Restrykcje rycerskie/bojarskie

Z Limes Mundi
Wersja z dnia 21:53, 31 sty 2015 autorstwa Dymek (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

UWAGA!

Przy nazwach niektórych cech/restrykcji znajdują się gwiazdki- jedna lub dwie:

* - Cecha dostępna tylko za zgodą MG. Skontaktuj się ze swoim MG jeżeli chcesz nadać tę cechę swojej postaci.

** - Cecha nadprzyrodzona. Dostępna tylko za zgodą MG. Skontaktuj się ze swoim MG jeżeli chcesz nadać tę cechę swojej postaci.


Asceta

[tylko dla stanu rycerskiego]

Święty Aleksy wsławił się tym, że pozwolił wylewać na siebie pomyje oraz zmarł z głodu na progu własnego domy. Podążając tym szlchetnym przykładem, pomimo bycia rycerzem, umartwiasz swe ciało przy każdej okazji.

Efekt: Odmawianie sobie posiłku, długie klęczenie przed mieczem, leżenie krzyżem czy biczowanie się na środku placu. Dla Ciebie to chleb powszedni i będziesz to wykonywał codziennie.

Bękart wychowany na dworze

[tylko dla stanu rycerskiego]

Choć jesteś z nieprawego łoża, ojciec po Twoim urodzeniu albo wziął Cię na swój dwór, albo dał na wychowanie na dwór do sąsiada.

Efekt: Jesteś bękartem. Wszyscy wiedzą ktoś Ty i nie skąpią Ci pogardliwych spojrzeń. Do tego herb Twój musisz oznaczyć „bastardzim drągiem” (herb musi być skreślony linią skośną z prawej do lewej patrząc od strony noszącego symbol). Mimo to pod koniec każdego LARPa, musisz mieć albo protekcję któregoś możnego pana, albo uzyskać uznanie ze strony Twojej rodziny, albo wżenić się w rycerski ród, albo dokonać innego czynu, który zmyje pogardliwe spojrzenia z Twoich pleców. Jeśli nie uczynisz przynajmniej jednej z tych rzeczy, Twoja krew Cię przeklnie.

Białe dłonie

Nigdy w życiu nie pohańbiliście się fizyczną pracą. Z rana ubiera was parobek, posiłki przygotowują kucharki, karoce stajenni, drzwi otwierają odźwierni, a w szranki staje zaufany szampierz. Nawet kielich miodu podaje wam podczaszy. Ręka wasza nawykła do miękkiego atłasu, a nie do pługa, czy miecza. Sama myśl o pracy napawa was wstrętem.

Efekt: Nie możesz nosić ciężkiej broni (nic większego od noża), pancerzy, ani nic o dużych gabarytach, czy nadmiernej wadze. Co więcej proste czynności wokół Ciebie (nakładanie jadła, podnoszenie i podawanie przedmiotów) musi wykonywać sługa. Przynajmniej jednego sługę należy sobie załatwić przed grą. Musi to być realna osoba.

Błędny rycerz

[tylko dla stanu rycerskiego]

Cały czas pod nosem nucisz Pieśń o Rolandzie, a w wolnych chwilach upajasz się po raz kolejny historią króla Artura i rycerzy okrągłego stołu. Dworzanie nazwą Cię kiepem, giermkowie naiwniakiem, ale dla rycerzy jesteś honorowym i godnym panem. Nauki matki i ojca nie poszły na marne. Prawo rycerskie jest dla Ciebie święte i prędzej głowę pod miecz wystawisz, niż postąpisz nieprawo. Cechuje Cię pełne oddanie seniorowi, miłosierdzie względem wszystkich ludzi, zwłaszcza słabych, wdów i sierot, a walcząc dbasz, by przeciwnik miał takie same szanse jak Ty (np. jeśli traci tarczę, Ty odrzucasz swoją). Błędni rycerze nie żyją długo, ale umierają pięknie, a ich śmierć sławią pieśni.

Efekt: Nigdy nie zrobisz nic, co by splamiło Twoją reputację błędnego rycerza.

Bufon

Puszysz się niemiłosiernie i pomiatasz ludźmi o niższym statusie społecznym. Nawet jeśli byliby równie bogaci, honorowi, czy utalentowani, są gorzej urodzeni więc niegodni Twojego spojrzenia.

Efekt: Przez całą grę musisz ignorować i okazywać niechęć osobom trzeciego stanu (za wyjątkiem duchownych tego pochodzenia).

Dług rodowy

Na Tobie i/lub Twoim rodzie ciąży ogromne brzemię. Rodzina zaciągnęła poważny dług u kogoś potężniejszego od siebie, może nawet jakiegoś władcy. Dług ten nie musi być długiem pieniężnym a np. długiem wdzięczności lub honoru

Efekt: Nie ma rady - albo spłacisz dług, albo czeka Cię gniew wierzyciela. W najlepszym przypadku może to oznaczać pohańbienie, a także utratę czci, honoru i tytułów. W najgorszym, ktoś może zdecydować o bardziej skutecznym wymazaniu waszego nazwiska z annałów historii…

Felonia

Ciężko zgrzeszyłeś przeciw swemu seniorowi nieposłuszeństwem bądź własnego wasala naraziłeś na szwank depcząc dane mu słowo i obietnice.

Efekt: Wiadomo powszechnie wśród możnych, żeś wiarołomca i nie warto wchodzić z Tobą w żadne ziemskie układy i nadania. Źle potraktowana przez Ciebie postać musi być obecna w trakcie gry.

Grubas

Jadła i napitku sobie nie żałujecie, do świętowania jesteście pierwsi, a i zbyt wiele chodzić też nie lubicie, toteż brzuszysko wyhodowaliście i obnosicie przed sobą. Szaty pękają w szwach, pierścienie piją w paluchy, a wierzchowca dawno zamieniliście już na kolasę, ale przecie to jeszcze nie powód żeby odmówić sobie smakołyków, prawda?

Efekt: Postać nie może szybko biegać (co najwyżej nieporadnie truchtać), a wysiłek fizyczny przyprawia ją o zadyszkę. Musi też nieustannie jeść. Ponadto wychudzeni chłopi nie będą przychylnie patrzeć na obżartego jegomościa. Należy się odpowiednio ucharakteryzować (np. wsadzić pod sukmanę poduchę, albo zwinięty koc).

Hańba

Albo z Twojej ręki, albo z ręki kogoś z rodziny, Twój ród został zhańbiony. Tobie przypadł honor zmazania hańby.

Efekt: Szczegóły do uzgodnienia z MG.

Koneser

Kochasz piękno i drogie przedmioty: kość słoniowa, jedwab, alabaster, srebro – nimi próbujesz karmić swa niesłabnącą żądzę. Obok kobiecych/męskich wdzięków też nie potrafisz przejść obojętnie. Z czasem miłość do piękna zmieniła się w obsesję.

Efekt: O ile coś Ci się spodoba, nie potrafisz sobie odmówić zachcianki. Wydasz na swój cel każdą sumę, niekiedy też posuwasz się o krok dalej...

Ksenofob

[tylko dla Żmudzinów]

Mierzi Cię obecność obcych, ich zwyczaje stroje i język.

Efekt: Gardzisz obcymi i nie chcesz mieć z nimi nic wspólnego. Sprowokowany nie będziesz potrafił powstrzymać się od rękoczynów czy słownej agresji, a już na pewno nigdy przenigdy żadnemu nie pomożesz.

Niechciane Małżeństwo

Zostałeś przymuszony do małżeństwa. Niestety bywa tak, że nie ma się wyboru, a o małżeństwie decydują pieniądze lub krewni. Można je unieważnić, ale co na to krewni? A może są i inne sposoby na pozbycie się współmałżonka?

Efekt: Do końca gry musisz pozbyć się małżonka, albo znaleźć sposób na unieważnienie małżeństwa.

Pieniactwo

[tylko dla bojarstwa]

Pokładasz przesadną ufność w sądy i wiece, a z każdą zniewagą, sporem czy choćby małą sprzeczką biegniesz natychmiast do “wyższej instancji” zamęczając ludzi władzy swoimi kolejnymi sprawami i domagając się “sprawiedliwości”.

Efekt: Nie ustajesz w zbieraniu dowodów i toczeniu waśni w obszarze prawa i zwyczajów, wytaczając “sprawy” każdemu kto Ci podpadnie.

Pomylone przeznaczenie

Nigdy nie chciałeś być rycerzem czy wojownikiem. Powinieneś zostać zielarzem, księdzem, kupcem, albo pasterzem. Pech chciał, że świat oczekuje od Ciebie czego innego.

Efekt: Nie umiesz obchodzić się z bronią, daleko Ci do polityki, a w czasie bitwy szybciej się popłaczesz niż zamachniesz na przeciwnika. Ot taki psi los.

Samotny Giermek

[tylko dla stanu rycerskiego]

Krew w Tobie rycerska i zapał ognisty, lecz straciłeś swego pana lub nigdy go nie miałeś. Tak czy inaczej, jesteś teraz sam, a to giermkowi niepasowanemu nie przystoi.

Efekt: Musisz do końca larpa znaleźć Mistrza, który przyjmie Cię na służbę i nauczy rycerskiego rzemiosła.

Siódme dziecko

Może i ród Twój zacny, ale los chciał, żeś ostatnim z dzieci swego ojca, poczętym już gdy niedomagał na ciele i umyśle. Stary i niesprawny już ojciec dał życie słabowitemu i powolnemu synowi, toteż zawsze Cię pomijano. Nic Ci nie pozostało innego jak zostać eremitą, wstąpić do zakonu, czy ruszyć przed siebie licząc na odmianę losu. A jeśli los pozostanie dla Cię niesprawiedliwy - nikt po Tobie płakał nie będzie, nikt się o Cię nie upomni, nikt nie wyciągnie pomocnej dłoni.

Efekt: Musisz do końca gry znaleźć dla siebie miejsce w świecie albo grozi Ci wieczna tułaczka i hańba.

Śluby honorowe

Życie Twoje podporządkowane jest złożonym ślubom – czystości, milczenia, czynu – to zależy od Ciebie.

Efekt: Szczegóły ślubów i konsekwencji ich złamania do uzgodnienia z MG.

Urażona duma

[tylko dla kobiet]

Potwornie łatwo Cię urazić, nawet złym spojrzeniem, niezgrabnym słowem czy gestem. Ciągle robisz sceny, by każdy wiedział co Cię spotkało.

Efekt: Urazy nigdy nie chowasz głęboko w sobie, za to wyrażasz ją natychmiast, prosto w twarz, głośno i bez ogródek.

Zła sława

Dla jednych przekleństwo, dla innych dowód fantazji. Dokonałeś tylu krwawych czynów, że wszyscy już o Tobie słyszeli. Jedni chcą Cię zabić, inni pod sąd postawić, ale czyj, skoro z możnych wywodzisz?

Efekt: Masz kilku wrogów i musisz zadbać o to, aby mieć ich pod koniec gry przynajmniej jednego więcej, inaczej popadniesz w melancholię. Jako wroga traktujemy takie postaci, które na samo wspomnienie Twojego imienia stwierdzają, że należy Cię powiesić. MG może wskazać Ci z kogo musisz uczynić sobie wroga.