Stronnictwa: Różnice pomiędzy wersjami

Z Limes Mundi
Skocz do: nawigacja, szukaj
(Mapa obecnych wpływów w Grodach)
 
(Nie pokazano 27 wersji utworzonych przez 4 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
DODATEK W OPRACOWANIU. NIE WCHODZIĆ DO CHOLERY! SUGEROWANY CZAS ZAKOŃCZENIA PRAC: 5 GRUDNIA 2019 R. AMEN.
+
Poniżej znajdziesz informacje o funkcjonujących w świecie głównych grupach interesów. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj odpowiedni dodatek dla gracza: [[Strona główna#Dodatki|Dodatki]].
 
 
Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na temat głównych nacji występujących w świecie gry. Zdajemy sobie sprawę, że słowo "naród" ukuło się na dobre dopiero w XVIII w. lecz na potrzeby gry posługujemy się nim w szerokim znaczeniu tj. '''zbiorowości ludzkiej, spojonej przez wspólny język, kulturę oraz obszar zamieszkiwania'''. Aby dowiedzieć się o nich więcej przeczytaj odpowiedni dodatek dla gracza: [[Strona główna#Dodatki|Dodatki]].
 
 
 
Jeśli Twój pomysł na postać nie wpisuje się w żadne z poniższych, możesz swój projekt przedstawić MG. W przypadku jego odmowy, decyzje należy traktować jako ostateczną.
 
 
 
::::'''Tworząc postać, w pierwszej kolejności należy brać pod uwagę grę Żmudzinem.'''
 
 
 
  
 
__SPIS__
 
__SPIS__
 +
==Żmudź==
 +
Kraina leżąca między ziemiami Zakonu krzyżackiego a Wielkim Księstwem Litewskim, stanowiąca na początku XIV w. obszar ich wzajemnych sporów, walk o wpływy i terytorialnych zakusów. Nie posiada scentralizowanej władzy ani nie stanowi jednolitego organizmu politycznego. Panujące tam zwyczaje są szorstkie i dyktowane prawem pięści.
  
=Bałtowie=
+
Żmudzini uchodzą za lud szczególnie charakterny, miłujący tradycję i wiarę w starych bogów. Jest to ostatni z niechrystianizowanych narodów Europy, który od wieków na przemian dźwiga i zrzuca kolejne obce jarzma.
Plemiona Bałtów zamieszkują południowe i wschodnie rubieże basenu morza Bałtyckiego. Ich kultura, języki oraz wierzenia są do siebie zbliżone lecz występujące pomiędzy nimi różnice trwale uniemożliwiają asymilację.
 
 
 
Do najważniejszych animozji w obrębie tej grupy należy "szorstka przyjaźń" pomiędzy Żmudzinami a Litwinami, będąca pokłosiem tego, jak to król Litwy Mendog "spłacał" Żmudzią swoje zobowiązania wobec Zakonu krzyżackiego. Od tamtej pory pewne daty czy imiona mogą na dobre zważyć atmosferę wspólnej biesiady.
 
 
 
Należy pamiętać, że zwyczaje Bałtów wykwitły na innych niż zachodnioeuropejskie standardach, dlatego liczymy, że do gry każdą z opisanych niżej nacji podejdziesz z otwartą głową i gotowością do wyzwań. 
 
===Żmudzini===
 
Lud zamieszkujący krainę położoną na północny-zachód od granic Wielkiego Ksiestwa Litewskiego, którego zwyczaje są raczej szorstkie i często dyktowane prawem pięści. Żmudzini Wśród inny ludów bałtyckich uchodzą za szczególnie charakternych oraz miłujących własną tradycję i wiarę w starych bogów. Jest to ostatni z niechrystianizowanych narodów Europy, który od wieków, jak może, opiera się licznym najazdom i niepokojom ze strony sąsiadów. Żmudź nie posiada scentralizowanej władzy ani nie stanowi zwartego organizmu politycznego. Jej mieszkańcy, gdy nie popadają w okresowe zależności od Zakonu Krzyżackiego lub Wielkiego Księstwa Litewskiego rządzeni są przez Kunigasów(książąt) wywodzących z się z tradycji wodzów plemiennych.
 
  
 
;Ludzie lasu
 
;Ludzie lasu
Pośród Żmudzinów wyróżnić można grupę dzikusów zamieszkujących gęstwinę leśną, znanych jako ludzie lasu. Pozbawieni większości umiejętności społecznych plują na poddaństwo, dobre obyczaje i wszelkie prawa. Jedyne co uznają, to surowe reguły rządzące lasem. Niewiele w nich człowieczeństwa, dlatego też budzą lęk i odrazę. Rzadko widywani i raczej unikani, żyją głęboko w borze, zajęci swymi sprawami. Czasami tylko podchodzą bliżej osad ludzkich, zwabieni zapachem jadła lub hałasami. Jako jedyni zdają się nie odczuwać niechęci i strachu wobec kapłanów. Często widywani są w ich właśnie towarzystwie. Na grę człowiekiem lasu zgodę wyraża MG Bór. Każdy człowiek lasu musi wybrać cechy Dziecko Boru oraz Krew Niedźwiedzia.
+
Niewiele w nich człowieczeństwa, dlatego też budzą lęk i odrazę. Pozbawieni umiejętności społecznych, zamieszkujący gęstwinę leśną, plują na poddaństwo, dobre obyczaje i wszelkie prawa. Rzadko widywani i raczej unikani, żyją głęboko w borze, zajęci swymi sprawami. Z rzadka zbliżają się do siedzib ludzkich, zwabieni zapachem jadła lub hałasami. Często widywani w towarzystwie kapłanów względem, których zdają się nie odczuwać niechęci i strachu.  
 +
''Na grę człowiekiem lasu zgodę wyraża MG Bór. Każdy człowiek lasu musi wybrać Restrykcję Dziecko Boru oraz Cechę Krew Niedźwiedzia.''
  
 
::''Grając Żmudzinem koniecznie pobierz i przeczytaj dodatek "[[Dodatek: Żmudź|Żmudź]]".''
 
::''Grając Żmudzinem koniecznie pobierz i przeczytaj dodatek "[[Dodatek: Żmudź|Żmudź]]".''
  
===Litwini===
+
==Wielkie Księstwo Litewskie==
Mieszkańcy Litwy właściwej, którzy od dłuższego już czasu wystawieni są na wpływy kultury ruskiej, jawią się jako bardziej cywilizowani od Żmudziniów a przynajmniej za takich sami siebie pragną uważać. Wśród Litwinów nadal dominuje pogaństwo, choć na ich tereny ostatnimi czasy licznie napływają chrześcijanie niosąc nową, budzącą zainteresowanie wiarę.
+
Dominujące w regionie państwo, które na początku XIV w., pod rządami Wielkiego Księcia Vitenesa zdołało powstrzymać krzyżacką nawałę, a nawet rozszerzyć swoje wpływy na pobliskie księstwa ruskie - Połock i Witebsk. Los tego ostatniego pogańskiego kraju na mapie Europy, wciąż jest jednak niepewny. Od zachodu i północy otacza go bowiem katolickie Królestwo Polskie i państwo zakonu krzyżackiego a od wschodu i południa prawosławne księstwa ruskie. Sytuacji nie sprzyjają też napięte stosunki z niepokorną Żmudzią, nad którą Wielkie Księstwo od dawna już próbuje przejącą kontrolę.
  
Litwini stanowią trzon etniczny dominującego w regionie organizmu politycznego jakim jest '''Wielkie księstwo Litewskie''' w którym na początku XIV w. tytuł Wielkiego Księcia dzierży twardą ręką '''Vitenes Pukuwerowicz'''. Za jego za rządów Litwini zdołali powstrzymać wlewającą się w grancie ich domeny krzyżacką nawałę, a nawet rozszerzyć swoje wpływy na pobliskie księstwa ruskie, Połockie i Witebskie. Los tego ostatniego pogańskiego kraju na mapie Europy, wciąż jest jednak niepewny. Od zachodu i północy Wielkie Księstwo Litewskie otoczone jest bowiem przez katolickie '''Królestwo Polskie''' i '''państwo zakonu krzyżackiego'''  a od wschodu i południa przez prawosławne księstwa ruskie. Sytuacji nie sprzyjają też napięte stosunki z niepokorną Żmudzią, która stanowi ostatni bufor między Wielkim Księstwem Litewskim a Zakonem Krzyżackim.  
+
Litwini, którzy od dłuższego już czasu wystawieni są na wpływy kultury ruskiej, jawią się jako lud bardziej cywilizowany od Żmudziniów a przynajmniej za takich pragną być uważani. Nacja ta słynie z pamiętliwości, dumy oraz wytrwałości. Wśród Litwinów nadal dominuje pogaństwo, choć na ich tereny ostatnimi czasy licznie napływają chrześcijanie, niosąc nową, budzącą zainteresowanie wiarę.
  
 
::''Decydując się na grę Litwinem koniecznie pobierz i przeczytaj dodatek "[[Dodatek: Wielkie Księstwo Litewskie|Wielkie Księstwo Litewskie]]"''
 
::''Decydując się na grę Litwinem koniecznie pobierz i przeczytaj dodatek "[[Dodatek: Wielkie Księstwo Litewskie|Wielkie Księstwo Litewskie]]"''
  
===Prusowie===
+
==Zakon krzyżacki==
Ci znani ze swarliwości oraz upodobania do walki mieszkańcy krainy leżącej na Zachód od Żmudzi i Litwy zostali na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat niemal doszczętnie wyniszczeni przez ekspansywną politykę zakonu krzyżackiego, który na ziemiach odebranych Prusom zorganizował własne państwo. Pruskich wojowników zagnano do pługów, święte gaje zrąbano a stare obyczaje wyrugowano sznurem i żelazem. Ci Ci z Prusów, którzy nie zginęli w krwawo tłumionych powstaniach ani nie poddali się przymusowej chrystianizacji, zbiegli w poszukiwaniu nowego życia na Żmudź, jawiącą się im jako ostatni bastion wiary pogańskiej.
+
Przeciwwagę dla wpływów Wielkiego Księstwa Litewskiego stanowi potężny Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, który wspierany przez Święte Cesarstwo Rzymskiego, w krótkim czasie stworzył państwo stanowiące największą potęgą militarna w regionu.
 
 
===Inflantczycy===
 
W wątpliwym sojuszu z Litwinami pozostaje wolne miasto Ryga i duża część Inflant. Grupa rycerzy inflanckich, mając dość panoszenia się Krzyżaków, stworzyła bractwo Hirserów, mające na celu zwalczanie wpływów Zakonu. Ryga stanowi ponadto niezwykle ważny ośrodek kupiecki Hanzy, której członkowie zapuszczają się niekiedy w niezbadane ostępy dzikich krain takich jak Żmudź.
 
 
 
Podział stanowy:
 
 
 
*Rycerstwo (germańskiego pochodzenia) – nawet jeśli nie są wojownikami, to posiadają prawo do miecza, ziemi, herbu i pokłonów niżej urodzonych.
 
*Duchowni – księża i zakonnicy wszelkich reguł (franciszkanie, benedyktyni, karmelici itp)
 
*Stan trzeci - mieszkańcy miast, wsi i dworów: kupcy, szpiedzy, żebracy, włóczędzy, rzemieślnicy itd.
 
 
 
 
 
::''Decydując się na grę Inflantczykiem koniecznie pobierz i przeczytaj dodatek "[[Dodatek: Inflantczycy|Inflantczycy]]"''
 
 
 
  
==Zakon Szpitalników Najświętszej Marii Panny Narodu Niemieckiego (Krzyżacy)==
+
Po ustabilizowaniu krzyżackiego władztwa w Prusach, Zakon skierował swe działania przeciwko Wielkiemu Księstwo Litewskiemu. By jednak ofensywa ta mogła w pełni się rozwinąć, konieczne jest uprzednie podporządkowanie Żmudzi, stanowiącej trudny do przebycia bufor.
Wspierany przez Cesarza Rzymskiego i ciągły napływ zachodnich krzyżowców Zakon, jest największą potęgą militarną na wschodzie. Postacie Zakonu są głównie nastawione na podbój i politykę prowadzoną w imię Jedynego Boga. Nie muszą się martwić o ekwipunek ani żywność, jako że wszystko, czego potrzebują, jest im dostarczane przez logistyków zakonnych – jedyne, co ich obchodzi, to wojna i modlitwa. Mogą też liczyć na stacjonujących w Telszach rycerzy niemieckich. Nie mniej obecność na Żmudzi pojedynczego zakonnika z czarnym znakiem na płaszczu to praktycznie samobójstwo. Podkreślamy, że gra Krzyżakiem jest bardzo trudna i dedykowana głównie dla wytrawnych graczy.
 
  
Stany: W zakonie krzyżackim spotkać można rycerzy, chłopstwo służebne oraz duchownych. Stan duchowieństwa wybierają tylko zakonnicy, którzy w szeregach bractwa pełnią rzeczywistą posługę kapłańską.
+
::''Decydując się na grę dowolną postacią w szeregach zakonu krzyżackiego koniecznie przeczytaj dodatek "[[Dodatek: Zakon krzyżacki|Zakon krzyżacki]]"''
  
 +
==Mapa obecnych wpływów w Grodach==
 +
Poniższa mapa reprezentuje stan wpływów głównych frakcji na poszczególne grody, miasta i twierdze znajdujące się na terenach Żmudzi. Jest ona aktualizowana zgodnie ze stanem obecnym tj. stan na PO finale LM XIII "Kształt mgły":
 +
[[Plik:Mapa Grodów mini2.png]]
  
::''Decydując się na grę dowolną postacią w szeregach Zakonu Krzyżackiego koniecznie przeczytaj dodatek "[[Dodatek: Krzyżacy|Krzyżacy]]"''
+
ARCHIWUM:
 +
[https://wiki.limesmundi.pl/images/archive/d/dc/20220418193122%21Mapa_Grod%C3%B3w_mini.png Stan na PRZED LM XIII "Kształt mgły"]
  
==Inne stronnictwa==
+
==Inne==
Jeżeli zależy Ci na grze postacią spoza powyższych stronnictw, możesz stworzyć też postać pochodzącą z takich terenów jak: Cesarstwo Niemieckie, Polska, Ruś, Prusy czy Skandynawia.
+
Jeżeli zależy Ci na grze postacią spoza powyższych, możesz też zagrać przybyszem z takich terenów jak:  
 +
*Inflanty,
 +
*Królestwo Polskie,  
 +
*Prusy,  
 +
*Ruś,  
 +
*Skandynawia,
 +
*Święte Cesarstwo Niemieckie.
 
Wybór swój musisz skonsultować z MG, który może nie zgodzić się na wprowadzenie takiej postaci. Jego decyzja nie podlega dyskusji.
 
Wybór swój musisz skonsultować z MG, który może nie zgodzić się na wprowadzenie takiej postaci. Jego decyzja nie podlega dyskusji.

Aktualna wersja na dzień 10:05, 21 maj 2024

Poniżej znajdziesz informacje o funkcjonujących w świecie głównych grupach interesów. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj odpowiedni dodatek dla gracza: Dodatki.

Żmudź

Kraina leżąca między ziemiami Zakonu krzyżackiego a Wielkim Księstwem Litewskim, stanowiąca na początku XIV w. obszar ich wzajemnych sporów, walk o wpływy i terytorialnych zakusów. Nie posiada scentralizowanej władzy ani nie stanowi jednolitego organizmu politycznego. Panujące tam zwyczaje są szorstkie i dyktowane prawem pięści.

Żmudzini uchodzą za lud szczególnie charakterny, miłujący tradycję i wiarę w starych bogów. Jest to ostatni z niechrystianizowanych narodów Europy, który od wieków na przemian dźwiga i zrzuca kolejne obce jarzma.

Ludzie lasu

Niewiele w nich człowieczeństwa, dlatego też budzą lęk i odrazę. Pozbawieni umiejętności społecznych, zamieszkujący gęstwinę leśną, plują na poddaństwo, dobre obyczaje i wszelkie prawa. Rzadko widywani i raczej unikani, żyją głęboko w borze, zajęci swymi sprawami. Z rzadka zbliżają się do siedzib ludzkich, zwabieni zapachem jadła lub hałasami. Często widywani w towarzystwie kapłanów względem, których zdają się nie odczuwać niechęci i strachu. Na grę człowiekiem lasu zgodę wyraża MG Bór. Każdy człowiek lasu musi wybrać Restrykcję Dziecko Boru oraz Cechę Krew Niedźwiedzia.

Grając Żmudzinem koniecznie pobierz i przeczytaj dodatek "Żmudź".

Wielkie Księstwo Litewskie

Dominujące w regionie państwo, które na początku XIV w., pod rządami Wielkiego Księcia Vitenesa zdołało powstrzymać krzyżacką nawałę, a nawet rozszerzyć swoje wpływy na pobliskie księstwa ruskie - Połock i Witebsk. Los tego ostatniego pogańskiego kraju na mapie Europy, wciąż jest jednak niepewny. Od zachodu i północy otacza go bowiem katolickie Królestwo Polskie i państwo zakonu krzyżackiego a od wschodu i południa prawosławne księstwa ruskie. Sytuacji nie sprzyjają też napięte stosunki z niepokorną Żmudzią, nad którą Wielkie Księstwo od dawna już próbuje przejącą kontrolę.

Litwini, którzy od dłuższego już czasu wystawieni są na wpływy kultury ruskiej, jawią się jako lud bardziej cywilizowany od Żmudziniów a przynajmniej za takich pragną być uważani. Nacja ta słynie z pamiętliwości, dumy oraz wytrwałości. Wśród Litwinów nadal dominuje pogaństwo, choć na ich tereny ostatnimi czasy licznie napływają chrześcijanie, niosąc nową, budzącą zainteresowanie wiarę.

Decydując się na grę Litwinem koniecznie pobierz i przeczytaj dodatek "Wielkie Księstwo Litewskie"

Zakon krzyżacki

Przeciwwagę dla wpływów Wielkiego Księstwa Litewskiego stanowi potężny Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, który wspierany przez Święte Cesarstwo Rzymskiego, w krótkim czasie stworzył państwo stanowiące największą potęgą militarna w regionu.

Po ustabilizowaniu krzyżackiego władztwa w Prusach, Zakon skierował swe działania przeciwko Wielkiemu Księstwo Litewskiemu. By jednak ofensywa ta mogła w pełni się rozwinąć, konieczne jest uprzednie podporządkowanie Żmudzi, stanowiącej trudny do przebycia bufor.

Decydując się na grę dowolną postacią w szeregach zakonu krzyżackiego koniecznie przeczytaj dodatek "Zakon krzyżacki"

Mapa obecnych wpływów w Grodach

Poniższa mapa reprezentuje stan wpływów głównych frakcji na poszczególne grody, miasta i twierdze znajdujące się na terenach Żmudzi. Jest ona aktualizowana zgodnie ze stanem obecnym tj. stan na PO finale LM XIII "Kształt mgły": Mapa Grodów mini2.png

ARCHIWUM: Stan na PRZED LM XIII "Kształt mgły"

Inne

Jeżeli zależy Ci na grze postacią spoza powyższych, możesz też zagrać przybyszem z takich terenów jak:

  • Inflanty,
  • Królestwo Polskie,
  • Prusy,
  • Ruś,
  • Skandynawia,
  • Święte Cesarstwo Niemieckie.

Wybór swój musisz skonsultować z MG, który może nie zgodzić się na wprowadzenie takiej postaci. Jego decyzja nie podlega dyskusji.