! Jest tylko drobna rzecz w której odstajesz od ogółu. To Twoje przekonania, które utrudniają Ci funkcjonowanie we własnej społeczności. Są absurdalne, choć logiczne i potrafisz dokładnie wyjaśnić dlaczego uważasz tak, a nie inaczej. Np. Jeden z braci Vitenesa nie jest naprawdę jego bratem, a jedynie hanzeatyckim agentem, który wygląda tak jak on i mówi tak jak on, bo z pewnością go podpatrywał i się tego wszystkiego wyuczył, a teraz szykuje się, by zgładzić samego Wielkiego Księcia. Z kolei brat zakonny Zyndram nocami zamienia się w czarnego kota i krąży po dachach zamku ryskiego, a choćbyś widział, że wówczas śpi w łożu - uznasz że to kto inny, ale podobny. Tracisz zaufanie do każdego, kto podważa Twoje przekonanie i bierzesz go za członka grupy, która stara się zatajać fakty.

Pieniactwo

Pokładasz przesadną ufność w sądy i wiece, a z każdą zniewagą, sporem czy choćby małą sprzeczką biegniesz natychmiast do “wyższej instancji” zamęczając ludzi władzy swoimi kolejnymi sprawami i domagając się “sprawiedliwości”. Nie ustajesz w zbieraniu dowodów i toczeniu waśni w obszarze prawa i zwyczajów, wytaczając “sprawy” każdemu kto Ci podpadnie.

Pierwsza żona *

[tylko dla poganek, Twój mąż musi być obecny na larpie]

Posiadasz status pierwszej żony. Wedle praw boskich i ludzkich jesteś na uprzywilejowanej pozycji względem pozostałych żon Twego męża i to z Twoim zdaniem musi się on liczyć. Pozycje tą jednak gwarantuje Ci tylko bycie matką najstarszego syna. Bacz na jego zdrowie i życie, by inna kobieta nie wyciągnęła brutalnej ręki po Twoją pozycję.

Piroman*

Zawsze uspakajał Cię widok płomieni, pochłaniający wszystko co spowiły jego języki. Nie możesz oprzeć się pokusie, by karmić go nieustannie tym co ważne dla Ciebie lub innych.

Plotkara

[tylko dla kobiet]

Nigdy nie przepuścisz okazji, by obsmarować kogoś za jego plecami, podzielić się refleksjami na temat jego wątpliwego charakteru czy urody lub złośliwie rozpuści o kimś niekoniecznie prawdziwą pogłoskę. Tak już prostu masz i tyle.

Pokutnik

[tylko dla chrześcijan]

Choć dawno już wyspowiadałeś się ze swego straszliwego grzechu i uzyskałeś słowa rozgrzeszenia, to jednak wciąż nie odbyłeś do końca swojej pokuty, bez której Twoje grzechy nie będą zmazane. (Szczegóły pokuty ustal z MG).

Polak

[obowiązkowo dla postaci pochodzących z Polski]

Mimo chrześcijańskiego wyznania Ty i Twoi rodacy nadmiernie łatwo ulegacie zabobonom. Jeśli ktoś opowie Ci o świeckim lub pogańskim zwyczaju, będziesz starać się spełniać jego wymogi – tak na wszelki wypadek. Oby nikt nie oskarżył Cię o herezję…

Pomylone przeznaczenie

Nigdy nie chciałeś być tym, kim jesteś. Pech chciał, że świat oczekuje od Ciebie czego innego. Postaraj się zmienić swój los.

Posag

[tylko dla kobiet]

Ojciec uposażył Cię w pokaźną sumkę, która zostanie wypłacona Twojemu mężowi dopiero po ślubie. Tak się ułożyło, że pieniądze potrzebne Ci są na już...

Pożądliwość *

Mimo oddania sprawom wyższym, pragnienia cielesne nie dają Ci spokoju. Pożądasz ich ponad wszystko i nie możesz im się oprzeć. Nawet jeśli to wbrew Twoim przysięgom lub wierze ulegniesz za każdym razem, gdy ktoś spróbuje Cię uwieść.

Prawa są dla panów

Kiedyś poszedł na skargę do cywuna, że bojar Valdas cały inwentarz Ci zabrał i żonę pohańbił, toś zastał tam już owego Valdasa jak z cywunem miód żłopał przyjaźnie rechocząc z Twego nieszczęścia. Wiesz, że tylko bogowie mogą oddać sprawiedliwość takim jak Ty, bo na prawa ludzkie liczyć nie ma sensu. One są dla bogaczy a nie kmiotków, których Ci pierwsi traktują jak bydło hodowlane. Nigdy nie weźmiesz udziału w jakimkolwiek procesie/rozprawie/debacie możnych, nie pójdziesz na skargę do urzędnika/rycerza/bojara/księcia itp. Znasz swoje miejsce i wiesz, że problemy trzeba załatwiać samemu.

Protekcja możnego pana *

[tylko dla bojarstwa]

Twa rodzina jest zaprzyjaźniona z kimś potężniejszym od Was (sam przed grą musisz zadbać o to kto to będzie). Możnym panem jest jakaś postać w grze lub MG. Ta postać ma ze względu na dawne powiązania z Twoją rodziną jakieś obligacje wobec Ciebie. Możesz tę postać prosić o pomoc niehonorowo byłoby jej Tobie odmówić. Wszystko, czego zażąda możny pan, należy spełnić, inaczej gniew jego straszliwym być może.

Prostak *

Brak Ci taktu, ogłady i manier. Rozumiesz swoje powinności związane ze stanem, ale to nie zmienia faktu, że jesteś prostacki do bólu. Nie potrafisz się zachować, mówisz w sposób uproszczony, niekiedy w bezokolicznikach, innym razem zmieniając "a" na "o".

Prus

[obowiązkowo dla postaci pochodzących z Prus]

Prus z Prusem łatwo się nie dogada. Waśni między pruskimi plemionami są głęboko zakorzenione i ciągle żywe, zaś kłótliwe dyskusje potrafią przerodzić się w coś niebezpieczniejszego...

Przeklęty przez boga *

[tylko dla pogan]

Wplątawszy się w sprawy bogów naraziłeś się któremuś z nich. Od tamtej pory czujesz, że jesteś celem jego mściwych ataków. Jeśli do końca gry nie uda Ci się uzyskać jego przebaczenia, zabawa się skończy i spotka Cię prawdziwa kara.

Przepowiednia Śmierci *

W trosce o własne życie, albo w młodzieńczym upojeniu, poszedłeś kiedyś do czarownika z prośbą o wywróżenie chwili Twej śmierci. Był to największy błąd w Twoim życiu. Od tamtej pory znasz każdy detal tej sceny i popadasz w paranoję próbując uniknąć wszystkiego co może się z nią wiązać. Na niewiele to się to jednak zdaje bo i tak co rusz natrafiasz na kojarzące się z rychłym zgonem symbole – popadasz wtedy w dziwne stany przedagonalne i zaczynasz przeżywać to co Cię niebawem czeka. (Szczegóły ustalane z MG).

Przysięga

Śluby w ważnej sprawie złożone musisz je wypełniać.

Pyszałek

[tylko dla kapłanów]

Bogowie spośród wszystkich wybrali Ciebie. Ciebie! Jesteś więc przeznaczony do wielkich czynów i reprezentowania bogów. Twoje życie samo w sobie powinno więc być świętością, a wierni winni Ci są posłuszeństwo i cześć. Nigdy nie zrobisz dla nich nic za darmo i bez odpowiednio długo trwających błagań, a zignorowanie Cię poczytasz sobie jako zniewagę.

Rodzina szersza, niż by się wydawało

Dopiero okazało się, ilu masz kuzynów. Na pewno będą kłopoty z rodziną.

Rozbuchane ambicje

Słudzy boży powinni reprezentować Go/ich w każdej dziedzinie życia, nieprawdaż? Zwłaszcza gdy w grę w chodzą ważkie sprawy – pieniądz i władza. Nie zważając na dobro wiernych i zrozumienie możnych, pchasz się zawsze tam gdzie podejmowane są znaczące decyzje i starasz się ugrać dla siebie jak najwięcej. Tylko czekać, aż ktoś postanowi strącić Cię z góry, na którą z takim mozołem się wdrapujesz. Pół biedy jeśli będzie to człowiek.

Roztrzepaniec *

Wiecznie coś gubisz lub o czymś zapominasz. Nawet jeśli zależy od tego Twoje życie, nie jesteś w stanie sam siebie przypilnować.

Rusin

[obowiązkowo dla postaci pochodzących z Rusi]

Lubisz brzęk pieniędzy i łatwo Cię przekupić, chętnie się targujesz, ale nie za wszelką cenę, lepiej odpuścić i dobić targu. Wierzysz, że pieniądz nie zna podziałów, więc dogadasz się z każdym, niezależnie co o nim wiesz, lub co o nim mówią.

Rzeczoznawca *

Całe życie obracałeś się wokół niezwykłych rycin lub opowieści, dzięki czemu potrafisz rozpoznać wartościowy przedmiot już na pierwszy rzut oka. Zaczynasz grę z informacjami na temat niektórych wyjątkowych przedmiotów jakie znajdują się w grze, znasz ich historię a niekiedy nawet wartość. Co więcej, jeżeli coś wygląda dla Ciebie na cenne, możesz udać się z tym do MG z prośbą o identyfikację, czy jest to przedmiot owiany legendą. Bywa jednak, że źle ocenisz dany przedmiot i coś co wydało Ci się wartościowe, tak naprawdę jest zwykłym śmieciem.

Samotny giermek

[tylko dla stanu rycerskiego]

Krew w Tobie rycerska i zapał ognisty, lecz straciłeś swego pana lub nigdy go nie miałeś. Tak czy inaczej, jesteś teraz sam, a to giermkowi niepasowanemu nie przystoi. Musisz do końca larpa znaleźć Mistrza, który przyjmie Cię na służbę i nauczy rycerskiego rzemiosła.

Samotny ojciec/matka

Zaczynasz grę jako samotna ciężarna lub samotny rodzic. Wychowanie i utrzymanie dziecka spoczywa wyłącznie na Twoich barkach. Ciężki to los i coraz trudniej jest Ci go wieść w pojedynkę. Im szybciej znajdziesz rodzica dla swojego dziecka tym lepszy Twój i jego los. (Wymaga przygotowania wyraźnie widocznego brzucha ciążowego i/lub stosownie ucharakteryzowanej lalki).

Silnoręki

Twe ręce są jak imadła bez czucia. Jeśli spotkasz MG może on zdecydować, że psujesz przedmiot, który trzymasz w ręce.

Skandynaw

[obowiązkowo dla postaci pochodzących ze Skandynawii]

Rozbawić Cię to nie lada sztuka. Najprzedniejsze dowcipy kwitujesz marsowym obliczem, a nawet najlepszy trefniś jest wobec Ciebie bezsilny. Ponadto nie znosisz kontaktu fizycznego z drugim człowiekiem o ile sam go nie zainicjowałeś. Wszelcy „przytulacze” i „poklepywacze” muszą mieć się przy tobie na baczności.

Służalczość

Chętnie garniesz się do wykonywania poleceń innych, czasem aż nadgorliwie i do przesady, jednak gdy wiatr zawieje z innej strony, albo pojawi się przed Tobą kto silniejszy zaraz zmieniasz zdanie i jemu chcesz ofiarować swe usługi. Godzinami potrafisz słuchać czyichś przemów, a przy tym gorliwie potakiwać. Nie miewasz swojego zdania, albo skrzętnie je chowasz pod płaszczykiem pochlebstw i ukłonów.

Słabowita

[tylko dla kobiet]

Ciężka praca, widok krwi i stres nie są dla Ciebie. Często mdlejesz i męczysz się szybciej niż inne kobiety. Ileż to przynosi kłopotów.

Smakosz

Zbrzydło Ci już zwyczajne jadło. Od dawna szukasz więc egzotycznych smaków i nietypowych potraw. Twoje łaknienie nowych doznań jest tak silne, że gotowy jesteś zjeść nawet najdziwniejsze frykasy. Wydasz na to każdą sumę, a nawet zaryzykujesz zdrowie. Przynajmniej raz na grę musisz zaspokoić swoje podniebienie.

Spragniony miłości

Helena, Izolda, Gwendolina.. Ah te kobiety. Każdy mężczyzna jakąś ma. A Ty co? Jeno swoją kobyłę. Może czas to zmienić? Wszak jesteś urodziwy, dzielny i waleczny! Pochodzisz z dobrego rodu, więc czemu nie masz kobiety? Pewnie to Twoja nieśmiałość. Pragniesz tylko jednego! Aby któraś z kobiet podarowała Ci oznakę swojej miłości. Kwiat, chustę, drobiażdżek - nie ma to znaczenia. Zdobądź, albo zgiń próbując! Chyba nie chcesz się rzucić na własny miecz z rozpaczy?

Sprzedajność

[niedostępne z restrykcją Miłość]

Nie odmówisz oferty przekupstwa, nawet jeśli chodziłoby o sprzedaż Twojej matki.

Srogi pan

[tylko dla stanu wyższego i duchowieństwa]

O Twoim okrucieństwie wobec nieposłusznych chłopów krążą legendy. Chłosta, dyby, darcie pasów i palowanie to chleb powszedni na Twoich włościach. Twa mina, głos i postawa muszą pokazać chłopom kim jesteś Ty a kim oni. Jeśli tego nie będziesz przestrzegać, kmioty przestaną się Ciebie bać i możesz stać się pośmiewiskiem. Nie oszczędzaj kopniaków.

Stara rana

Masz ranę, która nie chce się zagoić. Zadbaj o odpowiednią charakteryzację. Jest to Twój słaby punkt – wszelkie uderzenia albo zaklęcia wycelowane w to miejsce powodują niesamowite cierpienia, nawet jeśli posiadasz tam zbroję. Bacz, by żaden wróg się o tym nie dowiedział, bo marny wtedy Twój los.

Strach przed panem

Byłeś poniżany i bity przez swojego pana, a mimo, że już dawno poległ on w walce, Ty nadal boisz się lepiej od siebie urodzonych. Obecność wyżej urodzonych napawa Cię lękiem, ostre spojrzenie wywołuje dreszcze i kulenie się w kącie lub pod ławą, a podniesienie głosu lament lub histerie w obawie przed razami.

Stygmatyzm

[wymaga cechy "Świętość"]

Bóg wyróżnił Cię stygmatami na rękach i stopach. Poruszasz się utykając i nie może nosić w dłoniach nic ciężkiego. Z trudem utrzymujesz pióro czy Hostię.

Suspensa

[tylko dla duchowieństwa]

Popełniłeś kiedyś czyn tak zły, że odsunięto Cię od kapłańskiej posługi. Nie możesz udzielać sakramentów.

Symonia *

[tylko dla duchowieństwa]

Miejsce wśród duchowieństwa zostało przez Ciebie kupione. Ponadto chętnie kupczysz odpustami i udzielasz sakramentów za pieniądze. Drżysz, że ktoś się o tym nie dowie, co wydaje się bardzo prawdopodobne.

Szlachetne serce

Twoje serce wrażliwe jest na cierpnie słabszych, którym nigdy nie odmawiasz pomocy. Ta nie zawsze jest łatwa, niekiedy musi być okupiona trudem.

Śmiertelny wróg

Ktoś Cię z całej duszy nienawidzi, ale za co? Wybierając tą restrykcję z góry godzisz się na zabicie swojej postaci.

Świętość **

[tylko dla chrześcijan]

Dusza i życie Twoje oddane są wierze – jest to zjawisko wcale nierzadkie w tych czasach i niekoniecznie musisz być do tego w stanie kapłańskim. Nie musisz też znać Pisma Świętego - wystarczy, że żyjesz według Prawa swojego wyznania. Jesteś zupełnie odporny na ofensywne i szkodliwe działanie magii użytej wobec Ciebie lub Twojej własności. Poza tym czeka Cię życie wieczne. Wszystko, co czynisz, musisz czynić jednak według boskiego prawa. Nie jest to łatwe kiedy demony uwezmą się na Ciebie i dręczeniem próbują zmusić do grzechu. Jedno potknięcie odbierze Ci łaskę pana (popełnienie grzechu zależy od uznania MG i nie musi wynikać ono z kuszenia).

Tchórz *

Odwagi w Tobie za grosz. Nie walczysz, nie konfrontujesz się z nikim, zawsze uciekasz, gdy masz okazję, ulegasz gdy ktoś krzykiem zmusza Cię do działania i przy niczym nie potrafisz się uprzeć.

Uczony w piśmie *

[tylko dla judeochrześcijan]

W młodości nauczono Cię pisać i czytać w oficjalnym języku Twego kraju (łacina, greka, hebrajski albo arabski). Dzięki temu znasz jeden wybrany język i odpowiedni alfabet. Jest jeden szkopuł. Nigdy nie możesz się powstrzymać przed odkrywaniem tajemnic, pal licho konsekwencje.

Uparta krew

Ojciec dumny był, matka jeszcze bardziej, a Ty wyssałeś wszystko z jej mlekiem. Twojego zdania praktycznie nie da się zmienić, nawet jeśli twierdzisz, że w środku jasnego dnia jest noc. Próżno z Tobą dyskutować. Co więcej jeśli ktoś nadmiernie Ci się sprzeciwia wywołuje to Twój gniew – czasem nawet niepohamowany.

Urażona duma

Potwornie łatwo Cię urazić, nawet złym spojrzeniem, niezgrabnym słowem czy gestem. Od zawsze miałeś wysokie mniemanie o sobie, dlatego wszelkie docinki, zarzuty czy nieprzychylne opinie odbierasz jako atak na Twój honor i dobre imię. Ciągle robisz sceny, by każdy wiedział co Cię spotkało. Urazy nigdy nie chowasz głęboko w sobie, za to wyrażasz ją natychmiast, prosto w twarz, głośno i bez ogródek.

Utracjusz

Wszelkie dobra rozpływają Ci się w rękach. Każdą pozyskaną kwotę czy przedmiot, który da się spieniężyć masz obowiązek roztrwonić tak szybko jak to tylko możliwe (rzeczywiste 2 godziny gry), bez znaczenia na co.

Uważny pasterz

[tylko dla chrześcijan]

Jesteś rycerzem Boga i niesiesz w świat Jego imię. Nie zapominasz jednak o kontroli nawróconych dusz. Widząc błądzących chrześcijan szybko wkroczysz do działania. Szybko, skutecznie i bezwzględnie – nie pozwolisz, by ich modlitwy były nie dość gorliwe, pokłony przed Krzyżem zbyt płytkie, a udział w nabożeństwach pomijany.

Uzależnienie*

Jest coś bez czego nie potrafisz wytrzymać choćby dnia. (Źródło i skutki uzależnienia ustal ze swoim MG).

Uzdrowiciel *

[tylko dla duchowieństwa z cechą "Świętość"] Miłosierdzie Boga działa przez Twoje ręce. Raz na grę możesz dokonać cudu i na skutek modlitw nad chorym, uleczyć go z dowolnej rany lub choroby. Lecząc, bierzesz ranę lub chorobę na siebie, wraz ze wszystkimi ich konsekwencjami.

Warcholstwo

Z natury kłótliwy i głośny, zawsze gotowy do bójki czy sprzeczki. Do tego gdy krzywda Tobie, albo Twojej rodzinie się na honorze dzieje nie ustępujesz, nie przebaczasz, a satysfakcję dopiero krew przynosi, niekoniecznie śmierć, ale czerwono musi być, żeby honor naprawić. Nadstawiasz karku dla obrony honoru, nawet jeśli oczywistym jest, że sprawa przegrana.

W cieniu rodzeństwa

[wymaga posiadania rodzeństwa wśród postaci]

Od zawsze żyjesz w cieniu brata lub siostry. Poczucie niższości towarzyszy Ci odkąd pamiętasz, co obsesyjnie starasz się teraz zmienić. Być pierwszym, lepszym, mocniejszym – ta potrzeba pcha Cię do posunięć nie zawsze uczciwych czy bezpiecznych. Byle by wreszcie poczuć się lepiej i udowodnić, że jesteś kimś.

Wdowa

[tylko dla kobiet]

Twój mąż mógł być szlachetnym rycerzem czy mocarnym bojarem, ale też i zwykłym chłopem lub myśliwym. Niestety spotkała go przedwczesna śmierć. Życie samotnej kobiety nie jest łatwe, a Ty wiesz o tym doskonale.

Weteran spod Szawli *

[tylko dla Żmudzinów]

Brałeś udział w najsłynniejszej bitwie Żmudzi czyli w bitwie pod Szawlami (1236), w której to Żmudzini pobili Kawalerów Mieczowych i zabili ich Mistrza krajowego Volqiuna. Weteran cieszy się wśród Żmudzinów ogromną estymą, jest powszechnie szanowany i z tytułu jego sławy nie wolno go pominąć przy obradach i stole. Aby wybrać tę cechę postać musi mieć co najmniej 90 lat, czyli jak na warunki gry być wyjątkowo stara i niedołężna. Z uwagi na wiek ledwo się wlecze, nic nie nosi, jest stara i chorowita. Próba biegu kończy się śmiercią, podobnie jak chodzenie dłużej niż pół godziny bez odpoczynku.

Wiarołomstwo

Przysięga w Twoich ustach jest niczym pył na wietrze. Nie ważne co i komu przyobiecasz, w chwili składania przysięgi już wiesz, że jej nie dotrzymasz. To nie dzieje się przypadkiem, ani z nadarzającej się okazji. Twoje wyrachowanie sięga znacznie głębiej. Zawsze dając słowo widzisz już masę powodów i sposobności by je złamać.

Wichrzyciel

Co? Walą się gdzieś po mordach? Bez Ciebie? Daj, potrzymam Ci dzban z piwem, a Ty biegnij, bo widzę, że się gotujesz! Za każdym razem gdy jesteś świadkiem jakieś kłótni czy bójki, nie możesz powstrzymać się przed jej dodatkowym podjudzaniem. W końcu jednak ktoś to zauważy i zapyta Cię o Twoje powody…

Wierność małżeńska

[tylko chrześcijanki]

Żywisz głęboki szacunek wobec swojej przysięgi małżeńskiej i zamierzasz jej dotrzymać, choćby miało Cię to słono kosztować. Nigdy nie dopuścisz się zdrady, a w przypadku śmierci małżonka, będziesz wzbraniać się przed powtórnym zamążpójściem.

Wróżda *

[tylko dla Litwinów i Żmudzinów]

Poszło o kozę, czy o jabłonkę. Pal licho, że jabłonkę wycięli, gdy dziad Twój młodzieńcem był. Krew się polała i leje się dalej. Pamiętasz jak wpadli i wymordowali waszych podczas wesela kuzynki, wyobraźcie to sobie! Sukinsynom odpłaciliście, gdy zajechaliście ich ziemię i utopiliście wszystkie dziecięta. W Twoim dzieciństwie najechali was i dom oblegali, a przy tym pół gospodarstwa spalili, trzodę wycieli, a ciotkę po wsi wlekli aż ta zmarła ze wstydu! Te bezbożne psy! Rok później, a to było po Twoich siódmych urodzinach,odpłaciliście im, napadłszy drani i wystrzelawszy ich z łuków. Sam podawałeś wujowi strzały. Tak jest od zawsze, tak się ciągnie i nic nie wskazuje na zmianę... Hańba na tym rodzie, co przegra podczas najbliższej gry! Musisz za wszelką cenę i przy każdej okazji szkodzić wrogom waszego domu. Gdy szkody dokonasz, musisz czekać na ich odpowiedź. I tak do śmierci.

Wstydliwa przypadłość

Twoje liczne przygody miłosne spowodowały, że rozpoczynasz grę z chorobą weneryczną. Szczegóły ustala MG.

Wszystko na papierze

Obsesyjnie i kompulsywnie zapisujesz wszystkie swoje plany i zamiary. Nie ważne czy są to sprawy błahe czy najwyższej wagi. To co masz zamiar zjeść, gdzie pójść, kogo pogrążyć albo z kim i o czym porozmawiać. Wszystko zasługuje na uwiecznienie nim się dokona.

Zabobony

Nawet jak na te czasy Twoja postać jest niezwykle zabobonna. Chodzi obwieszona amuletami i stale pilnuje, by postępować zgodnie z uznawanymi przez siebie zwyczajami.

Zakonnik

[tylko dla duchowieństwa]

Postanowiłeś na trwałe powiązać swoje życie z Bogiem i na resztę swych dni wstąpiłeś do zakonu. Obowiązuje Cię surowa reguła zakonna oraz nakaz posłuszeństwa swoim przełożonym. Co gorsza, w przeciwieństwie do uzbrojonych po zęby rycerzy, pokorni mnisi są łatwym celem ataku rozjuszonych pogan.

Zaplątany los

Jeśli nie wiesz, jaką cechę wybrać, weź Zaplątany Los. MG oglądający Twoją kartę postaci może odkryć prawdę o Tobie.

Zawiść

Istnieje osoba, która Twoim zdaniem ma lepiej od Ciebie, czego nie możesz znieść. Może zazdrościsz jej żony, przyjaciół, pieniędzy, albo urody – nie ważne. Istotę zazdrości określa gracz, ale osobę wskazuje MG.

Zła sława

[tylko dla stanu wyższego]

Dla jednych przekleństwo, dla innych dowód fantazji. Dokonałeś tylu krwawych czynów, że wszyscy już o Tobie słyszeli. Jedni chcą Cię zabić, inni pod sąd postawić, ale czyj, skoro z możnych się wywodzisz? Masz kilku wrogów i musisz zadbać o to, aby mieć ich pod koniec gry przynajmniej jednego więcej, inaczej popadniesz w melancholię. Jako wroga traktujemy takie postaci, które na samo wspomnienie Twojego imienia stwierdzają, że należy Cię powiesić. MG może wskazać Ci z kogo musisz uczynić sobie wroga.

Zniewieściały *

[tylko dla mężczyzn]

Nic na to nie poradzisz, że mdlejesz na samą myśl o walce, piszczysz na widok myszy, nigdy nie masz na nic siły i bardziej interesują Cie walory stroju niż polityka czy wojna. Broń leży Ci w ręku gorzej niż igła, a wszelka przemoc wzbudza obrzydzenie. Te tendencje wywołują pogardę nie tylko w spojrzeniach innych mężczyzn, ale i chichot u kobiet, których jakoś nie potrafisz zdobywać. Gracz musi się pilnować na każdym kroku.

Zwątpienie

[tylko dla duchowieństwa]

Choć inni widzą w Tobie ostoję wiary, w rzeczywistości Twój kontakt z Bogiem ustał już dawno temu, o ile kiedykolwiek go miałeś. Wciąż poszukujesz swego miejsca w Kościele, zazdrościsz innym oddania i nie możesz się uporać z wyrzutami sumienia, które próbujesz zagłuszyć różnymi sposobami. Czujesz się źle ze swym powołaniem i to się nie zmieni jeśli nie podejmiesz stanowczych kroków. Wszelkie błogosławieństwa czy sakramenty udzielane przez Ciebie nie mają najmniejszego efektu (natychmiast po ich udzieleniu musisz poinformować o tym MG).

Żar w sercu

W Twoim sercu od kiedy pamiętasz goreje żar nie do ugaszenia. Może i niektórzy nazywali Cię w gorącej wodzie kąpanym, upartym albo wręcz nierozważnym, ale Ty wiedziałeś, że po prostu brak im Twojej pasji i zapału do działania. Decyzję podejmujesz gwałtownie, bez przemyślenia i bez baczenia na późniejsze konsekwencje, robisz zawsze to, co Ci serce dyktuje, często pakując się w kłopoty i później nie potrafiąc uzasadnić swoich działań (MG może skłonić Cię do podjęcia ryzykownych interakcji).

Żyd

[tylko dla mężczyzn, obowiązkowo dla postaci pochodzenia żydowskiego]

Z obawy przed napiętą sytuacją w Europie sprzedałeś wszystko i udałeś się jak najdalej od pogromów i Inkwizycji. Posiadasz niemały majątek, ale od razu widać po Tobie ktoś Ty. Niepodobna przecież zrezygnować ze zwyczajowego stroju czy fryzury. Po to wszak uciekłeś by wieść względnie normalne życie, a nie chować się po piwnicach.