Stronnictwa

Z Limes Mundi
Skocz do: nawigacja, szukaj

DODATEK W OPRACOWANIU. NIE WCHODZIĆ DO CHOLERY! SUGEROWANY CZAS ZAKOŃCZENIA PRAC: 5 GRUDNIA 2019 R. AMEN.


Poniżej znajdziesz informacje o głównych nacjach występujących w świecie gry. Zdajemy sobie sprawę, że słowo "naród" ukuło się na dobre dopiero w XVIII w. lecz na potrzeby gry posługujemy się nim w szerokim znaczeniu tj. wspólnoty ludzkiej, spojonej przez wspólny język, kulturę oraz obszar zamieszkiwania. Aby dowiedzieć się o nich więcej przeczytaj odpowiedni dodatek dla gracza: Dodatki.

Jeśli Twój pomysł na postać nie wpisuje się w żadne z poniższych, możesz projekt przedstawić MG. Może się on jednak nie zgodzić na wprowadzenie jej do gry. Jego decyzja jest ostateczna.


Wielkie Księstwo Litewskie

Na początku XIV w. tytuł Wielkiego Księcia dzierży twardą ręką Vitenes Pukuwerowicz, za którego rządów Litwini zdołali powstrzymać wlewającą się w grancie ich domeny krzyżacką nawałę, a nawet rozszerzyć swoje wpływy na pobliskie księstwa, Połockie i Witebskie. Los tego ostatniego pogańskiego kraju na mapie Europy, wciąż jest jednak niepewny. Od zachodu i północy Litwa otoczona jest bowiem przez katolicką Polskę i państwo Zakonne a od wschodu i południa przez prawosławną Ruś. Sytuacji nie sprzyjają też napięte stosunki wewnętrzne z niepokorną Żmudzią, która stanowi ostatni i najważniejszy bufor między Wielkim Księstwem Litewskim a Zakonem Krzyżackim. Wśród Litwinów dominuje pogaństwo, choć na jej tereny napływają już chrześcijanie niosąc nową, budzącą zainteresowanie wiarę.

Miedzy Litwinami i Żmudzinami od dekad panuje szorstka przyjaźń, będąca mieszanką próby bezkonfliktowego życia z sąsiadami oraz przypominania od czasu do czasu o podziałach i bolesnej przeszłości. Żmudź posłużyła bowiem ongiś królowi Litwy - Mendogowi jako „waluta”, którą spłacał on swoje zobowiązania wobec Krzyżaków. Od tamtej pory pewnych dat czy imion w żmudzkim towarzystwie lepiej nie przypominać.

Pośród Litwinów panuje następujący podział stanowy:

  • Bojarzy – możni i wojownicy (odpowiednik zachodnioeuropejskiego rycerstwa).
  • Kapłani – obdarzeni Mocą, rzadko widywani i nigdy nie lubiani tłumacze boskich znaków.
  • Stan trzeci – wliczają się do niego wszyscy chłopi, kupcy, nisko urodzeni wojowie i każdy kto nie jest bojarem lub kapłanem.


Decydując się na grę Litwinem koniecznie pobierz i przeczytaj dodatek "Wielkie Księstwo Litewskie"

Żmudzini

Zamieszkujący nie większy od współczesnej Wielkopolski obszar Żmudzini, to odrębna od Litwinów grupa etniczna. Ich zwyczaje są raczej szorstkie i często dyktowane prawem pięści, nie mniej to też bardzo honorowi i miłujący tradycję ludzie. Należy pamiętać, że zwyczaje ich wykwitły na innych niż zachodnioeuropejskie standardach, dlatego liczymy, że osoby grające Żmudzinów podejdą do tego wyzwania z otwartymi głowami i gotowością do wyzwań. Grając Żmudzinem powinieneś wyznawać 2 podstawowe zasady:

  1. Jesteś u siebie, znasz swoją ziemię, panów i powinności.
  2. Jesteś poganinem, wyznajesz wielu bogów, znasz ich święte miejsca i obrzędy ku ich czci. Częścią twej codzienności jest oddawanie im hołdów i słuchanie znaków jakie zsyłają… „Nie gaś chałupy trafionej piorunem, bo to sam Perkunas wyróżnił Cię spośród nas.”

Na Żmudzi panuje podział stanowy identyczny z litewskim:

  • Bojarzy – możni i wojownicy (odpowiednik zachodnioeuropejskiego rycerstwa).
  • Kapłani – obdarzeni Mocą, rzadko widywani i nigdy nie lubiani tłumacze boskich znaków.
  • Stan trzeci – wliczają się do niego wszyscy chłopi, myśliwi, nisko urodzeni wojowie i każdy kto nie jest bojarem lub kapłanem.


Ludzie lasu

Pośród Żmudzinów wyróżnić można grupę dzikusów zamieszkujących gęstwinę leśną, znanych jako ludzie lasu. Pozbawieni większości umiejętności społecznych plują na poddaństwo, dobre obyczaje i wszelkie prawa. Jedyne co uznają, to surowe reguły rządzące lasem. Niewiele w nich człowieczeństwa, dlatego też budzą lęk i odrazę. Rzadko widywani i raczej unikani, żyją głęboko w borze, zajęci swymi sprawami. Czasami tylko podchodzą bliżej osad ludzkich, zwabieni zapachem jadła lub hałasami. Jako jedyni zdają się nie odczuwać niechęci i strachu wobec kapłanów. Często widywani są w ich właśnie towarzystwie. Na grę człowiekiem lasu zgodę wyraża MG Bór. Każdy człowiek lasu musi wybrać Restrykcję Dziecko Boru oraz Cechę Krew Niedźwiedzia.


Grając Żmudzinem koniecznie pobierz i przeczytaj dodatek "Żmudź".

Inflantczycy

W wątpliwym sojuszu z Litwinami pozostaje wolne miasto Ryga i duża część Inflant. Grupa rycerzy inflanckich, mając dość panoszenia się Krzyżaków, stworzyła bractwo Hirserów, mające na celu zwalczanie wpływów Zakonu. Ryga stanowi ponadto niezwykle ważny ośrodek kupiecki Hanzy, której członkowie zapuszczają się niekiedy w niezbadane ostępy dzikich krain takich jak Żmudź.

Podział stanowy:

  • Rycerstwo (germańskiego pochodzenia) – nawet jeśli nie są wojownikami, to posiadają prawo do miecza, ziemi, herbu i pokłonów niżej urodzonych.
  • Duchowni – księża i zakonnicy wszelkich reguł (franciszkanie, benedyktyni, karmelici itp)
  • Stan trzeci - mieszkańcy miast, wsi i dworów: kupcy, szpiedzy, żebracy, włóczędzy, rzemieślnicy itd.


Decydując się na grę Inflantczykiem koniecznie pobierz i przeczytaj dodatek "Inflantczycy"


Zakon Szpitalników Najświętszej Marii Panny Narodu Niemieckiego (Krzyżacy)

Wspierany przez Cesarza Rzymskiego i ciągły napływ zachodnich krzyżowców Zakon, jest największą potęgą militarną na wschodzie. Postacie Zakonu są głównie nastawione na podbój i politykę prowadzoną w imię Jedynego Boga. Nie muszą się martwić o ekwipunek ani żywność, jako że wszystko, czego potrzebują, jest im dostarczane przez logistyków zakonnych – jedyne, co ich obchodzi, to wojna i modlitwa. Mogą też liczyć na stacjonujących w Telszach rycerzy niemieckich. Nie mniej obecność na Żmudzi pojedynczego zakonnika z czarnym znakiem na płaszczu to praktycznie samobójstwo. Podkreślamy, że gra Krzyżakiem jest bardzo trudna i dedykowana głównie dla wytrawnych graczy.

Stany: W zakonie krzyżackim spotkać można rycerzy, chłopstwo służebne oraz duchownych. Stan duchowieństwa wybierają tylko zakonnicy, którzy w szeregach bractwa pełnią rzeczywistą posługę kapłańską.


Decydując się na grę dowolną postacią w szeregach Zakonu Krzyżackiego koniecznie przeczytaj dodatek "Krzyżacy"

Inne stronnictwa

Jeżeli zależy Ci na grze postacią spoza powyższych stronnictw, możesz stworzyć też postać pochodzącą z takich terenów jak: Cesarstwo Niemieckie, Polska, Ruś, Prusy czy Skandynawia. Wybór swój musisz skonsultować z MG, który może nie zgodzić się na wprowadzenie takiej postaci. Jego decyzja nie podlega dyskusji.