Dodatek: Zarządzanie ziemią

Z Limes Mundi
Wersja z dnia 19:57, 25 sty 2015 autorstwa Salahad (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "Dodatek ten przeznaczony jest dla graczy, których postaci posiadają ziemię lub planują zdobycie jej w trakcie larpa. Sprawy ziemskie obsługuje wyłącznie MG Śmier...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Dodatek ten przeznaczony jest dla graczy, których postaci posiadają ziemię lub planują zdobycie jej w trakcie larpa. Sprawy ziemskie obsługuje wyłącznie MG Śmierć.

Właściciel ziemski Właścicielem ziemskim może zostać każda postać rycerskiego, bojarskiego lub duchownego stanu. Symbolem władzy nad daną ziemią jest Glejt. (zdjęcie). Nie posiada on karty przedmiotu, nie można go ukraść ani zgubić.

Ziemie (wyróżniamy: wsie oraz tereny leśne) symbolizowane są przez rozwieszone w terenie drewniane tablice ziemskie (zdjęcie z opisem co jest czym).

Dochody Każda tablica ziemska posiada przegródkę z kartami dóbr, które reprezentują dochód płynący ze wsi lub lasu. Wartość karty dóbr we wsi to X groszy, a w lesie X groszy.

Właściciel ziemski może wybudować dowolny, wymyślony przez siebie, „sensowny” budynek. O jego kosztach, zyskach oraz ewentualnych specjalnych właściwościach decyduje MG.

Dochody z ziem właściciel otrzymuje w czasie tur rozliczeniowych.

Dodatkowy dochód można uzyskać z wyrębu drzew (tylko tereny leśne) oraz polowania (wsie oraz tereny leśne). Polowanie - makiety upolowanych zwierząt należy dostarczyć do MG technicznego i odebrać za nie karty przedmiotów. Wyręb drzew - należy odpowiednio odegrać na oznaczonym specjalnym drewienkiem (zdjecie) drzewie, zdjąć oznaczenie i wraz z kartą dóbr pobraną z właściwej tablicy ziemskiej dostarczyć do MG. Ilość uzyskanego drewna zależy od ilości postaci „transportujących” drewno do MG.

Zakładanie wsi Gracz ma prawo założyć jedną wieś na własnym terenie leśnym. Koszt wynosi 3 grzywny czyli 150 groszy. Wieś funkcjonuje w pełni od kolejnej odsłony. Nazwę wsi nadaje gracz w porozumieniu z MG.

Tura rozliczeniowa W jej trakcie właściciel uzyskuje od MG dochód z ziemi. Podstawą są kart dóbr zebrane przez właściciela ze swych tablic ziemskich. Karty można zbierać nie wcześniej niż 2 godziny przed turą rozliczeniową, osobiście lub przez wysłannika.

W czasie tur rozliczeniowych losowane są także karty losu, modyfikujące wydarzenia i dochody. Karty losu dzielą się na 3 kategorie: • Neutralne – nie wywołują żadnego efektu • Negatywne – pogarszają sytuację (zagrywane natychmiast) • Pozytywne – poprawiają sytuację (gracz decyduje, czy wykorzysta je natychmiast czy później). Karty, niewykorzystane przepadają wraz z ostatnią turą rozliczeniową.

Terminy tur rozliczeniowych: • Pierwsza tura rozliczeniowa –przed rozpoczęciem gry. Każdy właściciel ziemski powinien zgłosić się do MG po pierwszą kartę losu i należność. Przed I turą rozliczeniową nie trzeba odwiedzać swojej ziemi i pobierać kart dóbr. • Kolejne tury rozliczeniowe dostosowane są do długości gry i przerw. Każdorazowo ich termin znajduje się w harmonogramie gry.

Poddaństwo Każda ziemia posiada bazowo 10 punktów poddaństwa, symbolizujących stopień podporządkowania chłopów. W czasie gry może on spadać w związku z nierozwiązaniem problemów ziemskich i zdarzeniami z kart losu. Spadek wskaźnika do 5 pkt zmniejsza dochód o połowę, spadek do 0 pkt niweluje dochód z danej ziemi. Aby podnieść poziom poddaństwa można: • wykonać specjalne zadanie od MG. Ilość odzyskanych punktów zależy jednak od jego uznania. • Jednorazowo przekupić wieśniaków. Akcja ta przynosi maksymalnie trzy punkty. Koszt 1 punktu to 15 groszy.

Zmiana właściciela ziemi nie wpływa na ilość punktów poddaństwa, chyba że ziemia została ona odebrana siłą. Wtedy poziom punktów poddaństwa wraca do bazowych 10.

Problem ziemski Każda ziemia posiada problem, który pojawia się zawsze na początku gry. Powoduje on utratę 5 pkt poddaństwa co turę. Jego rozwiązanie należy do właściciela ziemskiego, który może zacząć działać już od pierwszego pełnego dnia gry. Przy podjętych działaniach powinien być obecny MG. Przejmując cudzą ziemię przejmuje się też jej nierozwiązany problem.

Nadawanie ziemi Nadawanie ziemi to szczególny akt wiążący właściciela ziemskiego z inną postacią, na mocy, którego jest mu ona winna wsparcie i względne posłuszeństwo. W zamian może partycypować w dochodzie z ziemi której fragment jej nadano. Pełną kwotę otrzymuje nadal właściciel ziemski i to on rozdziela ją według umowy lub własnego uznania. Akty nadania sporządzane są pisemnie na glejtach nadania ziemskiego (zdjęcie), potwierdzane przez MG pieczęcią oraz uroczyście ogłaszane ustnie przez nadającego. Nie można nadawać ziemi osobom stanu trzeciego. Minimalna wielkość nadania wynosi 1/3 obszaru ziemi. MG nie ingeruję w podział pieniędzy między postaciami. Nie wolno nadawać ziemi bez wiedzy MG.

Jeśli gracz nie może pojawić się na kolejnej odsłonie larpa, musi przekazać ziemię wybranemu zarządcy. Po powrocie właściciela ziemi zarządca może wypowiedzieć mu posłuszeństwo i zawłaszczy teren. W razie nie wyznaczenia zarządcy ziemia wraca we władanie Kunigasa Jaksy.

Użytkowanie ziemi Właściciel ziemski może nadawać prawo do użytkowania swoich terenów reprezentantom wszystkich stanów. Do praw tych należy między innymi: prawo do wycinki lasu, uprawy ziemi, prawo polowania, połowu, czy dzierżawa konkretnych budynków we wsi. W zamian uzyskuje podatek odprowadzony przez użytkującego oraz uzależnia go od siebie. MG nie wpływa na rodzaj umowy i wysokość podatku jaki ustalają postaci. O zawarciu umowy należy poinformować MG Śmierć. Tylko właściciel ziemski może nadać prawo do użytkowania ziemi.

Plądrowanie Wieś bez żadnych umocnień można splądrować w minimum 2 osoby i trzeba na to poświęcić minimum 4 minuty intensywnego odgrywania ataku. Przerwanie go przez osoby trzecie (np. próba obrony), powoduje przerwanie akcji i konieczność rozpoczęcia jej od nowa. Po udanej akcji plądrowania należy w imieniu całej drużyny, wylosować jedną kartę dóbr z tablicy ziemskiej. Kart nie można zamieniać ani przeglądać. Z łupem należy udać się do najbliższego MG technicznego lub Śmierć, który wymieni kartę dóbr na karty przedmiotów albo pieniądze (decyzja MG). Każdy uczestnik plądrowania ziemi musi także wpisać się na listę najeźdźców (używając imienia/nazwiska swojej postaci). Lista ta znajduje się na tablicy ziemskiej, a wgląd w nią ma tylko właściciel i zarządca terenu. Jeżeli ta sama wieś zostanie splądrowana dwa razy w ciągu gry posiadacz traci całość zysków i losową liczbę punkty poddaństwa. Tą samą wieś te same osoby mogę plądrować tylko raz dziennie.

Teren leśny można plądrować przez kłusownictwo oraz nielegalny wyręb drzew. Wycinając drzewo trzeba je „odnieść” do MG technicznego, nim podejmie się wyręb na innej ziemi. Nielegalnej wycinki drzew, można dokonać tylko raz dziennie na tej samej ziemi. Właściciel ziemski może sprawdzić poprzez odwiedzenie swojego lasu, czy ktoś wykradł jego drewno. Kradzież całego drewna powoduje utratę całości zysków. Kłusować można kilkukrotnie na tym samym terenie zgodnie z zasadami polowania dostępnymi w dodatku „Polowanie”.

Nie istnieje możliwość całkowitego i trwałego zniszczenia cudzej wsi.

Umocnienia Umocnienia można budować dookoła wsi, by utrudnić ich splądrowanie: • Palenisko (koszt 15 gr) – powodują, że minimalna liczba graczy potrzebna do splądrowanie wsi wynosi 4. Czas plądrowania (odgrywania) wynosi 4 minuty. • Ostrokół (koszt 20 gr) – powoduje, że minimalna liczba graczy potrzebna do splądrowanie wsi wynosi 6. Czas plądrowania (odgrywania) wynosi 7 minut. • Palisada (koszt 25 gr) - powoduje, że minimalna liczba graczy potrzebna do splądrowanie wsi wynosi 8. Czas plądrowania (odgrywania) wynosi 10 minut.

Powyższe obwarowania oznacza się poprzez zawieszenie na tablicy ziemskiej odpowiedniego znacznika dostępnego u MG po dokonaniu fabularnej zapłaty. Gracz musi umieścić go na tablicy osobiście.

Sabotaż Gracz może podjąć decyzję o próbie zniszczenia cudzej własności poprzez:

• Zapłatę równowartości kosztu budowy danego budynku/umocnienia MG Śmierci, udanie się na teren atakowanej wsi i podpisanie się na liście plądrujących z dopiskiem „SABOTAŻ – nazwa budynku”.

• Wynajem grupy postaci gotowych się tego podjąć. Należy ją wysłać do tablicy ziemskiej, aby dokonała sabotażu. Ilość osób potrzebnych do sabotażu i czas jego trwania jest dwa razy większy niż w przypadku plądrowania. W takim przypadku grupa sabotażystów podpisuje się na liście tablicy ziemskiej z dopiskiem „SABOTAŻ – nazwa budynku”.

• Zapłatę dwukrotności kosztu budowy danej konstrukcji MG Śmierci, bez konieczności podpisywania się na tablicy.